1. Anasayfa
 2. Oyun

En İyi 5 MMORPG Oyun 2023’te Hangileri?

En İyi 5 MMORPG Oyun 2023’te Hangileri?
0

En İyi 5 MMORPG Oyun, 2023 yılında güncellenmiş listemiz ile sizler ile birlikte. Burada en geniş kitlelerce kabul edilmiş oyunlara yer vermeye çalıştık!

MMORPG Oyun Ne Demektir?

MMORPG oyun türü devasa çok oyunculu rol yapma oyunu olarak adlandırılmaktadır. Adından da anlaşılabileceği gibi belli bir karakteri canlandırdığımız online oyunlar bu kategoriye girmektedir. Bu tür oyunlarda birden fazla oyuncu bulunur, bu oyuncular belli bir karakteri canlandırır. Bu karakteri değiştirir ve geliştirir. Oyuna göre farklı düşmanlar ile veya diğer oyuncular ile savaşır. Belli bölgeleri keşfetmeye çalışır, NPC olarak adlandırılan oyuna ait karakterlerden görevler alıp bunlar yapmaya çalışırlar. Günümüzde en çok oynana oyun tarzlarından birisidir.

Yazımızı okumaya devam ederken, son yazılan yazılarımıza da göz atmaya ne dersiniz?

En İyi 5 MMORPG Oyun

Tabii ki bu kadar sevilen bir oyun türünde birçok oyun bulunmaktadır. Oyun geliştiricileri bu tür oyunlara büyük yatırım yapmaktadır. Bu kategoride yüzlerce oyun bulunmaktadır. Oyun üreticilerinin bu kategoriye bu kadar ağırlık vermesinin sebebi düzenli olarak gelir kaynağı sağlamasıdır. Oyun içi satın alma dediğimiz seçenekler ile oyunculara sürekli bir şey satarak gelir elde edebilirler. Bu nedenle sadece oyunun satışından değil sürekli oyun içi harcamalardan da para kazanabilirler. Bu türdeki en iyi 5 oyun;

 • Final Fantasy

MMORPG oyun türünde en çok bilinen oyunlardan birisidir. Oyunlarla pek arası olmayanların bile adını duyduğu oyunlardan birisidir. Tek bir oyundan oluşmaz. Bir oyun serisidir. Belirli aralıklarla yeni oyunları çıkmaktadır. Şu anda en güncel sürümü olan Final Fantasy VII REMAKE Steam’de 699 TL fiyat etiketi ile satılmaktadır.

Final Fantasy VII Remake Intergrade Metacritic’den 8p puan almıştır. Oyunun Metacritic’deki kullanıcı puanı ise 8.3’dür. Bu tür oyunlar arasındaki en yüksek puanlardan birisine sahiptir.

 • Black Desert

Bu türdeki en iyi oyunlardan birisi de Black Desert’dir.  Oyun Pearl Abyss tarafından 17 Mayıs 2018’de piyasaya sürülmüştür. Bu tarzın en çok sevilen oyunları arasında yer almaktadır. Oyunun fiyatı da gayet makuldür. 2022 yılının kasım ayı itibari ile oyun Steam’de 19 TL’ye satılmaktadır. Oyun için birçok DLC yayınlanmıştır. Bu DLC’ler ise 85 TL ile 200 TL arasındaki fiyatlar ile satılmaktadır. MMORPG tarzındaki oyunları seviyorsanız mutlaka şans vermeniz gereken oyunlardan birisidir. Özellikle hikayesinin geçtiği eski köy ortamı, bu tür mekanları seveneler için cezbedici olacaktır.

Oyunun Metacritic puanı 73’tür. Oyunculardan ise Black Desert 6.8 puan almayı başarmıştır. Oyun metacritic puanı olarak düşük bir puan alsa da kullanıcı puanları açısından türündeki en yüksek puanlı oyunlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 • Metin 2

Metin 2 listemizdeki en eski oyunlardan birisidir. Zaman zaman oyuncu kaybedip popülaritesi azalsa bile yerini hiçbir zaman tamamen kaybetmemiştir. Yılların eskitemediği oyunlardan birisidir. Oyundaki amaç NPC’lerin verdikleri görevleri yapmak, oyunda yer alan canavarları kesip seviye atlamak, karakterimizi geliştirmektir. Oyun süresi olarak sıkılmadan uzun saatler hatta uzun günler oynayabileceğiniz bir oyundur. Oyunda herhangi bir oyuncu sınırlaması yoktur. Her karakter birbirinden bağımsız olarak gelişir. Oyunun sonu karakterinizi 120 levele getirmekle olmaktadır. Bu seviyeye geldikten sonra bile oyunu oynamaya devam edebilirsiniz.

Oyun sadece Windows’da yer almaktadır. Oyunun metacritic puanı bulunmamaktadır. Metacritic’de yer alan kullanıcı puanı ise 4.3’tür. Oyun Webzen tarafından geliştirilmiştir. Ücretsiz olarak indirip oynatılabilen bir oyundur. Oyun içi satın alma seçeneği bulunmaktadır.

 • Blade & soul

Blade Soul NCSoft tarafından geliştirilmiştir. Oyun 19 Ocak 2016 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Oyun Çin kökenli bir oyundur. Bu nedenle sev veya nefret et dediğimiz oyunlar arasında yer almaktadır. Eğer oyunun atmosferini beğenenlerdenseniz en iyi seçeneklerden biri iken bu tür ortamları sevmiyorsanız asla sevemeyeceğiniz bir oyundur. Bu nedenle almadan önce mutlaka oyunun dünyasına göz gezdirmenizi öneririz. Oyunun ücretsiz olarak sunulması buradaki en büyük avantajıdır. Oyunun dünyasına istediğiniz gibi girip deneyimleyebilirsiniz. Oyun sadece Windows’da çalışmaktadır. Oyunun Metacritic puanı 68, kullanıcı puanı ise 4.8’dir.

 • Knight Online

Knight Online yine yıllara meydan okuyan oyunlardan birisidir. MMORPG oyun türünün en eski temsilcilerinden birisidir. Metin 2’ye benzer şekilde canavarlarla seviye kasmaya çalıştığınız oyunlardan birisidir. Oyun Mgame Corporation ve Noah System adlı firmalar tarafından geliştirilmiş ve NTTGame adlı firma tarafından yayınlanmıştır. Bu oyun da ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Knight Online hakkında daha çok bilgiye sahip olmak için buraya tıklayınız

Eğer bu yazımız hoşunuza gittiyse, 2022 yılı için yapmış olduğumuz listeye de bir göz atabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir