1. Anasayfa
 2. Genel

Trello: Her Şeyi Organize Edebilen Uygulama

Trello: Her Şeyi Organize Edebilen Uygulama
0

Trello, kullanıcılarına her zaman ve her yerde kolayca ulaşabilecekleri bir dijital ajanda hizmeti sunan, verimli kullanıldığı zaman kullanıcıların en büyük yardımcısı olan uygulamalardan biridir. Sizler için Trello Nedir, Nasıl Kullanılır? sorularını yanıtladık ve bilmeniz gereken bazı ipuçlarına değindik.

Günümüz de dünya neredeyse tamamen dijital bir hal aldı. Artık bir çok kişi yanında kağıt, kalem, defter gibi araçlar taşımıyor. Durum böyle olunca yapılacak olan işleri, sorumlukları dijital bir ortama kaydetmek gerekiyor. Trello uygulaması tam da bu noktada kullanıcıların en büyük yardımcısı oluyor. Uygulama yalnızca bireysel işler için değil, ekip çalışmaları için de oldukça ideal.

Uygulama sayesinde haftalık, aylık hatta yıllık planlarınızı düzenlemek mümkün. Bununla birlikte ekip arkadaşlarınız ile tek tek görüşmek yerine ortak panolar açabilir ve işlerinizi hep beraber yürütebilirsiniz. Bir nevi dijital ajanda olarak  görev yapan Trello, uzaktan çalışma şartlarını da oldukça kolaylaştırıyor. Sizler için bu uygulamayı nasıl daha verimli kullanabileceğinizi ve iyi bir kullanıcı deneyimi için bilmeniz gereken bazı ipuçlarını anlattık.

Trello

Trello Nedir?

İlk kez 2011 yılında kullanıcıların hizmetine sunulan Trello, bir planlama ve iş düzenleme programıdır. Dijital ajanda görevi gören bu uygulama üzerinden panolar ve kartlar oluşturarak yapacağınız projeleri ya da diğer sorumluluklarınızı düzenleyebilir, her daim kontrolün sizlerin elinizde olmasını sağlayabilirsiniz.

Trello, online ve çapraz platform özelliği taşıyan bir uygulamadır. Uygulamanın online olması sayesinde bireysel kullanımın yanı sıra uygulama üzerinden ortak bir pano oluşturarak ekip ile çalışılan projelerde görev dağılımını ortak bir alanda sunabilirsiniz. Çapraz platform özelliği sayesinde ise internet tarayıcınızdan, Windows ve Mac masaüstü sürümlerinden, Android ve iOS mobil uygulamalarından kolayca ve sorunsuz biçimde panolarınıza ulaşabilirsiniz.

Hayatınızı organize etmenize yardımcı olan bu uygulamayı telefon ve bilgisayarlarınıza buraya tıklayarak kolaylıkla indirebilir ve senkronize olarak kullanabilirsiniz. Aynı şekilde web üzerinden kullanmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Notion İncelemesi: En İyi Not Alma Uygulaması mı?

Trello

Trello’da Yapabileceğiniz ve İşinizi Kolaylaştıracak İşlemler:

 • Gününüzü planlayın
 • Kartlara Power-uplar ekleyin
 • Yemek planları yaratın
 • Okuma listeleri oluşturun
 • İzleme listeleri oluşturun
 • İnternet sitenizi yönetin
 • İş dünyasına ilk adımınızı planlayın
 • Bütçenizi yönetin
 • Alım – satım işlemlerinizi takip edin
 • Evinizin tadilatını planlayın
 • Düğün vb. programlarınızı planlayın
 • Çocuğunuzun özel anlarını kaydedin
 • Hobilerinizi düzenleyin
 • Ev işlerinizi planlayın
 • Doğum günü partilerini organize edin

Gününüzü Planlayın

Sabah toplantı saat kaçta?  proje teslimi ile öğlen yemeği arasındaki zaman ne kadar? sınav bitişi ile arkadaşınızın doğum günü birbirine çakışıyor mu? Bu tür sürekli kafanızı kurcalayan sorulardan kurtulmanız için Trello üzerinden bir günlük plan panosu hazırlayın ve gününüzü saat saat kartlarınıza kaydederek o günü düzenleyin.

Kartlara Power-uplar Ekleyin

Uygulamayı özellikle iş dünyanızı düzenlemek ve planlamak amacıyla kullanıyorsanız, Trello kartlarına senkronize edebileceğiniz power-up hizmetleri epey işinize yarayacak. Google Drive, Slack, Google Haritalar, takvim, Dropbox gibi bir çok uygulamanın power-up hizmetini kartlara ekleyebilirsiniz.

Okuma Listeleri Oluşturun

Zaman az, okunacak kitap çok. Hal böyle olunca kitapseverler hangi kitabı, ne zaman okuyacaklarına bir türlü karar veremiyorlar. Trello üzerinden oluşturacağınız panolar üzerinden kendinize okuma listeleri oluşturabilirsiniz. Hatta ailenizi ve arkadaşlarınızı da bu panolara ekleyerek kendi kitap kulübünüzü dahi oluşturabilirsiniz.

İzleme Listeleri Oluşturun

Sürekli vizyona yeni filmler giriyor, online izleme platformlarında sürekli ilginizi çekecek diziler, filmler oluyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de favori oyununuz yakında piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Tüm bu karmaşayı Trello’da oluşturacağınız bir pano ile çözmeniz mümkün. Film, dizi, oyun gibi etiketler ekleyerek boş zaman planlarınızı artık kolayca takip edebilirsiniz.

İnternet Sitenizi Yönetin

Dünyaca ünlü bir çok blog ve internet sitesi yöneticisi işlerini Trello ile planlıyor. Blog ve internet sitesi yönetimi disiplinli olunması gereken bir iş koludur. Özellikle birden çok yazar ile çalışıyorsanız, mutlaka başarılı bir planlama yapmalısınız. Uygulama üzerinden bu planları oluşturabilir ve ekibinizi kolayca panolara dahil edebilirsiniz.

İş Dünyasına İlk Adımınızı Planlayın

İş aramak zorlu ve emek gerektiren bir süreçtir. Bu süreç içerisinde bir çok kişi ve kurumla görüşmeler yapmanız gerekir. Görüştüğünüz iş yerlerini, özgeçmişinizi gönderdiğiniz kurumları ve de  bu yerlere ait iletişim bilgilerini Trello’da oluşturacağınız panolara kaydederek mükemmel  bir iş takibi yapabilir ve hayallerinizdeki işe ulaşma yolunda başarılı olabilirsiniz.

Bütçenizi Yönetin

Ne kadar fazla kazanıyor olursanız olun iyi bir bütçe yönetimi yapmazsanız paranızın nereye gittiğini bir türlü çözemez ve tasarruf yapamazsınız. Trello uygulaması ile oluşturacağınız panolara gelir ve giderlerinizi kaydeden kartlar ekleyerek bütçe planlaması yapabilir ve ay sonunda tasarruf etmeyi başarabilirsiniz.

Sevgili turkishmobile.com takipçileri, bu yazımızda son dönemlerin popüler uygulamalarından birisi olan Trello’yu sizlere tanıtmış olduk. Uygulamayı size tanıtırken aynı zamanda en çok sorulan soruları da cevaplandırmaya çalıştık. Yine de gözümüzden kaçan soruları ya da direkt olarak sizin merak ettiğiniz soruları, yorumlar bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz. Tüm yorumlarınızı dikkatli bir şekilde okuyoruz, bir sonraki yazımızda görüşünceye dek kendinize iyi bakın!

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir