1. Anasayfa
 2. Mobil Oyunlar

Konsol Kalitesinde Grafiklere Sahip En İyi Mobil Oyunlar

Konsol Kalitesinde Grafiklere Sahip En İyi Mobil Oyunlar
0

Oyun sektöründe bilgisayar ve konsol oyunlarının grafikleri sürekli bir tartışma konusu olmuştur. Büyük bir oyuncu kitlesine sahip mobil oyunlar da grafik konusunda hızla gelişimini sürdürüyor. Bugün sizler için Konsol Kalitesinde Grafiklere Sahip En İyi Mobil Oyunları derledik.

Oyuncuların büyük bir kısmı grafiklere önem vermediğini söylese de hiç kimse vasat grafiklere sahip oyunları oynamayı istemiyor. Bunu oyunların satış başarılarından ve çok oynanan oyunların grafik seviyelerini incelediğimiz zaman fark edebiliyoruz. (Tabi istisnalar bulunuyor.)

Uzun sürelerdir bilgisayar ve konsol oyunları piyasayı üst düzey grafikler ile egale ediyor. Mobil oyun sektörü de akıllı telefonların donanımlarının gelişmesi ile eş zamanlı olarak büyümeye devam ediyor. Birkaç senedir mobil oyun denildiğinde çoğu oyuncunun aklına; küçük ve çabuk tüketilir oyunlar yerine amiral gemisi telefonların işlemcilerini zorlayacak konsol kalitesinde grafiklere sahip mobil oyunlar geliyor.

Eskiden yüksek grafikli oyunları bilgisayarımız kaldırmakta zorlanırken şimdi bu durumu akıllı telefonlar devralmış durumda. Bilgisayar versiyonları kadar hala optimize edilemeyen mobil oyunlar akıllı telefonlarımızı fazlası ile zorluyor. (En azından giriş seviye ve orta seviye telefonları.) Bu listede akıllı telefonlarınızı fazlası ile zorlayacak en iyi mobil oyunlara yer verdik.

Asphalt 9: Legends

Mobil yarış oyunları en az bilgisayar yarış oyunları kadar çok oynanmakta. Hatta son yıllarda mobil oyunların bilgisayar oyunlarından daha çok oynandığı bir kaç istatistik şirketi tarafından araştırılıp sunuldu. Bunun en büyük sebebi ise akıllı telefonların taşınabilir olması ve her ortamda oyun oynayabilme imkanı sunması.

Asphalt 9 mobil platformda en çok oynanan yarış oyunlarından birisi. Asphalt serisi genel olarak mobil yarış oyunları sektöründe büyük bir pazar payına sahip.

Asphalt serisini ve Asphalt 9 oyununu bu kadar popüler yapan önemli etkenler neler? Aslında bu soruya çok fazla etken saymak mümkün ama bence en önemlisi döneminin üzerinde grafikler ile piyasaya sürülmesi. Örneğin; bir oyunun çıkmasını bekleyen bilgisayar oyuncuları her zaman için gelecek oyunun bir önceki oyuna göre birçok anlamda üstün olmasını bekler. Asphalt serisinde bulunan her oyun da bir önceki Asphalt oyununa göre büyük geliştirmelerle sunuldu.

Asphalt 9’un grafiklerine göz atacak olursak; ilk olarak yarış oyunlarının en önemli unsuru olan arabaların tasarımlarına bakmamız daha doğru olur. Ferrari, Porsche, Lamborghni ve W Motors gibi dünyaca ünlü dev araç üreticilerinin arabalarını neredeyse gerçeğe yakın şekilde tasarlamış halde. Araba tasarımları, bir yarış oyununun başarılı olmasında önemli bir etkendir.

Asphalt 9 Araba Tasarımları

Araba tasarımlarından sonra grafiklerin önemli bir parçasını oluşturan bir diğer önemli nokta da arabaların sürüş esnasında verdiği hissiyattır. Hissiyatı sağlayacak olan en önemli etken de fizik motoru olarak tabir ettiğimiz oyunun fiziksel animasyonları ve hareketlerini oluşturan oyun motorudur. Asphalt 9 bu konuda da oldukça başarılı diyebilirim. Akıcı oynanış ve gerçekçi sürüş deneyimi oyunun en önemli noktalarını oluşturuyor.

Araba detaylarından sonra en önemli unsur çevre tasarımı ve detaylandırılmasıdır. Genelde yarış oyunlarında bu durum yarış pistlerinin tasarımlarında söz konusudur. Asphalt 9, pist konseptinin yanı sıra daha geniş bir konsept olan yarış bölgelerini bu olaya dahil ediyor. Yol ve çevre detaylarının incelenmesi sonucunda gözle görülür bir şekilde Asphalt serisinin bu konuda başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Asphalt 9: Legends

Asphalt 9, kısaca grafiksel anlamda oldukça üstün bir oyun ve yüksek grafikli mobil oyunlar kategorisine rahatça girebilir. Asphalt 9’un bir diğer güzel yanı ise Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda Emülatör ihtiyacı duymadan doğrudan indirip oynayabiliyor olmanız.

Asphalt 9, 25 Temmuz 2018 tarihinde Gameloft tarafından Google Play Store ve Apple App Store için yayınlandı. Çıktığı tarihten günümüze 50 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştı ve 1 milyondan fazla değerlendirme arasından 4.4 gibi çok iyi bir puana sahip oldu.

Call of Duty Mobile

https://youtu.be/TOwTuQzqoCg

Call of Duty serisi olmak üzere birçok savaş oyunu bilgisayar ve konsol platformlarında gerçekten üst düzey grafiklere sahip durumda. PUBG Mobile benzeri Call of Duty Mobile bilgisayarda oynayabileceğiniz savaş oyunlarını aratmayacak derecede iyi grafiklere sahip.

Savaş oyunlarını da ilk bakışta diğer rakiplerinden ayırmayı sağlayacak önemli ayrıntılar bulunuyor. Bunların en başında da silah grafikleri, tasarımları ve verdiği hissiyat geliyor. Birinci şahıs bakış açısı ile oynadığınız bir oyunda doğrudan silahınızı göreceğiniz için tasarımının göze hitap etmesi çok önemli.

Call of Duty Mobile, silah tasarımları konusunda gerçek silahların konsept tasarımlarını kullansa da oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Silahları yakından incelediğimiz zaman, ekipmanlarından dürbününe kadar her şeyin göze hoş gelmesi için tasarlandığı oldukça belli.

Call of Duty Mobile Silah Tasarımları

Silah tasarımları konusunda benden geçerli not aldığını söyleyebilirim. Silah tasarımlarından sonra vuruş ve atış hissiyatı da önemli bir nokta. Çünkü silahın tasarımını ve duruşunu tamamlayan etken tetiğe bastıktan sonra size yaşattığı hissiyattır.

Bir diğer önemli nokta ise savaş oyunlarındaki karakterlerin tasarımlarıdır. Karakter tasarımları ve animasyonları da oyunun hissiyatını ve oynanışını etkiler. Call of Duty dünyasında karakterler önemli bir yer kapladığından dolayı karakter tasarımları da oldukça gerçekçidir. Aynı şekilde karakter hareketlerinin ve animasyonlarının da gerçekçi olduğunu söyleyebilirim. Call of Duty Mobile, bilgisayar versiyonları veya konsol versiyonları kadar kaliteli karakter animasyonları sunamasa da mobil cihazlar için düşünüldüğünde en iyiler arasında yer almakta.

Call of Duty Mobile Karakterler

Şimdi son değerlendirme noktamız olan harita tasarımları yani savaş meydanı tasarımlarına bi’ göz atalım. Harita tasarımları önemsiz gibi görünse de oyunu tamamlayan ve asıl zevk almamızı sağlayan önemli bir etkendir. Savaş alanlarının yani haritaların tasarımları ortamı iyi temsil ederse oyuncu kendini oyunun içinde gibi hisseder ve bu da daha uzun süre oyunda kalmasını sağlar. Bu yüzden harita tasarımlarında yakın tonlarda renkler kullanılır ve bilindik bölgeler tercih edilir. Call of Duty Mobile’ın harita tasarımları konusunda da rakiplerine göre oldukça iyi seviyede olduğunu söyleyebilirim. Renk tercihleri, kullanılan dokular ve yerleştirilen objeler oyunu daha oynanası kılıyor.

Call of Duty Mobile Haritalar

Call of Duty Mobile, Activision firması tarafından 30 Eylül 2019 tarihinde Google Play Store ve Apple App Store için piyasaya sürüldü. İçerisinde Battle Royale (hatta kalma) modu ve Multiplayer modu olmak üzere iki mod ile çıkış yaptı. Çıktığı zamandan günümüze sadece Google Play Store’da 100 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştı ve 11 milyondan fazla oy arasından 4.5 gibi muazzam bir puanı elde etti.

Darkness Rises

Bu tarz listelerde genellikle RPG oyunlarına yer verilmez çünkü her zaman RPG oyunlarından daha iyi seviyede grafiklere sahip oyunlar bulunur. Tabi bu durum mobil oyunlar için geçerli değil.

Yeni çıkan mobil RPG oyunlarına baktığımız zaman; oynanış, hikaye, atmosfer ve içeriğin yanında grafiklerinin de iyi seviyede olması için uğraşıldığını görüyoruz. En iyi örneklerimizden biri de Darkness Rises.

Darkness Rises özünde aksiyon RPG olarak geçiyor ancak içerisinde bulundurduğu unsurlar ve sunduğu özelliklerden dolayı onu MMORPG olarak da sınıflandırabiliriz. MMORPG ve RPG oyunların grafikleri tasarlanırken bir çok etken göz önünde bulunduruluyor. Rol yapacağımız karakterimiz, bulunacağımız ortamlar, savaşacağımız canavarlar ve bunlara bağlı gelişen unsurlar. Darkness Rises aynı zamanda Mutlaka Oynamanız Gereken Türkçe Mobil MMORPG Oyunları listemizde de yer alıyor. Oyunun P2W olup olmadığı gibi detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

RPG oyunları için en önemli detaylardan birisi karakter grafikleri. İnsanlar RPG oyunlardaki karakterlerini kendileri ile veya istedikleri kahramanlarla bağdaştırmayı seviyorlar. Bu yüzden günümüzde karakter tasarımları oldukça gerçekçi yapılıyor. Üstelik yapılan tasarımların yanında onları bizim isteğe bağlı özelleştirebilmemiz için detaylı karakter oluşturma ekranları koyuluyor. Sadece karakterin grafiksel tasarımları değil; duruşu, yürüyüşü ve bazı animasyonları da oynanışa etki ediyor. Bu konularda da Darkness Rises’ın iyi bir iş çıkardığını söyleyebilirim.

Darkness Rises Karakterler

Karakter tasarımlarından ve grafiklerden sonra oyun dünyasının tasarımı önemli bir rol oynuyor. Fantastik bir evrende geçen RPG’ler ile orta çağda geçen RPG’ler arasında fark olmak zorunda.

Darkness Rises açık dünya yapısına sahip olmadığı için bazı durumlardan muaf olabilir. Zindan ve baskın temalı oyunlar aslında daha zordur. Çünkü birbirini tekrarlamayan farklı grafiklerde ve tasarımlarda zindanları oluşturmak, sabit bir dünyayı ve değişmeyen ortamları oluşturmaktan daha zordur. Darkness Rises da farklı zindan tasarımları ile kendini göstermiş bir oyun.

RPG oyunlarında diğer önemli unsurda düşmanlarımız olan canavarlar, lejyonerler vb. yapay zekalar. Özellikle zindan tabanlı oyunlarda zindan tasarımları ve grafiklerin farklı olması gerektiği gibi karşımıza çıkan canavarların ve patronların da sık sık değişmesi ve kendini tekrarlamaması önemlidir. Hatta canavarlarla etkileşim kurma veya onları kullanma gibi oyunu çeşitlendiren unsurlar her zaman için RPG oyunlarda sevilmiştir. Darkness Rises da tüm bu özellikleri içinde barındıran yüksek grafikli bir mobil oyun.

Darkness Rises Canavarlar

Grafiksel anlamda değerlendirmemiz gereken son özellikle yetenekler. MMORPG ve RPG mobil oyunların vazgeçilmezi; sahip olduğumuz ve her seferinde geliştirdiğimiz yeteneklerimiz. Yetenekleri kullanırken oluşan animasyonların grafikleri veya ışıklandırmaları çoğu mobil MMORPG oyuncusu için önemlidir. Darkness Rises bu konuda da çok iyi işler çıkartmış diyebilirim. Seçebileceğimiz her sınıfa özgü hareketler ve yetenek animasyonları bulunuyor. Oyunu oynarken bu hareket ve yeteneklere uzun süre çalışıldığını fark etmemek mümkün değil.

Darkness Rises, 20 Haziran 2018 tarihinde NEXON firması tarafından Google Play Store ve Apple App Store için yayınladı. Yayınladığı zamandan günümüze sadece Google Play Store’da 10 milyondan fazla indirilme sayısını geçti. 1.4 milyon oy arasından 4.4 gibi çok iyi bir puanı elde etti.

Genshin Impact

Listemizin ikinci RPG oyunu olan Genshin Impact, kırdığı rekorla seneye damgasını vuran bir mobil oyun oldu. Çıktığı anda en çok indirilme ve en hızlı 1 milyon indirilme rekorlarına sahip.

Genshin Impact, açık dünya aksiyon RPG türünde bir oyun. Oynanış olarak herkesin bir arada olduğu yapıya sahip olmayan oyunumuz CO-OP dediğimiz sadece arkadaşlarımız ile oynanabilen bir oyun. Bu listeye benzer olarak sadece mobil MMORPG oyunlarını dahil ettiğimiz 2020’nin En İyi Mobil MMORPG Oyunları listemiz de bulunuyor. (İçerisinde Genshin Impact oyunu da yer alıyor.)

Grafiklerine baktığımız zaman Anime tasarımının hakim olduğunu görüyoruz. Genshin Impact, alışık olduğunuz şekilde tek karakteri geliştirmek üzerinden ilerlemeyen bir oyun. Farklı kahramanlar ve çeşitlerinden oluşuyor. Bu farklı kahraman türlerinden bir ekip oluşturuyoruz ve oyunu oynarken bu kahramanlar arasında geçiş yaparak oyunu oynayabiliyoruz.

İlk değerlendirme olarak oyundaki kahramanların grafiklerinden bahsedecek olursak; oyunun başarılı bir iş ortaya koyduğunu söyleyebilirim. Genshin Impact şu an için gelişmiş anime grafiklerinin son noktasını oluşturuyor. Kahramanların yüz detayları, vücut hatları veya animasyonları birçok oyunda benzeri görülemeyecek kadar iyi. Karakter grafiklerinin yanı sıra karakterlerin kıyafetleri ve hepsinin ayrı bir duruşunun olması oyunu gerçekten AAA kalite bir oyun haline getiriyor.

Genshin Impact Kahraman Tasarımları

İkinci en önemli değerlendirmelerimizden biri de; oyunun çevre grafikleri yani oyun dünyasının tasarımı ve grafikleri. Şunu açık ve net bir şekilde söyleyebilirim ki oyunun en güzel yanı harika tasarlanmış açık dünyası. Oyunu deneyimleyen birçok oyuncu oyunu bu yönden baya övmüş. Gerçekten övülmemesi mümkün değil. Gökyüzünde güneşin ışınları, gecenin gerçekliği, dağların, tepelerin ve şehirlerin harika tasarımları oyunu görsel anlamda zirveye taşıyor. Bu detayları Anime tarzı RPG oyunlarında görmeye alışık değildik.

Genshin Impact Grafikleri

Son değerlendirme faktörü olarak oyunun savaş animasyonlarını ve yeteneklerini konuşacak olursak, savaş animasyonlarının gerçekten güzel fizik hareketlerine sahip olduğunu söyleyebilirim. Yetenekler konusunda muazzam bir ekstra sunmasa da renklendirme ve parçacık efektinin iyi uygulandığını söyleyebilirim. Her kahramana farklı farklı yeteneklerin konulması gerçekten zor iş. Her kahramana muazzam yetenek animasyonlarına ve renklerine sahip yetenekler koymak ayrı zor iş.

Genshin Impact Yetenekler

Genshin Impact, 26 Eylül 2020 tarihinde miHoYo firması tarafından Google Play, Apple App Store, Windows, Mac ve PS4 için piyasaya sürüldü. Aynı zamanda Cross Platform desteği sayesinde oyununuza kaldığınız yerden istediğiniz cihazınızla devam edebilirsiniz. Çıktığı günden bugüne sadece Google Play Store’da 10 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştı. 800 binden fazla oy arasından 4.5 gibi mükemmel bir puanı elde etmiş durumda.

Knights Fight 2: Honor & Glory

Listemizin son oyunu olan Knights Fight 2 isminden de anlayabileceğiniz üzere şövalyelerin savaşını anlatıyor. Online olarak oynanabilen orta çağ temasına sahip bir mobil dövüş oyunu.

Bazı okurlarımız eminim daha iyi grafiklere veya tasarıma sahip dövüş oyunları var neden bunu koydun diye sorar gibi. Biliyorum haklısınız ancak bu oyunu grafiklerinin yanı sıra gerçekçiliği üst seviyede olduğu için eklemek istedim. Knights Fight 2, gerçekçilik söz konusu olduğunda oldukça başarılı bulduğum bir mobil oyun.

Knights Fight 2 farklı ve gerçekçi silah türleri ile başka şövalyelerle savaştığımız bir oyun. Özellikle şövalyelerin hareketleri, saldırıları ve savunma şekillerinde ki gerçekçilik beni oyuna çeken önemli bir nokta oldu. Grafiksel anlamda birçok konuda yetersiz kalsa da bazı bilgisayar oyunlarından daha iyi grafiklere sahip.

Grafiklerini ve tasarımlarını değerlendirmeden önce şunu direkt olarak söylemem lazım; oyunda bazı animasyonlar size hantal gelebilir ve özellikle kan efektinin olmayışı oynanış hissiyatını düşürüyor.

İlk olarak karakter yani şövalyelerimizin grafik tasarımlarını incelediğimiz zaman dönemin tarzını çok iyi yansıttığını söyleyebilirim. Şövalyelerin duruşu, silah veya kalkan tutuşları oldukça gerçekçi ve görsel anlamda hoş duruyor. Eksik yönleri ise şövalyelerin estetik hareketler yapmaması ve hareketlerinin hantal kalması.

Knights Fight 2 Şövalyeler

Knights Fight 2 açık dünya veya zindan tasarımına sahip bir oyun olmadığı için (genelde dövüş oyunlarının çoğu da aynı şekilde bu tasarımlara sahip değildir) sadece savaş alanlarının yani dövüş arenalarının grafiklerine göz atabiliyoruz. Oyunun orta çağ konseptini karakter grafiklerinden sonra güzel bir şekilde yansıttığı ikinci önemli yer de bu arenalar. Bazen bir zindanın döküntülerinin arasında bazen de gerçek bir orta çağ savaş arenasında savaşmanız mümkün. Oyunun boyutunun düşük olması göz önünde bulundurulduğunda çevre grafiklerinin de oldukça iyi olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim.

Knights Fight 2 Savaş Arenaları

Knights Fight 2, 10 Eylül 2020 tarihinde Vivid Games tarafından Google Play Store ve Apple App Store için piyasaya sürüldü. Çıktığı zamandan günümüze 500 binden fazla indirilme sayısını geçti ve 20 binden fazla oy arasından 4.0 puan aldı.

Son olarak grafikleriyle PC versiyonunu aratmayan mobil MOBA oyunu League of Legends: Wild Rift oyununa göz gezdirebilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir