1. Anasayfa
 2. Mobil MOBA Oyunları

LoL Mobile: Wild Rift vs Mobile Legends

LoL Mobile: Wild Rift vs Mobile Legends
0

LoL Mobile: Wild Rift duyurulduktan sonra mobil MOBA oyunları dünyasında büyük bir bilinmezlik yaşanmaya başladı. Özellikle Mobile Legends oyuncuları arasında LoL Mobile’a geçmeli miyim? LoL Mobile nasıl olacak? soruları çok fazla soruldu. Oyuncular son derece haklı olarak bu soruları sormaya başladılar çünkü artık League Of Legends’ı mobilden oynayabilecekler.

Mobile Legends oyuncularının çoğunun oyuna LoL’e benzeyen bir oyun olduğu için başladığını düşünürsek LoL Mobile çıktığında Mobile Legends’ın zor günler geçirebileceğini söyleyebiliriz. (Bazıları direkt LoL’ün kendi mobil oyunu sandılar.)

LoL Mobile: Wild Rift daha oynanabilir olmadığı ve oyunu sadece videolarından izlediğimiz kadar bildiğimiz için bu karşılaşmada bir sonuca varmak zor olacaktır. Ancak Wild Rift’te LoL’ün hikayesine, dinamiklerine ve atmosferine olabildiğince sadık kalınacağı için bir karşılaştırma yapmamız şimdiden mümkün.

LoL Mobile: Wild Rift vs Mobile Legends

Öncelikle şunu kabul edelim; Mobile Legends, LoL’den çalıntı bir oyun. Bu hem oynayarak hem de resmi (geçmişte Riot Games, Moonton’a şampiyonlarını kopyaladığı için dava açmıştı ve kazandı) olarak doğrulayabileceğimiz bir gerçek.

İlk olarak oyunların geliştiricilerine bir bakalım; LoL Mobile’ın arkasında Riot Games ve Tencent Games bulunuyor. Mobile Legends’ın ise Moonton bulunuyor.

Riot Games vs Moonton

Riot Games 2006 yılında kuruldu ve 2009 yılında; bir süre sonra dünyanın en çok oynanan oyunu olacak olan League Of Legends’ı çıkardı. Sonrasında PUBG Mobile’ı da bünyesinde barındıran Tencent Games tarafından satın alındı.

Moonton 2014 yılında kuruldu ve 2016 yılında: mobil platform dünyasının en çok oynanan mobil MOBA oyunu olan Mobile Legends’ı çıkardı.

Bir tarafta 10 yılı aşkın tecrübe ve Tencent Games desteği, diğer tarafta ise 6 yıllık tecrübe. Şirketlerin oyuncu memnuniyetine ve destek ekiplerine bakacak olursak da tartışmasız Riot, Tencent ikilisi karşılaşmada kazanan taraf oluyor. Mobile Legends oynamış olanlarında bileceği üzere Moonton pek oyuncuları tınlamıyor. En azından Türkiye sunucusu için bu durum geçerli.

Karşılaştırmanın birde P2W boyutu var. Riot Games ve Tencent Games oyunlarında paranın etken güç olmasına izin vermiyor. Yani oyuna para yatırarak kostüm falan aldığınızda oyun içi özellik vermiyor ve rekabete etki etmiyor. Moonton ise biraz daha P2W oyun deneyimi sunuyor. Kostümler oyun içi rekabete etki ediyor ve para yatırmayanların eksik kaldığı durumlar oluyor.

Mobile Legends oyuncularının bileceği gibi LoL Mobile duyurulmadan önce oyun içinde sürekli karşımıza ‘bunu satın al’, ‘bunu da satın al’ gibisinden pencereler fırlıyordu. LoL Mobile duyurulduktan sonra ise bedava kostüm dağıtmaya başladılar :) Rekabet (korku mu, rekabet mi?) işte şirketlere neler neler yaptırtıyor.

Optimizasyon ve Ping

Mobile Legends’ı çıktığı günden beri oynayan birisi olarak söyleyebilirim ki; optimizasyon ve ping sorunu var. Özellikle Türkiye sunucusundaki ping sorununu oyun çıktığından beri çözemediler. Türkiye’ye özel sunucu kurulumu yaparak bu sorunu çözmeleri mümkündü ancak bunu yapmamaları aynı zamanda Türkiye sunucusuna verdikleri değeri gösteriyor.

LoL Mobile Optimizasyon ve Ping

LoL Mobile ise çıktığında büyük ihtimalle ping ve optimizasyon sorunu olmayacaktır. Evet farkındayım, bu yazı biraz LoL sponsoru gibi oluyor ancak Riot Games’in oyunu olabildiğince kusursuz hale getirmeden çıkartmayacağı bilinen bir şey. Riot Games şu ana kadar gördüğüm kadarıyla oyunlarında ping ve optimizasyon sorunlarına yer vermiyor.

Yine de LoL Mobile daha çıkmamış olduğu için LoL Mobile ile Mobile Legends’ı optimizasyon ve ping açısından karşılaştırmak yanlış olur.

Hikaye

Hikaye olmadan MOBA oyunu olmaz derler.. Karşılaştırdığımız oyunlardan bir tanesi hikayeye bir tanesi ise bir evrene sahip. Mobile Legends’ta şampiyonların ve olayların hikayesi var ancak oldukça kısa ve kopuk kopuk. LoL ise çok detaylı ve uzunca bir hikayeye sahip. Tabi bu kısımda LoL’ün 10 yıldan daha uzun bir geçmişe sahip olmasınında etkisi var.

Mobile Legends’tan LoL Mobile’a Geçilir mi?

Yavaş yavaş karşılaştırmamızın sonuna doğru yaklaşırken en çok sorulan bir soruya cevap vermek istedim. Daha büyük hikaye evreni ve daha rekabetçi bir arena için bile geçilir. Aynı zamanda çoğu Mobile Legends oyuncusu olan arkadaşımla konuştuğumda; LoL Mobile çıktığında direkt olarak geçiş yapacaklarını söylediler.

Mobile Legends'tan LoL Mobile'a Geçilir mi?

Tabi bu Mobile Legends’ta oyuncu kalmayacak veya LoL Mobile kesinlikle daha iyi demek değil. Mobile Legends’ın da kendine göre bir hikayesi ve oyuncu kitlesi var. Oyunu bırakmayacak veya LoL Mobile’dan da Mobile Legends’a geri dönen oyuncular olacaktır.

LoL Mobile daha çıkmamış olduğu için karşılaştırmama olabildiğince oyun içi dinamikleri dahil etmemeye çalıştım. (Videolardan izlediğimiz kadar biliyoruz *geliştirme aşamasında olduğu için değişebilir.) Oyun çıktığında daha detaylı ve geniş bir karşılaştırma yapmayı düşünüyorum. Oyunun ne zaman çıkacağı ile ilgili olarak LoL Mobile Çıkış Tarihi: LoL Wild Rift Ne Zaman Çıkacak? adlı yazımı okumanı tavsiye ederim.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir