1. Anasayfa
 2. Genel

Oyunlardaki Ping Sorununa Son: Bufferbloat 2022

Oyunlardaki Ping Sorununa Son: Bufferbloat 2022
0

Oyun oynarken sürekli lag ve düşme sıkıntısı yaşayan oyun severlere müjde! Bufferbloat ile kesintisiz oyun deneyimine merhaba diyebilirsiniz!

Merhaba sevgili turkishmobile.com takipçileri, bu yazımız içerisinde; oyun oynarken bir anda oluşan ping sorunun önüne nasıl geçebileceğinizden bahsedeceğiz. Bu rehber, tüm internet pingi sorununuzu çözmeyecek olsa bile; oyun sırasında yaşanan ani ping artışlarının önüne geçmenize oldukça yardımcı olacaktır.

İlk olarak, yazımızda kullanılan rehberde; Türk Telekom altyapısından destek aldığımızı, bu internet servisinin fiber internet olsa bile birçok teknoloji merkezinde yapılan deneylerin aksine ev interneti olduğunu da sizlere söyleyelim.

Yazımıza geçmeden önce, sizlere ping sorunundan bahsetmek istiyoruz. İlk olarak siz oyun oynarken arka planda neler oluyor? Bu konu hakkında konuşalım.

Siz internette gezinirken ya da oyun oynarken, arka planda internet sunucunuz yükleme ve indirme anlamlarına gelen “Upload” ve “Download” işlemlerini yürütmektedir. Bazen takılan bu işlemler ise, ortaya ping sorunun çıkmasına neden olabilir. Ping ise lag denilen takılmalara veya oyundan düşmenize neden oluyor. Ping sorunu modeminizden de kaynaklı olabilmekle beraber eski modemlerde ısınma kaynaklı olarak sıkça görülmektedir.

bufferbloat

Bufferbloat Nedir?

Günümüzde milyonlarca kişinin oyun oynadığını ve günlük olarak internet kullandığını düşünürsek, bu sorunu çözmek için birçok yardımcı araç ve uygulama kullanıldığını da tahmin etmeniz zor olmayacaktır. Bufferbloat da bu yardımcılardan birisidir. Peki nedir bu Bufferbloat?

Siz oyun oynarken, modem olarak bilinen “İnternet Kutusu” sizin için paketleri sunucuya gönderir. Yine sunucudan da gerekli paketleri, sizin cihazınıza getirir. Burada oyunun akıcı olabilmesi için gelen paketlerin daha öncelikli olması gerekiyor. Ancak modem, oyun sırasında öncelik hakkını kime vereceğini bilmediği için; bazen sizden giden paketlere öncelik hakkı verebiliyor. Oyun sırasında oluşan sunucu kaynaklı lag ve düşme sorunları da bu sebepten kaynaklanıyor diyebiliriz.

Bufferbloat ise yazılım olarak olaya müdahale ederek, öncelik sırasına ve akıllı kuyruk yönetimi denetimine etki ediyor. Framer olarak da bilinen bu yazılım desteği sayesinde, ister e-sporcu ister ise bir oyun sevdalısı olun; düşmeyen, atmayan veya takılmayan oyun deneyimi sayesinde çok daha fazla keyif alacaksınız. Bufferbloat testi yapmak için tıklayınız.

Akıllı Kuyruk Yönetimi Nedir?

Akıllı kuyruk yönetimi, bir ağ üzerinden trafik akışını optimize etmeye yardımcı olan gelişmiş bir kuyruk teknolojisidir. Kuyrukları yönetmek ve ağın performansını optimize etmek için yapay zeka ve makine öğrenimini kullanır. Bu teknoloji, trafiğin verimini artırmaya, tıkanıklığı azaltmaya ve ağ verimliliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Siz de tüm bu teknolojik gelişmelerden faydalanmak ve takılma yaşamadan oyun oynamak için Bufferbloat yazılımını kullanabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir