E-Devlet Mobil İmza Nasıl Alınır? 2022

Recep Yurtören
2 Minimum Okuma Süresi
mobil imza

Mobil imza, yeni teknoloji çağının en yeni faydalarından biridir. Artık yeni imzanızı ıslak imza gibi, hemen her işleminizde kullanabilir ve kendi sözünüz yerine geçirebilirsiniz.

Mobil İmza Nedir?

Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız ıslak imza gibi güvenli bir imza çeşidi olan elektronik imza, internet kullanımının giderek artması ve devlet kurumlarının da yönlendirmesi sayesinde oldukça popüler bir hale geldi. Tanımlamak gerekir ise, günlük hayatta kullandığınız imzanın; mobil halidir diyebiliriz.

E-Devlet Elektronik İmza Nasıl Alırım?

İmza, yalnızca BDDK ( Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ) tarafından onaylanmış olan kullanıcılara verilmektedir. Ayrıca bu imza türünün iki alt türü bulunmaktadır: Bireysel ve kurumsal. Bireysel olarak imza almak istiyorsanız, resmi bir kimlik ( TC kimlik kartı, pasaport, sürücü belgesi vs. ) ile başvuru formunu doldurabilirsiniz. Bu, sizin imza almanız için yeterlidir.

Kurumsal olarak imza almak için ise son 6 ay içerisinde almış olduğunuz faaliyet belgesi ile başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca başvuru formu için yine bir resmi kimliğiniz olması gerekmektedir.

mobil imza

E-Devlet Mobil İmza Ücretli Mi?

İmzanızı alırken hiç bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Genellikle bu mesaj size E-devlet tarafından yollanmaktadır. Fakat yine de kullanmış olduğunuz operatöre göre bir kısa mesaj ücreti ödeyebilirsiniz. Bu konuda bilgi almak için operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

E-İmza Nasıl Kullanılır?

Başvuru işleminiz onaylandıktan sonra, E-İmza’yı birçok devlet kurumunda kullanabilirsiniz. İmzanızı kullanabileceğiniz devlet kurumları ve işlemler şunlardır;

  • YKS, KPSS, ALES vs. ÖSYM sınavları
  • Kurumlar arası iletişim
  • Sosyal güvenlik sistem ve kurumları
  • Vergi ödemesi
  • Çeşitli sağlık uygulamaları
  • İnternet bankacılığı
  • Sigorta işlemleri
  • Elektronik ortamlarda yapılan e-sözleşmeler
  • Elektronik siparişler

Bu yazımızda E-devlet üzerinden nasıl e-imza alabileceğinizi sizlere anlattık. Merak ettiğiniz soruları ve istek yazıları, bizlere yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

Kaynak 

Bu makaleyi paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir