1. Anasayfa
 2. Genel

Ücretsiz İnternet: Ücretsiz WiFi Nasıl Bulunur? 2022

Ücretsiz İnternet: Ücretsiz WiFi Nasıl Bulunur? 2022
0

Ücretsiz internet, gençlerin peşinde koştuğu gizemli hazinelerden biridir. En çok ihtiyaç olunduğu zaman halka açık ücretsiz WiFi’ye bağlanamamak sinir bozucu bir durumdur. Bunu yaparken kişinin nerede arama yapacağını ve güvende kalacağını bilmesi önemlidir. Bu yazımızda kişinin, nerede olursa olsun hem güvenli hem ücretsiz WiFi’yi nasıl kullanacağına dair ipuçları verilmiştir.

En çok ihtiyaç olunduğu zaman halka açık ücretsiz WiFi’ye bağlanamamak sinir bozucu bir durumdur. Bunu yaparken kişinin nerede arama yapacağını ve güvende kalacağını bilmesi önemlidir. Bu yazımızda kişinin, nerede olursa olsun hem güvenli hem ücretsiz WiFi’yi nasıl kullanacağına dair ipuçları verilmiştir.

Halka Açık Ücretsiz Bir WiFi Erişim Noktası Bulun

İnterneti yasal olarak ücretsiz kullanmak mümkün mü? Ücretsiz internet erişimi ararken ilk durak ücretsiz WiFi erişim noktalarına sahip kamu kurumları olmalıdır. Oteller, süpermarketler, berberler, perakende mağazaları, müzeler ve bir dizi başka seçenek örnek verilebilir.

Bazı şehirlerdeki çeşitli tarihi semtlerde, plazalarda ve turistik mekanlarda ücretsiz WiFi mevcuttur. Ücretsiz WiFi için şu konumları göz önünde bulundurmak kolaylık sağlayabilir:

Okullar

Bir üniversitede veya kolejde ücretsiz WiFi kullanılıyorsa genellikle etrafta birçok insan olduğu için rahatsız olma durumu söz konusu değildir.

Otobüsler ve trenler

Trenler ve otobüsler genellikle WiFi ağlarıyla donatılmıştır, ancak her bir kullanıcının internet kullanımının diğer yolcuları çok az bant genişliğiyle bırakmamasını sağlamak için veri sınırları vardır.

Halk kütüphaneleri

Dizüstü bilgisayar dostu işyerleri de dahil olmak üzere halk kütüphanelerinde ücretsiz WiFi noktaları mevcuttur.

Spor salonları

Sık sık spor salonuna giden biri için ücretsiz internet işe yarayabilir.

Ücretsiz WiFi Uygulamalarını Kullanın

Birçok ücretsiz WiFi uygulaması bu çabada kişiye yardımcı olabilir.

Ücretsiz WiFi noktaları bulmak için başka bir seçenek de mevcut tüm etkin noktaların listesini tutan bir uygulama kullanmaktır.

Burada neler oluyor ve nasıl çalışıyor? Aşağıda listelenen tüm programlar aynı görevi görür: açık veya yeterince güvenli olmayan ağlarda parola ararlar. Çoğu zaman, sitenin ziyaretçileri bu listelere katkıda bulunur. Erişilebilir ağların oturum açma kimlik bilgilerinin kullanıcıların kendileri tarafından eklendiği ve paylaşıldığı unutulmamalıdır.

Ücretsiz ürünler genellikle çok güvenli değillerdir. Bu, bilgisayar korsanlarının güvenli olmayan ağlar üzerinden banka hesap ayrıntıları ya da daha basit kişisel verileri ele geçirmesine yardımcı olabilmektedir.

Herkese açık bir WiFi ağı kullanılıyorsa banka hesabına giriş yapmaktan veya kişisel bilgileri aktarmaktan kaçınmak bu nedenle oldukça önemlidir. VPN’ler, ekstra güvenlik için yardımcı olabilirler. Bu nedenle gereksiz panik oluşturmaya da gerek yoktur.

Ücretsiz Wifi Nasıl Bulunur?

 

WiFi Map

Bu yazılımı kullanarak havaalanları, oteller, küçük kasabalar ve şehirler dahil olmak üzere çeşitli yerlerde ücretsiz WiFi bulunabilir. Windows kullanıcıları, hizmete erişmek için WiFi Map web sitesini kullanabilir. Bu yazılım hem Android hem de iOS cihazlar için kullanılabilir. Facebook arkadaşları uygulamayı kullanarak birbirlerinin internetine erişebilir.

Aşağıdaki özelliklere sahiptir;

 • Hem web hem de Android için kullanılabilir
 • Çevrimdışıyken çalışabilir
 • Ağ paylaşma özelliğine sahiptir.

 

WiFi Finder

WiFi Finder, hemen hemen her yerde ücretsiz WiFi noktaları bulmayı kolaylaştıran harika bir araçtır. Ayrıca çevrimdışı olarak da kullanılabilir, bu nedenle ziyaret edilen alanlarda ücretsiz WiFi noktaları aramak için kullanılabilir. Yalnızca onaylanmış etkin noktalar, hızlar ve mekan türleri dahildir.

Özellikleri:

 • iOS ve Android için kullanılabilir.
 • Çevrimdışı olunduğu zaman bile çalışır.
 • Ağ paylaşma özelliğine sahiptir.
 • Dünya çapında yaklaşık 45.000 şehri listeler.

Swift WiFi

Android’de ücretsiz WiFi aranıyorsa Swift WiFi bu konuda yardımcı olabilir. Yerel erişim noktalarının bir listesini sağlamanın yanı sıra Swift WiFi, güvenli olmayan ağlardan kaçınmaya da yardımcı olur. Kullanıcının ihtiyaçlarına göre WiFi açılıp kapatılabilir; Ağın hızını kontrol edebilir ve etkin noktayı başkalarıyla paylaşma durumu söz konusu olabilir.

 

Özellikleri:

 • Hem iOS’larda hem de Android’de kullanılabilir.
 • 10 milyondan fazla şifresi var.
 • Yüksek hıza sahiptir.
 • WAP3, WEP, WAP ve WAP2’yi destekler.

WiFi Free Spot

WiFi Free Spot, bölgedeki tüm halka açık WiFi noktalarının bir listesini sağlar. İlk kez kullanmak için bir internet bağlantısının olması gerekir. Biraz modası geçmiş olsa da bilgileri hala günceldir.

Özellikleri:

 • Uygun bağlantılara tıklayarak bir şehir hakkında bilgi edinilebilir.
 • Avrupa, Asya ve Kanada dahil olmak üzere diğer ülkelere erişilebilir.

Taşınabilir Yönlendirici (Portable Router) kullanın

Kişide kablo yoksa bunun yerine 3G veya 4G özellikli taşınabilir yönlendirici kullanılabilir. Bu gadgetlar küçük ve uygun maliyetlidir, bu da onları seyahat için ideal kılmaktadır. Ancak, en ucuz alternatif yavaş olabilir ve yalnızca sınırlı sayıda eş zamanlı bağlantıyı yönetebilir.

Genel erişim noktaları (Public hotspots), ağa bağlanmaktan daha az güvenlidir. Pil uzun süre dayandığından interneti aniden kaybetme konusunda endişelenmeye gerek yoktur.

Ücretsiz WiFi Kullanmanın Riskleri

Herkese açık WiFi zamandan tasarruf sağlar. Bu, özellikle kişi yoldaysa ve mobil verilere erişimi yoksa bir ihtiyaçtır. Açık bir WiFi ağı, internet haritalarına göz atmak veya toplu taşıma biletleri satın almak gibi işlerde çok yardımcı olmaktadır.

Ancak korunmayan halka açık WiFi’yi kullanırken dikkatli olunması gereklidir. İnternet davranışını gözetlemek söz konusu olduğunda bu, en basit yöntemlerden biridir.

Bir internet gözetleme aracının karmaşık olması gerekmez. Açık bir WiFi ağının iletişimi genellikle şifrelenmez, yani internet verilerini güvende tutmak için gerekli güvenlik özelliklerinden yoksundur. Kredi kartı numaraları, şifreler veya SMS gibi hassas bilgileri iletmek için korumasız bir WiFi ağı kullanmak, bilgisayar korsanları için bariz bir hedeftir.

İşte endişelenecek bazı şeyler:

Kötü Amaçlı Ücretsiz WiFi Uygulamaları

WiFi kullanan uygulamaların kendi kusurları vardır. Bir ağa bağlanmadan önce genel halkın ağ hakkında ne düşündüğünü görmek iyi bir fikirdir.

WiFi uygulamaları ve sağladıkları otomatik bağlantı işlevlerin hepsi iyi niyetli değildir, çünkü istemeden kötü amaçlı bir etkin noktaya bağlanmak mümkündür. Bu işlev kapatılmalıdır.

Sahte Kamu Erişim Noktası

Kişi, ücretsiz bir genel WiFi ağına bağlı olduğunu düşünebilir, ancak bir bilgisayar korsanının sahte ağına bağlanmış olabilir. Bir siber suçlu, verileri çalabilir veya kötü amaçlı yazılım yükleyebilirse cihazın güvenliğini tehlikeye atabilir. Birçok kişi şifresiz ücretsiz WiFi arar, ancak herkesin şifresiz bir ağ kurabileceği de unutulmamalıdır.

Ücretsiz Wifi nasıl güvenli bir şekilde kullanılır?

Ücretsiz WiFi kullanmak riskli bir iştir. Kişinin kullanıcı adı, şifresi, kredi kartı numarası ve e-posta adresi gibi bilgilerin tümü ele geçirilme riski altındadır. Yine de bu nedenle halka açık WiFi kullanmayı bırakmaya gerek yoktur. Güvenliği sağlamak için dikkatli olunmalı ve ekstra özen gösterilmelidir.

Güvenli bir şekilde Wifi kullanımına değinmeden, size tavsiye ettiğimiz bir yazımız var! Güvenlik açısından endişesi olanlara;

“Mobil Cihazınızda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarsınız?”

HTTPS’yi kullanın

HTTPS siteleri, siber suçluların kişisel bilgilere erişmesini zorlaştırır. “Güvenli”, bu kısaltmadaki son “S” ile gösterilir.

Çevrimiçi Olunduğu Zaman Aktiviteleri Sınırlayın

Örneğin, banka hesaplarına halka açık bilgisayarlardan erişilmemelidir. Güvenli olmayan bir ağa bağlanmak ise kişisel bilgileri riske atar. Son olarak, kullanımda değilken paylaşım servislerinin kapalı olduğundan emin olunmalıdır.

Cihazın Güvenlik Duvarını Etkinleştirin

Güvenlik duvarlarından gelen açılır pencereler ve uyarılar, bazı kişilerin güvenlik duvarlarını kapatmasına neden olabilir. Herkese açık WiFi’yi güvenle kullanabilmek için katılmadan önce bu özelliği etkinleştirmek önemlidir.

Güvenilir bir VPN kullanın

Bu durumda bağlantı tamamen güvenli olduğu için bir VPN hizmetiyle halka açık bir WiFi ağını kullanmak güvenlidir. Aynı WiFi ağındaki hiç kimse, bir sanal özel ağ (VPN) kullanarak iletişimleri gözetleyemez.

Orijinal IP adresini gizleyerek bilgisayar korsanlarının, ISS’lerin ve web sitelerinin kişiyi izlemesini zorlaştırır.

Kaynak 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir