Iphone Uygulama Gizleme Nasıl Yapılır?

Recep Yurtören
3 Minimum Okuma Süresi
iphone uygulama gizleme

Iphone’un ara yüzü bildiğiniz gibi tüm uygulamaları ana ekranda konumlandıracak şekilde tasarlanmış durumda.  Bu da zamanla ana ekranın çok fazla dolmasına, aradığımız uygulamaya erişemememize neden olmakta. Bunun yanında farklı sebeplerden ötürü kullandığımız uygulamaları da gizlemek isteyebiliyoruz. Örneğin kullandığımız bir banka uygulamasını güvenlik sebebi ile gizlemek veya bir sosyal medya uygulamasını bazen çevremizin görmesini istemeyebiliriz. Bu durumda uygulamaları gizlemek hayati derecede önemli olabiliyor. Peki Iphone uygulama gizleme nasıl yapılır?

Iphone Uygulama Gizleme

Iphone’de farklı uygulama gizleme yöntemleri vardır. Bunlardan ilki ve en çok merak edileni ana ekrandaki uygulamaları gizlemektedir. Ana ekrandaki uygulamaları gizlemek için;

  • İlk olarak ana ekranınızdan kaldırmak istediğiniz uygulamanın ikonunu bulun. Bu ikonu bulduktan sonra 2-3 saniye kadar basılı tutun.
  • Basılı tuttuğunuzda karşınıza ‘seçenekler’ menüsü gelecektir. Bu menü geldikten sonra ‘Uygulamayı Sil’ butonuna tıklayın.
  • Burada sizi ‘Ana Ekran’dan sil ve vazgeç seçenekleri karşılayacaktır. Buradan ‘Ana Ekran’dan sil diyerek uygulamanın simgesini kaldırabilirsiniz. Bu işlem uygulamayı telefonunuzdan tamamen silmeyecektir. Sadece ana ekranınızdaki simgesini kaldıracaktır. Yani simgesi kalksa bile uygulamaya, uygulama arşivinden ulaşabilirsiniz.

iphone uygulama gizleme

Aramalarda Çıkan Uygulamaları Kaldırma

Iphone’un arama kısmı sıkılıkla kullanılan bir alandır. Bu alanda arama yaparken telefonumuz birçok konumda arama yapar. Bu konumlardan birisi de telefonumuzda yüklü olan uygulamalardır. Fakat arama sonuçlarında çıkmasını istemediğimiz bazı programlar ve uygulamalar olabilir. Bunları kaldırmak için de Iphone’da bir yol bulunmaktadır. Bunları kaldırmak için;

  • Telefonumuzun ayarlar kısmına geliyoruz ve ayarlar uygulamasına giriyoruz.
  • Karşımıza çıkan seçeneklerden ‘Siri ve Arama’ kısmını buluyoruz ve bu seçeneği seçiyoruz.
  • Buradan sonra ‘Uygulama’ bölümüne geliyoruz. Uygulama bölümünden arama kısmında görünmesini istemediğimiz uygulamayı buluyoruz.
  • Daha sonrasında bu uygulamaya tıklıyoruz. Karşımıza gelen seçeneklerden “Uygulamayı Ara’da Göster” seçeneğini buluyoruz.
  • Bulduktan sonra “Uygulamayı Ara’da Göster” seçeneğinin yanındaki tik işaretini pasif duruma getiriyoruz.

Bu işlemi yaptıktan sonra artık uygulama arama kısmında görünmeyecektir. Bunu görünmesini istemediğiniz tüm uygulamalar için tek tek yapmanız gerekmekte. Şu anda için toplu bir seçim ekranı bulunmamakta. Eğer bir gün uygulamayı göstermek isterseniz tikini kaldırdığınız işareti tekrar açık pozisyona getirerek uygulamayı gösterebilirsiniz.

Gizlediğim Uygulamalar Nereye Gidecek?

Soracağınız sorulardan birisi de arama kısmından ve ana ekrandan kaldırdığım uygulamalara nasıl ulaşabilirim sorusu olacaktır. Bunun için Iphone telefonunuzda yer alan Uygulama Arşivi’ne gitmeniz gerekmektedir. Iphone içerisinde yer alan Uygulama Arşivinde bu programlarınız durmaya devam edecektir. Bu uygulamalara işiniz düştüğünde bu kısımdan ulaşabilirsiniz. Fakat kötü haber şu ki telefonunuzu eline alan ve bu kısımdan haberdar olan bir kişi de kaldırdığınız uygulamalara ulaşabilir. Bu kısımda uygulamaları gizleme seçeneği bulunmamakta. Buradan silmeniz durumunda uygulama telefonunuzdan tamamen kaldırılmaktadır. Bu nedenle uygulama gizlemek tamamen güvenli bir yol değildir. Sizin için çok önemli bir uygulama varsa telefonunuzu bir başkasına verdiğinizde mutlaka bir gözünüz onun üstünde olsun.

Bu makaleyi paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir