1. Anasayfa
 2. Mobil MOBA Oyunları

League of Legends: Wild Rift Ping Sorunu ve Çözümü

League of Legends: Wild Rift Ping Sorunu ve Çözümü
0

League of Legends: Wild Rift çıkışının ardından, yaşanan ping sorunu oyuncuların ortak şikayeti haline geldi. Bu ping sorunun neden yaşandığını biliniyor ve çözümü için birkaç yol bulunuyor.

Wild Rift beklenenden 1 gün önce Türkiye bölgesinde oynanabilir hale geldi. Oyun açık betada olduğu için haliyle bazı sorunlarda peşinden geldi. En büyük sorun olarak görülen ping sorunu, çoğu oyuncunun kötü bir oyun deneyimi yaşamasına sebep oluyor.

Öncelikle bu sorunun neden yaşandığıyla başlayalım. Eğer bu yazıyı açık beta sürecinde okuyorsanız; ping sorununuz büyük ihtimalle oyunun Türkiye sunucusunun olmamasından kaynaklanıyor. Evet, oyun Türkiye’de oynanabiliyor ancak Türkiye sunucusu üzerinden oynanmıyor. Haliyle bu da ping sorununu tetikleyen en büyük etken olarak ön plana çıkıyor.

Eski League of Legends oyuncularının hatırlayacağı üzere; Birkaç yıl önce LoL’ün Türkiye sunucusu bulunmuyordu ve pingler şu ankinden çok yüksek seviyedeydi. Türkiye sunucusunun açılmasıyla birlikte pinglerde yüksek bir düşüş yaşandı. Şu anki durumda bundan ibaret. Ping sorunun yüksek bir düşüş yaşaması için Türkiye’ye özel sunucu gerekiyor. Böylece veri akışı daha hızlı sağlanabilecek ve ping sorunu çoğu oyuncu için illet olmaktan çıkacak.

Şu an için konuyla ilgili Riot Games tarafından herhangi bir açıklama bulunmuyor. Yani Türkiye sunucusunun ne zaman açılacağı belirsiz. Umarız bu açık betaya özel bir durumdur ve Ocak itibariyle oyuncular Wild Rift’in ilk sezonuna Türkiye sunucusunda giriş yapabilirler.

Wild Rift Ping Sorunu
Wild Rift Ping Sorunu

Şu an oyunu pingsiz oynamak için ortalama 20 Mbps üstü internet hızı gerekiyor. (Türkiye sunucusu gelirse değişecektir.) Eğer 20 Mbps altı internet hızına sahipseniz veya “Şu anda yüksek bağlantı gecikmesi yaşanıyor” hatasını alıyorsanız daha iyi bir oyun deneyimi için maça girmemenizi tavsiye ederim.

Oyunun şu an için Türkiye sunucusunun olmamasından başka pinginizi etkileyebilecek birkaç husus daha bulunuyor. Alttaki adımları uygulayarak ping sorununuzu azaltabilir veya çözebilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kontrol Edin

İnternetiniz normalde hızlıysa oyun pinginize etkin eden şey arka planda çalışan uygulamalar olabilir. Aynı zamanda arka planda çalışan uygulamalar düzensiz pinglerle oyun oynamanıza da sebep olabilir. Bunu düzeltmek için telefonunuzun ayarlar kısmından aktif olarak çalışan uygulamaları kontrol edebilirsiniz.

Arka planda çalışan uygulamalar arasından sosyal ağları ve kullanmadığınız uygulamaları kapatmanızı öneririz. Bu şekilde internetinizin tüm gücünü Wild Rift’e aktarabilirsiniz.

Hücresel Veri ve Wi-Fi Arasında Geçiş Yapın

Bazı noktalarda hücresel veri, Wi-Fi ağınızdan daha iyi sonuç verebilir. League of Legends: Wild Rift’in ana ekranında hücresel veriniz ile Wi-Fi ağınızı karşılaştırabilirsiniz. Hangisinden daha düşük bir ping alırsanız onunla oyununuza devam edebilirsiniz. Wi-Fi ağınıza bağlı kişi sayısı ve bu kişilerin internette yaptığı işlemler de pinginizi etkiliyor olabilir.

Açık beta süresince denemelerimde; Turkcell 4.5, ortalama 37 Mbps hız vermesine rağmen oyunda 500 üstü ping olmakta. Wi-Fi ağında ise 30 Mbps ile 60 ping ortalamasında oynayabiliyorum. Nedenini tam anlayamadım ancak bilgi olsun diye yazmak istedim.

League of Legends: Wild Rift için VPN Kullanmak

Oyunu kapalı beta sürecinden beri VPN ile oynuyorsanız; hesabınız farklı sunucuya bağlanıyor ve bu da yüksek ping almanıza sebep oluyor. Bununla ilgili Riot destek ekibi “Sunucu değişimi gelene kadar beklemenizi” tavsiye ediyor.

Bunun dışında açık betadan beri oynuyorsanız yani Türkiye bölgesinden giriş yaptıysanız VPN kullanmanızın pinginizi yükseltmekte bir faydası olmayacaktır. Aksine VPN kullanmanız pinginizi daha da yükseltecektir.

Wild Rift Ping Sorunu ve Çözümü

League of Legends: Wild Rift’te oluşan genel ping sorunu anlayacağınız üzere Türkiye sunucusunun olmamasından kaynaklanıyor. Eğer bu yazıyı okuduğunuzda Türkiye sunucusu bulunuyorsa üstteki adımları uygulayabilirsiniz. Eğer internetiniz iyiyse ve üstteki maddelerin de sorun oluşturmadığından eminseniz; o an Riot Games sunucularında problem olabilir. (Bazen sunucularda problem olabiliyor.) Bir süre bekledikten sonra tekrar kontrol edebilirsiniz.

Son olarak çoğu zaman için oyunu Wi-Fi üzerinden oynamanızı tavsiye ediyorum. Wi-Fi bağlantısı ile hücresel veriye göre daha stabil bir bağlantıya sahip olabilirsiniz. Bu şekilde oyun içinde pinginiz fazla değişkenlik göstermez. Wi-Fi’a bağlı olduğunuz halde pinginiz çok fazla değişkenlik gösteriyorsa; Wi-Fi ağınıza bağlanan farklı kişiler vardır veya arka planda çalışan uygulamalarınız işlem yapıyordur.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir