1. Anasayfa
 2. Genel

İnternetiniz Yeteri Kadar Hızlı mı? İnternet Hız Testi

İnternetiniz Yeteri Kadar Hızlı mı? İnternet Hız Testi
0

İnternet hız testi yaparak, aldığınız paketteki hizmetin tam karşılığını alıp almadığınızı test edebilirsiniz. Günümüzde birçok internet sağlayıcısı firma, yüksek internet hızı vadetmesine rağmen; sözünü verdiği hızların yakınından bile geçmiyor. Birtakım araçlar sayesinde bu hak kaybının önüne geçebilirsiniz.

Turkishmobile.com takipçilerine özel olarak bu yazımızda, internet hız testini kolaylıkla yapabileceğiniz bazı araçlardan bahsediyor olacağız. Ancak öncesinde, internet hızınız neden bu kadar yavaş? Bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım.

İnternet Hız Testi

İnternet Hızı Hangi Sebeplerden Dolayı Yavaşlar?

İnternetinizin yavaşlamasına birçok faktör neden olabilir. Yine de bazı genellemeler sayesinde bu yavaşlama durumunun önüne geçebiliriz. Önce sorun, sonra çözüm!

İlk olarak altyapı kaynaklı yavaşlamalar yaşıyor olabilirsiniz. Bölgenizde kullanılan, daha doğrusu kullanılmayan, fiber kablolar bu yavaşlamanın ilk sebebi olabilir. Firmanızın kullanmış olduğu eski nesil internet iletim kabloları, artık tarihe karışmalıdır.

İkinci bir sebep olarak ise çok fazla kişinin aynı anda internete bağlanıyor olmasını sizlere söyleyebiliriz. Kalabalık bir evde ya da birden fazla akıllı cihazın internete bağlı olduğu bir konut içerisinde yaşıyorsanız; internet sunucularınız bu yükü kaldıramayarak yavaşlayabilir. Böyle bir durumda ise kullanmadığınız akıllı cihazları; örneğin Smart TV’nizi internet kullanımına kapatabilirsiniz.

Son olarak siber saldırı kaynaklı sunucu sorunları da internette yavaşlama problemi ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Bazı hacker veya hacker grupları tarafından; direkt olarak size ya da yaşadığınız bölgeye yapılan saldırılar nedeni ile internete bağlanamayabilirsiniz bile.

İnternet Hız Testi

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İlk olarak hız testine başlamadan önce, her sağlayıcı firmaya özel olarak hazırlanan metotlardan faydalanmanızı sizlere tavsiye ediyoruz. Direkt olarak genel test araçlarındansa, bu yöntem çok daha fazla işinize yarayacaktır.

Turkcell Hız Testi

Hem en hızlı servislerden birisi olduğunu iddia eden hem de ülkemizdeki en pahalı paketleri üreten Turkcell, gerçekten de aldığı parayı hak ediyor mu? Siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, Turkcell Hız Testi aracını kullanarak ne kadar yükleme ve indirme hızı aldığınızı öğrenebilirsiniz.

Vodafone Hız Testi

Eski bilinen adı ile Avea, günümüzde Vodafone adı ile ülkemizin birçok yerinde hizmet veriyor. Ülkedeki internet tekelinin 3 demirbaşından birisi olan Vodafone firmasını kullanıyorsanız. Buraya tıklayarak Vodafone Hız Testi aracı üzerinden internet hızınızı tespit edebilirsiniz.

Türk Telekom İnternet Hız Testi

Çalkantılı bir firma hayatına sahip olmasına rağmen Türk Telekom, diğer firmalardan çok daha ucuz fiyatlar ile hizmet vermesi sayesinde; ülkemizin en çok kullanılan ev interneti servisidir. Sık sık hız problemleri ile gündeme gelen Türk Telekom altyapısını evinizde kullanıyorsanız, Türk Telekom Hız Testi aracını kullanarak; ne kadar yükleme ya da ne kadar indirme hızı aldığınızı öğrenebilirsiniz.

Sevgili turkishmobile.com takipçileri, bu yazımız içerisinde sizlere hangi internet sağlayıcısını kullanıyor olursanız olun; internet hız testini nasıl yapabileceğinizi göstermeye çalıştık. Yazımız ile ilgili merak ettiğiniz soruları ve bilgi vermemizi istediğiniz diğer konuları yorumlar bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir