XAPK Nedir? XAPK Dosyaları Nasıl Yüklenir? 2022

Gamze Ünal
2 Minimum Okuma Süresi
XAPK Nedir? XAPK Dosyaları Nasıl Yüklenir?

Bir oyunu kurmayı denerken ‘dosya açılamıyor’ hatası aldıysanız ve oyunun uzantısının .XAPK olduğunu fark ettiyseniz doğru yazıyı okuyorsunuz. XAPK Android için geliştirilmiş olan bir paket dosya biçimidir.

Günümüzde mobil oyun boyutlarının yavaş yavaş artmasıyla birlikte çözüme odaklı dosya biçimleri ve sistemler geliştirildi. Bu dosya biçimlerinden birisi de XAPK’dır.

XAPK uzantılı dosyalarınızı ekstra uygulama kullanmadan açabilmeniz mümkün değildir. Uygulama desteğiyle birlikte kolayca XAPK formatına sahip oyunlarınızı kurabilirsiniz.

XAPK Nedir?

XAPK dosyaları Android için geliştirilen bir paket dosya biçimi olarak karşımıza çıkıyor. Yani Android APK dosyasının yeni uzantısı.

Normal APK formatından ne farkı var? Bu uzantıyla OBB’leri taşıma derdinden kurtuluyoruz ve işi otomatiğe bağlıyoruz.

OBB Nedir? Kısaca OBB diye bilinen dosya sisteminin tam adı Opaque Binary Blob’dur. Bu dosya sistemi Android oyun yapımcıları tarafından büyük boyutlu oyunlarda kullanılır. 3 Boyutlu ve HD gibi yüksek grafik kalitesi sunan oyunları OBB ile sunarak daha kaliteli görünmesini sağlamaktadır.

Yani anlayacağınız artık büyük boyutlu oyunlarda sıkça XAPK dosyasıyla karşılaşacağız. XAPK=APK+OBB diyebiliriz yani. Tam olarak kim tarafından kullanıma sunulduğunu ve ne zaman kullanıma sunulduğunu bulamadım ancak oldukça yeni bir uzantı.

Sonuç olarak; XAPK dosyası, Android uygulamalarını mobil cihazlara yüklemek için kullanılan bir pakettir. Standart .APK biçimine benzer, ancak grafik, medya dosyaları ve diğer uygulama verilerini depolayan bir .OBB dosyası gibi uygulama tarafından kullanılan diğer varlıkları içerebilir. XAPK dosyaları, üçüncü taraf Android uygulaması indirmek ve web sitelerinde uygulama dağıtmak için kullanılır. Google Play tarafından desteklenmez.

XAPK Dosyaları Nasıl Yüklenir?

Bunun için XAPK Installer (indirmek için tıklayın) adlı uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Ardından uygulamayı kuruyoruz ve bu kadar. Sonra indirdiğimiz XAPK formatında olan oyunumuzun kurulum işlemine başlıyoruz.

XAPK Nedir?

Nedense XAPK uzantısının kurulumuyla alakalı Play Store’da bir uygulama bulunmuyor. Sanırım Google bu dosya uzantısına ısınabilmiş değil. Ayrıca XAPK uzantısının resmi bir dosya uzantısı olmadığını da belirtmem gerek. Yani tehlikeli sitelerden indirdiğiniz XAPK uzantısı virüs içeriyor olabilir. Gerçi tehlikeli yerlerden indirdiğinizde tüm dosyalar virüs içerebiliyor. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Bu makaleyi paylaş
3 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir