1. Anasayfa
 2. Genel

Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!
0

İster fiber altyapıya sahip olun isterseniz ise Türkiye’nin en iyi internet sunucusuna, kaliteli bir modeme sahip olmadan internet servisinden maksimum verimi almanız mümkün değildir. İnternet hızı konusunda bir türlü istediği “Upload” ve “Download” değerlerine ulaşamayan turkishmobile.com takipçilerine özel olarak, bu yazımızda modem alma rehberi hazırladık. Modem almadan önce kesinlikle yazımızda sizlere anlatacağımız tekniklere dikkat etmenizi tavsiye ederiz!

Modem Nedir?

Modem, ağları birbirine bağlamaya yardımcı olan bir cihazdır. Modemler küçük veya büyük olabilir ve hem konut hem de ticari ortamlarda kullanılabilirler. Modemler, Ethernet, Wi-Fi ve hücresel ağlar dahil olmak üzere ağlara bağlanmalarına yardımcı olmak için çeşitli teknolojiler kullanır.

Modem Nedir?

Modem alırken dikkat edilmesi gerekenler

İnternet hızından memnun değilseniz ve sıfırdan bir modem alarak işe başlamak istiyorsanız, bu rehber yazımızı okumaya devam edin. Kesinlikle sizi pişman etmeyeceğiz!

VDSL ve ADSL Destekli Bir Modem Tercih Edin

VDSL ve ADSL her bölgede aynı anda bulunmayabilir. Şuan bulunduğunuz bölgeye göre modem almanız ise, ilerde yaşanacak bir taşınma durumunda tekrardan modem arayışına girmenize neden olabilir. Siz iyisi mi ikinci kez masraf yapmak yerine, tek seferde hem ADSL hem de VDSL desteği veren bir ürünü tercih edin.

Siber Tehditlerden Korunun

Siber tehditler giderek artıyor. Bu tehlikelerden daha önce “Adını hatırlamıyorum” yazımızda da sizlere bahsetmiştik. Modem modeliniz sayesinde bu tehditlerin önüne geçebilirsiniz. Çok ufak bir adım gibi görünüyor olsa da “Ebeveyn Protokol Desteği” özelliğine sahip olan akıllı modemler, yaklaşık olarak yüzde 73 daha iyi bir koruma sağlıyor.

Modemin Teknolojisine Dikkat Edin

Modemin üretimi aşamasında kullanılan teknolojiler, modemdeki anten sayısı ve birçok unsur; modemin kalitesi üzerinde direkt olarak etki etmektedir. “MU-MIMO” ve “Beamforming” gibi teknolojilerin varlığı, modemden alacağınız indirme ve yükleme hızları konusunda oldukça etkili olacaktır.

Tabii ki bu teknolojilerin yanı sıra modemin üzerinde bulunan anten kazancı ve frekanslarına da alım sırasında dikkat etmenizi sizlere tavsiye edebiliriz.

Modem

Mbps Değeri Direkt Olarak Modem Hızını Yansıtır

Satın alacağınız modemin üzerinde yer alan Mbps hızı, direkt olarak modemin hızını yansıtmaktadır. Ne kadar yüksek bir değer yazıyor ise, modemden alacağınız azami hız da bir o kadar yüksek olacaktır. Bu konu teorik açıdan bu şekilde işlemektedir.

Mbps hızını, teorik olarak yarış arabası metaforu ile sizlere anlatabiliriz. Alacağınız arabanın hız göstergesinde yazan maksimum değer 300 ise, o araç 300 kilometre hıza kadar çıkabilir. Ancak arabada kullanılan yakıt (İnternet sağlayıcınız) ve aracın lastikleri (Modemde kullanılan teknolojiler) bu hıza çıkmanıza müsaade etmeyebilir.

Mesh Sayesinde Duvarlar Hızınıza Engel Olamayacak

Modemlerde kullanılan Mesh teknolojisi sayesinde, çok kalın duvarlara rağmen; internet hızınızda bir kesinti yaşamayabilirsiniz. Eski teknoloji modemlerin aksine Mesh kullanan cihazlar, ayna; betonarme ya da çok katlı yapıların getirdiği olumsuzluklardan etkilenmeyecektir.

“Tekrarlayıcı” modunu kullanan bu teknoloji sayesinde adeta modem duvarları yıkıp geçmek için çaba gösterecek ve sürekli olarak yeni sinyaller üretecektir. Ortaya çıkan radyasyonu artırıyor olsa da Mesh teknolojisi gerçekten hız konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Mesh teknolojisi hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazımızda turkishmobile.com takipçilerine özel olarak, “En verimli modemi nasıl alırsınız?” konulu bir rehber hazırlamaya çalıştık. Umarız ki rehberimizde değindiğimiz noktalar, alım sırasında işinize yarar. Konu ile ilgili merak ettiğiniz noktaları ve yazı tavsiyelerinizi bizlere yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir