1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır?

Ziraat Sim Kart Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır? 2022

Ziraat Sim Kart Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır? 2022
0

Ziraat sim kart bloke kaldırma işlemi, bazı durumlarda hesaba konulan kısıtlamaların; hesaplar, sim kartı, internet bankacılığı veya bankacılık işlemleri üzerinden kaldırılması için yapılabilir.

Ziraat sim kart bloke kaldırma, kimi zamanlarda yaşanan ihlaller ve olumsuz durumlar için banka hesaplarının üzerine konulan kısıtlamaları etkilemektedir. Bloke kaldırma işlemi, gerekli olduğu durumlarda bir ATM, şube veya telefon bankacılığı üzerinden yapılabilir. Tabii ki her işlemde kullanılması gereken aracı kanal farklılık gösterecektir.

Blokenin kaldırılmaması durumunda, işlemler yapılamaz ve kısıtlama konulan işlemler tamamen iptal olabilir. Peki hangi durumlarda Ziraat bankası hesabınıza veyahut sim kartınıza kısıtlama koyar biliyor musunuz? Bu durumu sizler için açıklayacağız.

Ziraat Neden Hesabımı Bloke Ediyor?

Öncelikle bloke edilme işlemi birkaç farklı nedenden dolayı oluşabilir. Bu nedenlerden ilki online kumar dolandırıcılığına yakalanmanız veya dahil olmanız olabilir. İstemli veya istemsiz bir şekilde yasadışı sitelerden bahis oynamanız durumunda hesabınız iptal edilebilir. Yasadışı web sitelerinin genellikle ortak özellikleri ise şunlardır;

 • Web sitelerinde herhangi bir açık adres veyahut iletişim bilgisi bulundurmazlar.
 • Sunucuların bulunduğu barındırıcı firma genellikle yurt dışında hizmet vermektedir.
 • Alan adının sahiplik bilgileri genellikle gizlenmiştir.
 • Site sahiplerinin veya yetkililerinin isimleri gizlenmiş veya rastgele oluşturulmuş olabilir.
 • Site üzerine yatırılacak para, genellikle çalıntı banka hesaplarına veya kandırılmış kişilerin banka hesaplarına gönderilmektedir.
 • Site sahipleri genellikle yurt dışında ikamet etmektelerdir veya sizi buna inandırmaya çalışırlar.

Banka hesabınızın kısıtlanmasının bir diğer nedeni ise MASAK olarak da bilinen Mali Suçlar Araştırma Kurulu’dur. Söz konusu kurul, herhangi bir suç geliri aklanma durumunda sizin banka hesabınız için kısıtlama getirilmesini ilgili mercilerden talep edebilir. Yine Türk Ceza Kanunu 258. Madde gereğince yasadışı kumar işletmesi suçlarından kaynaklanan kısıtlamalar da MASAK yetkisi altındadır.

Ziraat Sim Kart Bloke Kaldırma

Ziraat SIM Kart Bloke Kaldırma İşlemi

Ziraat SIM kart bloke edilmesi durumu, genellikle kullanıcıların ATM başında en sık yaşadığı sorunlardan biridir. Bu bloke işleminin kaldırılması için ise mutlaka bir ATM’ye veyahut bir Ziraat Bankası şubesine gidilmesi gerekmektedir. Bloke işlemi sırasında çeşitli güvenlik nedenleri ile İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık yöntemleri ile sim kart üzerine konulan bloke kaldırılamamaktadır.

Peki adım adım Ziraat ATM Sim kart bloke kaldırma nasıl yapılır?

 • İlk olarak bulunduğunuz konuma en yakında olan Ziraat Bankası ATM’sine gitmeniz gerekiyor. Daha sonra ise kartınızı yuvaya takıp, şifrenizi girerek işleme başlayabilirsiniz.
 • Ana menü içerisinde yere alan “Bakiye, Şifre ve Bilgi” seçenekleri arasından şifre seçeneğini seçin.
 • Daha sonra ilgili menü içerisinde yer alan ve sağ taraftaki “SIM Kart Bloke Kaldırma” yazılı butona tıklayın.
 • Karşınıza direkt olarak çıkacak “SIM Kart Blokeniz kaldırılacaktır. İşlemi onaylıyor musunuz?” sorusuna “Evet” seçeneğine tıklayarak cevap verin.
 • Bu işlemi tamamladıktan sonra cep telefonuna gelecek olan şifreyi ATM’de açılan şifre girme kutucuğuna yazarak Ziraat Bankası SIM Kart Bloke Kaldırma işlemini başarı ile tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yakınınızda bulunan bir Ziraat Bankası şubesinde de gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak gişe işlemlerinden sıranızı almalı, daha sonra ise sıranız geldiğinde görevli kişiye operatör değişikliği ile SIM kartınızın bloke olduğunu söylemelisiniz. Bunu söyledikten sonra telefon numaranızı almak isteyen Ziraat Bankası görevlisi, yalnızca birkaç dakika içerisinde telefonunuzdan SIM kart blokesini kaldıracak ve bankacılık işlemlerinin aktif hale gelmesini sağlayacaktır.

Ziraat SIM Kart Neden Bloke Edilir?

Ziraat bankası, operatör değişikliği gibi durumlarda hesabınızın çalınması şüphesi ile SIM kartınıza bir bloke koyabilir. Bu blokenin nedeni hesabınızı olası hırsızlık durumlarına karşı korumaktır. Telefon numaranızı öğrenen kişiler, kötü niyetli bir şekilde internet bankacılığınızı ele geçirebilir ve banka hesaplarınızı kötü niyetli bir şekilde kullanabilir.

Bu gibi olumsuz durumların önüne geçilmesi için Ziraat Bankası’nın diğer tüm bankalar gibi yapmış olduğu bloke işlemi, bize göre doğru ve yerinde bir hamledir.

Bu yazımızda, turkishmobile takipçileri için Ziraat Bankası Sim Kart Bloke kaldırma işlemi üzerine konuştuk. Yazı içerisinde bloke edilme işlemlerinin neden yapılacağını ve Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma işlemini yaparak, hesap üzerinden nasıl kaldırılabileceğini sizler için detaylı bir şekilde paylaştık. Konu ile ilgili merak ettiklerinizi ve bir sonraki yazımızın ne olmasını istediğinizi yorumlar bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşünceye de kendinize iyi bakın!

kaynak

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir