1. Anasayfa
 2. Fotoğraf ve Video

VSCO Nasıl Kullanılır? En İyi VSCO Efektleri 2022

VSCO Nasıl Kullanılır? En İyi VSCO Efektleri 2022
VSCO Nasıl Kullanılır?
0

VSCO son zamanların en popüler fotoğraf düzenleme ve paylaşma uygulamalarından birisi. Bu yüzden hiç bilmeyenler için bir VSCO Nasıl Kullanılır? rehberi hazırlama gereği duydum.

Bir önceki VSCO Nedir? VSCO Girl Ne Demek? başlıklı yazımızda VSCO hakkında oldukça fazla bilgiden bahsetmiş ve günümüzde sosyal medyalara nasıl yön verdiğini açıklamıştım. Şimdiyse sıra uygulamaya yeni başlayacaklar için uygulamayı nasıl daha efektif kullanabileceklerinde.

Öncelikle VSCO uzun süredir fotoğraf düzenleme ve paylaşma uygulaması olarak işlevini sürdürse de yakın zamanda video düzenleme ve paylaşma özellikleri de dahil edildi. Eski ismiyle VSCO Cam uygulamasının video düzenleme ve paylaşma özelliklerinden faydalanmak içinse ücretli üyelik satın almanız gerekiyor. (11,25 TL/ay *değişebilir)

Fotoğraf düzenlemek ve paylaşmak içinse herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Tabi düzenleme kısmında çoğu efektin ücretli olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.

VSCO Efektler

VSCO Nasıl Kullanılır?

İlk olarak uygulamanın ara yüzünden bahsederek başlayayım.

VSCO Nasıl Kullanılır?
VSCO Nasıl Kullanılır?

1- Yayın Akışı: Bu kısımda takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarını görebilir ve önerilenleri keşfedebilirsiniz. Standart Instagram veya Facebook ana sayfası gibi düşünebilirsiniz.

2- Keşfet: Bu kısımda uygulama içerisinde arama yapabilir ve önerilenleri keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda baktığınız süreçte popüler olan etiketleri ve akımları da takip edebilirsiniz. Bu akım ve etiketlere ayak uydurarak yapacağız paylaşımlar daha tanınır bir kişi olmanız için önemli fırsat.

+ Stüdyo: Bu kısımdan yeni fotoğraflar yükleyebilir, yüklediğiniz fotoğrafları görüntüleyebilir, bu fotoğrafları düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

3- Profil: Bu kısımdan kendi paylaştığınız ve beğenerek başkalarından paylaştığınız (koleksiyon) fotoğrafları görebilirsiniz.

4- Üyelik: Bu kısım ücretli üyelik kısmı :) Ücretli üye olarak 200’den fazla hazır ayara, video düzenleme ve HSL gibi gelişmiş araçlara erişim sağlayabilirsiniz. Eğer VSCO’yu çok sıkça kullanıyor ve fotoğraflarınızda yarattığı değişimi beğeniyorsanız aylık 11 TL gibi bir ücretin sorun yaratacağını sanmıyorum.

5- Stüdyo: Bu kısımdan gösterilecek fotoğraflarınızı filtreleyebiliyorsunuz. Örnek olarak sadece düzenlediğiniz fotoğrafları görebilir veya sadece daha düzenlemediğiniz fotoğrafları görebilirsiniz.

İçe aktar: Bu butondan düzenlemek veya paylaşmak üzere hesabınıza fotoğraf veya video yükleyebilirsiniz. (Bu yüklediklerinizi paylaşmadığınız sürece sadece siz görürsünüz.)

Fotoğraf çek: Uygulama üzerinden fotoğraf çekebilirsiniz. Kişisel fikrim bu konuda daha başarılı fotoğraf çekme uygulamaları olduğu yönde. VSCO fotoğraf çekerken pek fazla ayar seçeneği sunmuyor. Tabi ayarlarla işiniz yoksa kötü fotoğraf çektiğini söyleyemem.

Şimdi gelelim fotoğraf paylaşmaya. İlk olarak içe aktar kısmından düzenleyip/paylaşmak istediğimiz fotoğrafı seçiyoruz.

VSCO fotoğraf paylaşma
VSCO Nasıl Kullanılır?

Fotoğrafı seçtikten sonra dışa aktar diyoruz ve VSCO’ya aktarıldıktan sonra fotoğrafı seçip sağ altta bulunan düzenleme butonuna tıklıyoruz.

VSCO Fotoğraf Düzenleme Araçları

İlk kısımda hazır efektler bulunuyor. Bu efektler üzerinden fotoğrafınızı en güzel kılanı seçebilirsiniz. Efektin üzerine 2 kez tıklarsanız etki derecesine müdahale edebilirsiniz. Çoğu efektin ücretli yani VSCO üyeliğine özel olduğunu da tekrardan hatırlatayım.

VSCO Fotoğraf Düzenleme
VSCO Fotoğraf Düzenleme

Altta bulunan araçlar (ikinci buton) butonundan fotoğrafınızın Işığı, Netliği, Doygunluğu gibi ayarları yapabilirsiniz. Bu kısımda özellikle Dış Görünüm Tonu (Cilt tonu) ve Skeç kısımlarına göz atmanızı tavsiye ediyorum. Ortaya daha güzel fotoğraflar çıkarmak için işlevsel olabiliyorlar.

Altta bulunan 3. buton ile yaptığınız düzenlemeleri geri alabilir, 4. buton olan “organize edin” ile ön ayarlarınızın, araçlarınızın ve tariflerinizin gösterim sıralamasını ayarlayabilirsiniz.

Tüm düzenlemelerinizi yaptıktan sonra sağ üstte bulunan “İleri” butonu ile fotoğrafınızı kaydedebilir veya profilinizde paylaşabilirsiniz. Bir tavsiye olarak fotoğrafınızı daha fazla kullanıcının görmesini istiyorsanız; gündemdeki etiketleri takip edebilir ve fotoğrafınızla ilgiliyse ekleyebilirsiniz. Örnek olarak en popüler etiketler arasında #vscogirl yer alıyor.

En İyi VSCO Efektleri

İyi bir efekt daha iyi bir fotoğraf demek. Paylaşacağım efektler ücretli üyelik gerektiriyor. VSCO ücretsiz olarak 10 efekt verdiğinden dolayı pek fazla seçeneğimiz olmuyor. Yine de ön ayarlar ile muhteşem fotoğraflar ortaya çıkartabilirsiniz. Fotoğrafınıza uygun olarak paylaşacağım efektleri kullanmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir.

En İyi VSCO Efektleri

Fotoğraflarınızda daha minimalist ve modern görünüş istiyorsanız A6 efektini kullanabilirsiniz.

VSCO Nasıl Kullanılır

En sevdiğim efektlerden biri olan HB2 efekti ile daha net ve klas fotoğraflar elde edebilirsiniz.

VSCO Efekt 2
VSCO Efekt

VSCO Hesap Nasıl Silinir?

VSCO hesabınızı silmek istiyorsanız bu linke tıklayarak hesabınızı kapatabilirsiniz. Eğer ücretli üyelik satın aldıysanız ve aboneliğinizi sonlandırmak istiyorsanız; Google Play Store veya App Store’a (hangisini kullanıyorsanız) giriş yaparak, aboneliklerim kısmından aboneliğinizi sonlandırabilirsiniz.

VSCO hesap silme işlemini geri almak için hesabınıza tekrar giriş yapabilirsiniz. Hesabınızı kalıcı olarak silmek için tüm fotoğraflarınızı silebilir ve ardından hesabınızı pasif hale getirebilirsiniz.

VSCO Ne Amaçla Kullanılır?

VSCO, direkt olarak bir fotoğrafçılık uygulamasıdır. Hem fotoğraflarınızı düzenleyebilir hem de takipçileriniz ile paylaşırsınız.

VSCO Fotoğraf Paylaşma Ücretli Mi?

Uygulamanın kullanımı yüksek ölçüde ücretsizdir. Örneğin ücretsiz bir şekilde fotoğraf paylaşırsınız. Ancak düzenleme için bazı araçlara ücret ödemeniz gerekir.

VSCO Kimin Baktığı Görülür Mü?

Uygulama içerisinde böyle bir özellik bulunmamaktadır. 3. Parti uygulamalar yardımı ile bu işlemi yapmanız mümkündür.

VSCO Yerine Ne Kullanılır?

Fotoğraf paylaşma ve düzenleme için alternatif uygulamalar şunlardır:
Adobe Photoshop Express
Snapseed
Focos
Flickr
Prisma
Aferlight 2

VSCO Neyin Kısaltması?

Uygulama, bizzat yapımcı şirketin kısaltmasıdır. Şirketin tam açılımı Visual Supply Company’dir.

VSCO Mesaj Nasıl Atılır?

Uygulama içerisinde mesaj atmak için ilk olarak ana sayfanın sol üst kısmındaki yüz simgesine tıklamalısınız. Daha sonra ise Takip Edilenler sekmesinden mesaj göndermek istediğiniz kişinin profiline gitmeniz gerekir.
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir