Kategoriler

VSCO Nasıl Kullanılır? En İyi VSCO Efektleri

Hiç bilmeyenler için VSCO Nasıl Kullanılır tüm detaylarıyla paylaştık. Yazımızda uygulamanın nasıl kullanılacağı ve en iyi VSCO efektleri yer alıyor.
VSCO Nasıl Kullanılır

VSCO son zamanların en popüler fotoğraf düzenleme ve paylaşma uygulamarından birisi. Bu yüzden hiç bilmeyenler için bir VSCO Nasıl Kullanılır? rehberi hazırlama gereği duydum.

Bir önceki VSCO Nedir? VSCO Girl Ne Demek? başlıklı yazımızda VSCO hakkında oldukça fazla bilgiden bahsetmiş ve günümüzde sosyal medyalara nasıl yön verdiğini açıklamıştım. Şimdiyse sıra VSCO’ya yeni başlayacaklar için uygulamayı nasıl daha efektif kullanabileceklerinde.

Öncelikle VSCO uzun süredir fotoğraf düzenleme ve paylaşma uygulaması olarak işlevini sürdürse de yakın zamanda video düzenleme ve paylaşma özellikleri de dahil edildi. Eski ismiyle VSCO Cam uygulamasının video düzenleme ve paylaşma özelliklerinden faydalanmak içinse ücretli üyelik satın almanız gerekiyor. (11,25 TL/ay *değişebilir)

Fotoğraf düzenlemek ve paylaşmak içinse herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Tabi düzenleme kısmında çoğu efektin ücretli olduğunuda belirtmeden geçmeyeyim.

VSCO Nasıl Kullanılır?

İlk olarak uygulamanın arayüzünden bahsederek başlayayım.

VSCO Nasıl Kullanılır

1- Yayın Akışı: Bu kısımda takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarını görebilir ve önerilenleri keşfedebilirsiniz. Standart Instagram veya Facebook ana sayfası gibi düşünebilirsiniz.

2- Keşfet: Bu kısımda VSCO içerisinde arama yapabilir ve önerilenleri keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda VSCO’da baktığınız süreçte popüler olan etiketleri ve akımları da takip edebilirsiniz. Bu akım ve etiketlere ayak uydurarak yapacağız paylaşımlar VSCO’da daha tanınır bir kişi olmanız için önemli fırsat.

+ Stüdyo: Bu kısımdan yeni fotoğraflar yükleyebilir, yüklediğiniz fotoğrafları görüntüleyebilir, bu fotoğrafları düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

3- Profil: Bu kısımdan kendi paylaştığınız ve beğenerek başkalarından paylaştığınız (koleksiyon) fotoğrafları görebilirsiniz.

4- Üyelik: Bu kısım ücretli üyelik kısmı 🙂 Ücretli üye olarak 200’den fazla hazır ayara, video düzenleme ve HSL gibi gelişmiş araçlara erişim sağlayabilirsiniz. Eğer VSCO’yu çok sıkça kullanıyor ve fotoğraflarınızda yarattığı değişimi beğeniyorsanız aylık 11 TL gibi bir ücretin sorun yaratacağını sanmıyorum.

5- Stüdyo: Bu kısımdan gösterilecek fotoğraflarınızı filtreleyebiliyorsunuz. Örnek olarak sadece düzenlediğiniz fotoğrafları görebilir veya sadece daha düzenlemediğiniz fotoğrafları görebilirsiniz.

İçe aktar: Bu butondan düzenlemek veya paylaşmak üzere VSCO hesabınıza fotoğraf veya video yükleyebilirsiniz. (Bu yüklediklerinizi paylaşmadığınız sürece sadece siz görürsünüz.)

Fotoğraf çek: VSCO uygulaması üzerinden fotoğraf çekebilirsiniz. Kişisel fikrim bu konuda daha başarılı fotoğraf çekme uygulamaları olduğu yönde. VSCO fotoğraf çekerken pek fazla ayar seçeneği sunmuyor. Tabi ayarlarla işiniz yoksa kötü fotoğraf çektiğini söyleyemem.

Şimdi gelelim fotoğraf paylaşmaya. İlk olarak içe aktar kısmından düzenleyip/paylaşmak istediğimiz fotoğrafı seçiyoruz.

VSCO fotoğraf paylaşma

Fotoğrafı seçtikten sonra dışa aktar diyoruz ve VSCO’ya aktarıldıktan sonra fotoğrafı seçip sağ altta bulunan düzenleme butonuna tıklıyoruz.

VSCO Fotoğraf Düzenleme Araçları

İlk kısımda hazır efektler bulunuyor. Bu efektler üzerinden fotoğrafınızı en güzel kılanı seçebilirsiniz. Efektin üzerine 2 kez tıklarsanız etki derecesine müdahale edebilirsiniz. Çoğu efektin ücretli yani VSCO üyeliğine özel olduğunu da tekrardan hatırlatayım.

Altta bulunan araçlar (ikinci buton) butonundan fotoğrafınızın Işığı, Netliği, Doygunluğu gibi ayarları yapabilirsiniz. Bu kısımda özellikle Dış Görünüm Tonu (Cilt tonu) ve Skeç kısımlarına göz atmanızı tavsiye ediyorum. Ortaya daha güzel fotoğraflar çıkarmak için işlevsel olabiliyorlar.

Altta bulunan 3. buton ile yaptığınız düzenlemeleri geri alabilir, 4. buton olan “organize edin” ile ön ayarlarınızın, araçlarınızın ve tariflerinizin gösterim sıralamasını ayarlayabilirsiniz.

Tüm düzenlemelerinizi yaptıktan sonra sağ üstte bulunan “İleri” butonu ile fotoğrafınızı kaydedebilir veya VSCO profilinizde paylaşabilirsiniz. Bir tavsiye olarak fotoğrafınızı daha fazla VSCO kullanıcısının görmesini istiyorsanız; gündemdeki etiketleri takip edebilir ve fotoğrafınızla ilgiliyse ekleyebilirsiniz. Örnek olarak en popüler etiketler arasında #vscogirl yer alıyor.

En İyi VSCO Efektleri

İyi bir efekt daha iyi bir fotoğraf demek. Paylaşacağım efektler ücretli üyelik gerektiriyor. VSCO ücretsiz olarak 10 efekt verdiğinden dolayı pek fazla seçeneğimiz olmuyor. Yine de ön ayarlar ile muhteşem fotoğraflar ortaya çıkartabilirsiniz. Fotoğrafınıza uygun olarak paylaşacağım efektleri kullanmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir.

En İyi VSCO Efektleri
VSCO A6

Fotoğraflarınızda daha minimalist ve modern görünüş istiyorsanız A6 efektini kullanabilirsiniz.

En sevdiğim efektlerden biri olan HB2 efekti ile daha net ve klas fotoğraflar elde edebilirsiniz.

VSCO Efekt
VSCO Efekt 2

VSCO Üyelik İptali

VSCO hesabınızı silmek istiyorsanız bu linke tıklayarak hesabınızı kapatabilirsiniz. Eğer VSCO ücretli üyelik satın aldıysanız ve aboneliğinizi sonlandırmak istiyorsanız; Play Store veya App Store’a (hangisini kullanıyorsanız) giriş yaparak, aboneliklerim kısmından VSCO aboneliğinizi sonlandırabilirsiniz.

VSCO hesap silme işlemini geri almak için hesabınıza tekrar giriş yapabilirsiniz. Hesabınızı kalıcı olarak silmek için tüm fotoğraflarınızı silebilir ve ardından hesabınızı pasif hale getirebilirsiniz.

Gamze Ünal
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü, grafiker ve sosyal medya yöneticisi olarak yer alıyorum. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde okuyorum ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak uygulamalar üzerine yoğunlaşmış durumdayım.