Spotify Ne Kadar İnternet Yer?

Recep Yurtören
3 Minimum Okuma Süresi
Spotify Ne Kadar İnternet yer?

Bilgisayar ya da telefon gibi ortamlar içerisinde müzik dinleme amaçlı olarak akla gelen ilk uygulamalardan birisi Spotify olmaktadır. Milyonlarca şarkıyı içerisinde barındırmakta olduğu bu uygulama, bunun haricinde podcast gibi birçok alternatifi de sağlayabiliyor. Alınan premium üyelikler ile beraber, müzikleri indiril çevrimdışı olarak da müzik dinlemeniz de mümkün olabilmekte. Ancak müzikleri indirmeyip, çevrimdışı olarak dinlemediğiniz durumlar içerisinde Spotify ne kadar internet yer sorusu birçok kişi tarafından merak edilerek internet üzerinde araştırılmaktadır.

Spotify Nasıl Daha Az İnternet Yer?

Spotify uygulaması içerisinde, müzik çaldığı durumlar içerisinde, müziğin kalitesine göre tüketeceğiniz internet oranı da aynı şekilde değişiklik gösterebilmektedir. Bu şekilde de, ayarlar üzerinden müzik kalitesini düşürerek de, veri tasarrufu yapabilme şansınız da bulunmaktadır.

Dört farklı müzik kalitesi ayarının bulunduğu Spotify uygulaması, düşük, normal, yüksek ya da çok yüksek olarak farklı seçenekler ile karşımıza çıkmaktadır. Ses kalitesi ayarlarının yüksek olması, veri kullanımlarının da aynı şekilde artabileceği anlamına gelmektedir. Bu şekilde de Spotify ne kadar internet yer sorusuna, müzik kalitesi ayarlarınıza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir cevabı verilebilir.

Spotify ne kadar internet yer?

Spotify Ses Kalitesine Göre Harcanan İnternet Miktarları

Spotify uygulaması içerisinde yer almakta olan ses kalitesi ayarlarında, üç dakikalık bir şarkının örnek olarak alındığında kullanılan veri tüketimlerine bakacak olursak;

  • Düşük Ses Kalitesi (24 kbps)

Düşük ses ayarı seçeneğinde üç dakikalık bir şarkı dinlenmesi durumunda, yaklaşık olarak 0.18 MB veri kullanımı gerçekleşirken, bir saat kullanımda ise ortalama 10.8 MB veri kullanımı gerçekleştirir. 1 GB veri kullanımı gerçekleştirmeniz için ise, bu ses kalitesinde 92.5 saat müzik dinlemeniz gerekir.

  • Normal Ses Kalitesi (96 kbps)

Normal ses ayarı seçeneğinde ise, üç dakikalık bir şarkı dinleme işleminde, ortalama olarak 0.72 MB veri kullanımı gerçekleştirilirken, bu oran bir saat için 43.2 MB olmaktadır. Bu ses kalitesi ayarında 1 GB veri kullanımı gerçekleştirmek için ise, 23 saat 10 dakika müzik dinlemeniz gerekmektedir.

  • Yüksek Ses Kalitesi (160 kbps)

Yüksek kalite ses ayarı alternatifinde, üç dakikalık şarkıyı dinlerken 1.2 MB veri tüketimi gerçekleştirirken, saatte ise 72 MB tüketim yapmaktasınız. Bu ses kalitesinde 1 GB veri tüketmek için ise yaklaşık 13.5 saat müzik dinlenmelidir.

  • Çok Yüksek Ses Kalitesi (320 kbps)

Spotify uygulaması içerisinde en yüksek ses kalitesi ayarında, üç dakikalık bir şarkı dinleme işlemleri yaklaşık olarak 2.4 MB veri harcamaktadır. Bu orandan yola çıkarak saatte ise 144 MB veri tüketimi gerçekleştirmekte olduğunu söylemek mümkün. 1 GB veri tüketimi gerçekleştirmek için ise yaklaşık 7 saatlik bir müzik dinleme süresi ile yapılabilmektedir.

Siz de Spotify ne kadar internet yer sorusuna detaylı bir şekilde bilgilendirme edinerek, internet tasarruflarınızı, veri tüketimlerinize göre ayarlayabilir ve buna göre müzik dinlemedeki ses kalitesi ayarlarınızda değişikliğe gidebilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir