Kategoriler

Videolardaki Arka Planı Silmek Artık 5 Saniye!

Günümüzde çoğu yayıncı ve Youtuber videolarındaki arka planı silmek için yeşil perde kullanıyor. Yazılımların gelişmesiyle birlikte artık yeşil perde kullanma devri sona erebilir. Yeni geliştirilen bir algoritma videonuzdaki arka planı tek butonla yeşil perde fark etmeksizin siliyor.
Video Arka Planını Silmek

Yayıncı ve Youtuber’ların en büyük uğraşlarından birisi videolardaki arka planı silme işlemi. Bunun için en kaliteli yol bir yeşil perde almak ve ardından green screen destekleyen bir video düzenleme programı ile videodaki arka planı silmek.

Tabi bu kısımda da işin içine ışığın vuruşu gibi detaylar giriyor. Haliyle uzaktan kolay gibi gözüken arka plan silme işlemi oldukça zahmetli bir hale gelebiliyor. Bir de işin bütçe tarafı da var ki; o kısıma hiç girmiyorum.

Peki ya günümüz teknolojisinde 1 tıkla fotoğraflarımızdan arka planı silebiliyor, fotoğraflarımızdan kolayca istenmeyen nesne veya insanları kaldırabiliyor ve fotoğraflarımızı 1 dokunuşla netleştirebiliyor iken yeşil perdesiz videonun arka planını silebilir miyiz? Bu sorumuzun cevabı; evet artık silebiliriz olacak.

Kaleido stüdyosunun geliştirdiği unscreen algoritması yeşil perdesiz videolarımızın arka planını siliyor. Remove.bg sitesi ile yakından tanıdığımız bu ekip yeni geliştirdikleri algoritma ile videolarda bulunan arka planı zahmetsiz ve kolay bir şekilde kaldırıyor.

Video Arka Plan Silme

Unscreen şu an için deneme aşamasında ve herkese açık. Bu site üzerinden videonuzu yükleyerek veya GIF seçerek deneme yapabilirsiniz.

Yeşil perdesiz videodan arka planı silmek

Site üzerinden sadece video değil GIF arka planı silme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Tabi şu an deneme aşamasında olduğu için videonuzun veya GIF’inizin altına otomatik olarak filigran ekleniyor. İlerleyen süreçlerde Pro sistemi geldiğinde ücretli olarak filigran kaldırılabilecek.

İsterseniz site üzerinden ön kayıt oluşturarak Unscreen Pro sistemi geldiğinde ücretsiz krediye sahip olabilirsiniz. Anlayacağınız ilerleyen süreçlerde yeşil perde kullanmadan kolayca videolarımızdan arka planı silebileceğiz.

Bildiğim kadarıyla Logitech’te benzer bir algoritma üzerinde çalışıyordu. Bakalım bu algoritmalara kararlı bir şekilde ne zaman ulaşabileceğiz. Büyük ihtimalle Remove.bg’de olduğu gibi yakın zamanda Unscreen için de bir uygulama yayınlanacaktır. Yani videolarınızın veya GIF’lerinizin arka planını telefon uygulaması üzerinden de silebileceksiniz.

Unscreen şu an için; .mp4, .webm, .ogg, .mov, .gif formatlarını destekliyor ve ücretsiz kullanımda tam çözünürlüklü çıktı vermiyor. Videonuzun veya GIF’inizin arka planını sildikten sonra site üzerinden hızlıca arka planınıza video, fotoğraf veya renk ekleyebilir ve çıktı alabilirsiniz.

Gamze Ünal
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü, grafiker ve sosyal medya yöneticisi olarak yer alıyorum. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde okuyorum ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak uygulamalar üzerine yoğunlaşmış durumdayım.