1. Anasayfa
 2. Genel

Mesh WiFi Nedir Nasıl Kullanılır? 1 Numaralı WiFi Router!

Mesh WiFi Nedir Nasıl Kullanılır? 1 Numaralı WiFi Router!
0

Mesh Wifi kullanarak, ev ya da iş yerlerinizde kullandığınız modeminizin çekim gücünü artırabilir; ev içerisinde intersiz alanları sıfıra indirebilirsiniz. Kullanıcılarına bir tek sistemi üzerinden kör nokta bulunmadan internet bağlantısı sunmakta olan Mesh wifi nedir, Ne işe yarar, avantajları nelerdir? Hadi gelin hep birlikte Bu soruların cevaplarını bulalım.

Evinize ya da iş yerinize internet bağlattığınız zaman internet servis sağlayıcısı firma gelecek, bağlantıyı kuracak ve sizlere bir modem verecektir. Fakat çoğu zaman mevcut modem evin her noktasına ulaşamaz ve modeme yaklaştığınız vakit cep telefonunuz ve diğer mobil cihazlarınız interneti tam erişim sağlarken, kör nokta olarak bilinen ya da duvarın diğer tarafındaki alanlarda ise internet bağlantısı pek de sağlıklı çekmeyecektir. Mesh Wifi tek sistemi üzerinden geniş sınırlara sahip bir internet ağı ile internetin tadını çıkarmanızı sağlar. Böylelikle rahatsız edici kör noktalarla hiç mücadele etmeden problemsiz bir şekilde internet deneyimi yaşamanız mümkün hale gelecektir. Mesh Wifi kullanımının pek çok faydası olduğu gibi bazı dezavantajlarının da olduğunu söylemek gerekir.

Mesh Wifi Nedir?

Mesh wifi, kullandığınız internet sağlayıcısı ana modemin erişim sağlayamadığı kör noktalarda dahi internet bağlantısını sağlayan bir sistemdir. Mesh wifi birden çok katlı ev ve işyerlerinde, modem ile diğer odalar arasında birden çok duvar bulunan daireler gibi alanlarda kullanılmaktadır. Mevcut internet sisteminin sınırlarını genişletmek suretiyle çok daha keyifli bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz.

Mesh Wifi Nasıl Çalışır

Mesh Wifi İle Genişletici Arasındaki Fark Nedir?

Mesh Wi-Fi ile ilgili ayrıntılara geçiş yapmadan önce ağ genişleticiden hangi farkları taşıdığını görelim. Bu cihazın tanımına bakıldığı zaman sıradan bir ağ genişletici gibi görünüyor fakat öyle değil. Genişletici, var olan mevcut bağlantınız üzerinden yeni bir ara sistemini oluşturur ve bu sistemi yine aynı şekilde sınırlı bir alan üzerinden kullanıcılara sunar.

Genişleticiler bulunan internet bağlantınızı alır fakat bunu yeni bir sistem oluşturmak suretiyle değil de daha çok aynı sistem üzerinden yalnızca sınırlarını genişleterek sunar. Mesh Wifi ise bir tek sistem üzerinden çalışır. Bu sisteme uzak alan, farklı kat veya kör nokta engel olmaksızın bağlanmanız mümkün olacaktır.

Mesh Wi-Fi Ne İşe Yarar?

Mesh Wi-Fi aracılığı ile mevcut internet sağlayıcı ana modeminizin sınırlarından kurtulmuş olursunuz. Evin her neresinde olursanız olun tıpkı modemin yanındaymış gibi çok kuvvetli bir internet bağlantısına kavuşmanızı sağlar. Mesh Wifi sisteminin belki de en büyük sağladığı fayda, sistem genişleticilerden ve router cihazlardan değişik bir şekilde sınırları genişletilmiş internet sistemini bir tek sistem üzerinden sunmasıdır. Yani Mesh Wifi sayesinde hangi sisteme yakın iseniz ona bağlanmak durumunda kalmayacaksınız.

Gittiğiniz her yerde nasıl ücretsiz bir şekilde internete bağlanabileceğinizi biliyor musunuz? Sizler için rehber niteliğinde dolu dolu bir yazı hazırladık! 

Ücretsiz İnternet: Ücretsiz WiFİ Nasıl Bulunur?

Mesh Wi-Fi Nasıl Çalışır?

Mesh wifi, mevcut sisteminizin sınırlarını uzatmaz; papatya zinciri adı da verilmekte olan bir sistem aracılığı ile bağlantıyı düğüm düğüm bir sonraki cihaza iletir.

Mesh Wi-Fi Kullanımının Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Teknoloji harikası olan sinyal dağıtım sistemini kullanmanın sağladığı avantajlar olduğu gibi dezavantajları da vardır.

Mesh Wi-Fi Avantajları Nelerdir?

 • Evin her neresinde olursanız olun aynı sisteme bağlandığınız için bütün akıllı cihazları kontrol etmeniz mümkündür,
 • Yönetimi çok kolaydır,
 • Kurulumu çok kolaydır,
 • Evinize internetin erişim sağlayamadığı hiçbir kör noktayı bırakmaz,

Mesh WiFi Dezavantajları Nelerdir?

 • Sistem her ne kadar başarılı bulunsa da, kapsama problemlerinizi tamamen ortadan kaldıramayabilir.
 • Sistem standart wifi sistemlerine göre oldukça maliyetlidir.

Mesh WiFi Kullanılmalı mı?

Ev ya da iş yerinizin çok büyük olması halinde, birden çok katlı olması durumunda, modem ile diğer odalar arasında pek çok duvar mevcut ise, var olan internet sistemi birden fazla kişi tarafından kullanılıyorsa, evin değişik noktalarında bulunan akıllı cihazlarınızı çok kolay bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız; Evet, bu sistemi kesinlikle kullanmanızı öneririz.

İnternet bağlantınız sadece bazı durumlarda ve bazı zaman dilimlerinde problem çıkarıyorsa, çoğu zaman sabit cihazlar ile internete bağlanıyorsanız, sistem genişleticinizin yeni bir sistem üzerinden bağlantısı olması problem oluşturmuyorsa Mesh Wi-Fi sistemi size lazım olmayacaktır. Bunun sebebi ise çoğu zaman kullanıcılar, yaşamış oldukları bağlantı problemlerini ucuz ve basit bir sistemi ile çok kolay bir şekilde çözüme kavuşturulabilir. Mesh Wi-Fi Router sistemi eğer ki çok büyük bir yerde yaşamıyorsanız veya belirttiğimiz durumlara sahip değilseniz pek de lazım olmayacaktır.

Bir tek internet sistemi üzerinden evinizin hemen her noktasında güçlü internet bağlantısı sunmakta olan Mesh Wifi nedir, Ne işe yarar, Nasıl çalışır? Gibi merak edilen soruları sizler için cevapladık ve bu sistemin avantajları ile dezavantajlarından bahsettik.

Genel itibarıyla bakılacaksa kullanıcı deneyimlerine göre Mesh Wi-Fi avantajları ve dezavantajları yukarıda anlatmış olduğumuz şekilde. Tabii ki bu listeye çok daha fazla madde eklemek mümkün olacaktır fakat bu tür olumlu ile olumsuz yorumların, kullanıcı alışkanlıklarına göre değiştiğini unutmamak gerekir. Yani bir başkası açısından avantaj sağlayan bir durum, bir başka kullanıcı açısından dez avantaj sayılabilir.

Kaynak Metine Linkten Ulaşabilirsiniz

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir