1. Anasayfa
 2. Mobil

Mobil Ödeme Bozdurma Nasıl Yapılır?

Mobil Ödeme Bozdurma Nasıl Yapılır?
0

Mobil ödeme nakite çevirme yani mobil ödeme bozdurma işlemi son zamanlarda oldukça popüler bir hale geldi. Güvenilirlik bu konuda en önemli detay olduğu için, dolandırılmamanız veya zarara uğramamanız için bir rehber oluşturma gereği duyduk.

Mobil teknolojinin gelişmesiyle birlikte ödeme sistemleri de bu gelişime adapte oldu. Uzun zamandır mobil ödeme imkanına sahibiz ve genelde ürün almak (dijital operatör, yanımda gibi operatör uygulamalarından) veya dijital oyunlarda oyun içi satın alımlar yapmak için kullanıyoruz. Nakit ihtiyacı olanlar ise mobil ödeme bozdurma yaparak faturalarını anlık nakite çevirmeyi tercih edebiliyorlar.

Mobil ödeme bozumu bu kadar popüler bir hale gelince dolandırıcılarında uğrak noktası haline geldi. Bu konuda yüzlerce hatta binlerce şikayet ile karşılaşmanız mümkün. Dolandırıcılar faturanıza anlaştığınız miktarı yansıttıktan sonra size nakit paranızı vermeden ortadan kayboluyor. Peki her şey bu kadar basit mi? Aslında evet. Güvenilir mobil ödeme bozdurma siteleri ile çalışmadığınız sürece sonuç bu oluyor.

Anlayacağınız üzere mobil ödeme bozdurma işleminde her şey güvene bağlı gerçekleşiyor. Şimdi bozum işlemimizi nasıl yapabileceğimiz ile ilgili bilgilere gelelim. Sonrasında ise işlemimizin hızlıca ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmesi için hangi siteleri veya forumları tercih edebileceğimiz konusuna değineceğiz.

Mobil Ödeme Bozdurma Nasıl Yapılır?

Öncelikle hattımızın mobil ödemeye açık olması gerekir. (Sıradaki başlıkta hattınızı nasıl mobil ödemeye açabileceğiniz yer alıyor.) Ardından operatörünüzün size tanımladığı mobil ödeme limitine göre komisyonla birlikte faturanızı nakite çevirebilirsiniz. Eğer faturalı değilseniz; direkt olarak hattınızda bulunan TL’yi de (eski adıyla kontör) nakite çevirebilirsiniz. Ek bilgi olarak: Steam cüzdan kodlarınızı, Razer Gold pinlerinizi ve ininal bakiyenizi de nakite çevirebilirsiniz.

Ortalama bozum oranlarını merak ediyorsanız; nerede bozduracağınıza göre değişmekle birlikte ortalama %40 ile %60 arasında değişiyor. Örnek olarak %60 bozum oranında; 100 TL mobil ödemeniz 60 TL nakit olarak çevirilir. Bu şekilde 60 TL anlık nakite sahip olursunuz ve faturanızın kesim tarihi geldiğinde faturanıza 100 TL yansır.

mobil ödeme bozdurma

Faturanızı nakite çevirirken taksit imkanından faydalanmak için TTNET faturanızı bozdurmayı tercih edebilirsiniz. Ortalama %50 bozum oranıyla işlem yapılıyor ve 3-6-12 ay taksit imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Mobil Ödeme Nasıl Açılır?

Turkcell hattınızı mobil ödemeye açmak için dilerseniz müşteri hizmetlerini arayabilir ya da dilerseniz “MOBİLODEME AC” yazıp 2222’ye mesaj göndererek de hattınızı mobil ödemeye açabilirsiniz.

Vodafone hattınızı mobil ödemeye açmak için dilerseniz müşteri hizmetlerini arayabilir ya da dilerseniz “MOBİLODEME AC” yazıp 7878’e mesaj göndererek de hattınızı mobil ödemeye açabilirsiniz.

Türk Telekom hattınızı mobil ödemeye açmak için dilerseniz müşteri hizmetlerini arayabilir ya da dilerseniz “MOBİLODEME KAYIT” yazıp 5555’e mesaj göndererek de hattınızı mobil ödemeye açabilirsiniz.

Tam tersi olarak mobil ödemeyi kapatmak isterseniz;

Mobil Ödeme Kapatma

Turkcell hattınızı mobil ödemeye kapatmak için dilerseniz müşteri hizmetlerini arayabilir ya da dilerseniz “MOBİLODEME IPTAL” yazıp 2222’ye mesaj göndererek de hattınızı mobil ödemeye kapatabilirsiniz.

Vodafone hattınızı mobil ödemeye kapatmak için dilerseniz müşteri hizmetlerini arayabilir ya da dilerseniz “MOBİLODEME KAPAT” yazıp 7878’e mesaj göndererek de hattınızı mobil ödemeye kapatabilirsiniz.

Türk Telekom hattınızı mobil ödemeye kapatmak için dilerseniz müşteri hizmetlerini arayabilir ya da dilerseniz “MOBİLODEME IPTAL” yazıp 5555’e mesaj göndererek de hattınızı mobil ödemeye kapatabilirsiniz.

Hattınız mobil ödemeye aktifse bozdurma işlemine geçmeden önce son bir detay kalıyor. O da mobil ödeme limitiniz. Operatörler genelde mobil ödeme limitini 50 TL ile 600 TL arasında tutuyor. Mobil ödeme limitiniz faturanızı düzenli ödemenize ve operatörünüze bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Mobil ödeme limitinizi öğrenmek için:

Hattınız Turkcell ise; “MOBILODEME LIMIT” yazıp 2222’ye göndererek mobil ödeme limitinizi öğrenebilirsiniz.

Hattınız Vodafone ise; tek seferde yapabileceğiniz mobil ödeme limiti 150 ile 350 TL arasındadır. Aylık belirlenen limit ise 350 ile 1250 TL arasındadır.

Hattınız Türk Telekom ise; faturalıysanız aylık limitiniz 400 TL, faturasız kullanım sağlıyorsanız aylık limitiniz 600 TL. Tek seferde yapabileceğiniz mobil ödeme limiti ise 300 TL’dir. Hattınız yeniyse ilk 4 ay boyunca limitiniz 70 TL ile sınırlıdır.

Genel olarak limitler bu şekilde. Mobil ödeme limitiniz faturanızı düzenli ödemenize ve operatörünüze bağlı olarak fazla da olabilir az da olabilir. Limitleriniz ile ilgili detayları güncel olarak operatörünüzün müşteri hizmetlerine ulaşarak öğrenebilirsiniz.

mobil ödeme bozumu

Güvenilir Mobil Ödeme Bozdurma Siteleri

Arama motoruna mobil ödeme bozdurma yazdığınızda birçok reklamla ve siteyle karşılaşırsınız ancak ne yazık ki bunların bazıları dolandırıcılık amaçlı kurulmuş siteler. Yazımın devamında da bahsedeceğim gibi güvenilirlik konusunda size sitelerden daha iyi bir seçenek sunacağım ancak sitelerden bozum yapacaksanız da birkaç tavsiye ekleyeyim:

 • Bozum yapacağınız sitenin mutlaka hakkımızda sayfasını (resmi bilgiler içerip içermediğini *bu bilgilerin doğru olup olmadığını) ve şikayeti olup olmadığını kontrol edin. Site yeni olduğu ve dolandırıcılık amaçlı kurulduğu için hakkında şikayet olmayabilir, buna dikkat edin.
 • En can alıcı nokta bozum yapacağınız sitenin resmi bilgileri. Eğer resmi bir şirket ise, bilgilerini doğrulayabiliyorsanız ve hakkında şikayet yoksa bozum işleminiz için tercih edebilirsiniz.
 • Sitede bulunan müşteri yorumları – WhatsApp mesajları oldukça inandırıcı olabilir ancak bunlar kolayca yapılabilecek şeyler. Yani müşteri yorumlarına veya WhatsApp mesajlarına kapılıp “sorun çıkmaz, herkes buradan bozum yaptırıyor” diyerek bozum yaptırmayın.

Yukarıdaki maddeleri aklınızda bulundurarak siteler üzerinden bozum işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi daha iyi bir seçenek olarak bahsettiğim forum üzerinden mobil ödeme bozdurmaya gelelim.

Forum Üzerinden Mobil Ödeme Bozdurma

Mobil ödeme bozdurma işlemleriniz için forumları tavsiye etmemin sebepleri;

 • Birazdan vereceğim forumlar kolay kolay üye kabul etmediği için bozum işlemini yapan kişiler 400-500 TL için ban yemeyi göze almayı tercih etmeyecektirler.
 • Forumlarda E-Ticaret puanı sistemi kullanılıyor ve bu puana bakarak üyenin geçmişte nasıl ticaretler (olumlu/olumsuz, daha önce bozum yapmış mı gibisinden) yaptığını görebiliyorsunuz.
 • Üyenin açtığı mobil ödeme bozumu konusuna gelen yorumları okuyarak, gerçek müşteri yorumlarına ulaşabiliyorsunuz.

Forum üzerinden mobil ödeme nakite çevirme işleminizi güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilmek için; “R10” veya “WM Aracı” forumlarını tercih edebilirsiniz. Bu forumlar Türkiye’nin en büyük ticaret forumlarından ilk ikisi ve günde büyük hacimlerde bozum işlemleri gerçekleşiyor. Sizin tek dikkat etmeniz gereken durum; doğru üyeyi seçmek. Yukarıdaki maddeleri tekrardan okuyarak mobil ödeme bozdurma işleminizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Önemli: Bozum oranı %60’dan fazlası olanlara dikkat

Mobil ödemelerde bozum oranı genelde %50 olmakla birlikte bazen E-Ticaret puanı için veya acele bir bozum için %60 oranada denk gelebilirsiniz. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Eğer mobil ödeme bozumu için %60’dan fazlasını veren varsa o kısımda dikkat etmekte fayda var. Bunun nedeni ise siz mobil ödemenizi bozdurduğunuzda karşı tarafında bir kar oranı oluyor ve %60’dan fazlasında bu kar oranı mümkün gözükmüyor. Bu dediklerim Google Play veya App Store’dan bozum yaptıran bozumcular için. Yani Razer Gold, Steam cüzdan kodu veya kontörü nakite çevirmek için geçerli değil. Bu işlemlerde %70, %80 gibi oranlar vardır.

Güvenilir mobil ödeme bozdurma siteleri

Eğer mobil ödeme nakite çevirmede bir site size %90, %80 veya %70 söylüyorsa (genelde bu oranları söylüyorlar) kesinlikle dikkat edin. Şu an dolandırıcı olan ve şikayet toplama konusunda ustalık kazanmış çoğu site bu oranları veriyor. Haliyle insanlarda yüksek bozum oranlarını görünce dolandırıcıların mağduru oluyor.

Mobil Ödeme Bozdurma Yasal mı?

Hayır, yasal değildir. Türkiye’de nakit para olarak borç verme, faiz alma, işleme gibi tüm hususlar BDDK kurallarına bağlı olarak bankalara ve finans şirketlerine aittir. Mobil ödeme bozdurma işlemi yasal değildir ancak herhangi bir cezası yoktur. Bu konuda yasal olmayan taraf mobil ödeme bozdurma şirketleridir. Yani mobil ödeme nakite çevirme işlemi yaparsanız herhangi bir ceza durumunda sizlik bir şey yoktur. Yine de yasal olmadığını bilmenizde fayda var.

Mobil Ödeme Bozdurma

Sonuç olarak mobil ödemenizi bozdurmak istiyorsanız forumları tercih etmeniz daha güvenilir olacaktır. Bozum sektörü çok fazla dolandırıcı kaynıyor ve her gün birçok insan dolandırılıyor. Yazıda bahsettiğim maddeleri aklınızda bulundurarak bozum işlemi yaparsanız dolandırılma ihtimalinizi de yok etmiş olursunuz. Nakit para ihtiyacı çekerken dolandırılıp bir yandan da fatura kesim tarihinde gelecek faturayı düşünmek oldukça kötü olurdu.

Not: Yazımızda bahsettiğimiz herhangi bir siteyle bizim bir alakamız veya anlaşmamız yoktur. Bu yazı herhangi bir sponsorluk içermemektedir. Sadece yönlendirme niteliğinde bir rehberdir. Sizde konuyla ilgili bilgi ve tavsiyelerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir