Kategoriler

V4 İncelemesi: Ultra Grafikli Mobil MMORPG

Mobil MMORPG oyuncuları tarafından uzunca bir süredir beklenen V4, küresel versiyonuyla oyuncularla buluştu. Tüm detaylarını öğrenmek için V4 incelemesi yazımın devamını okuyabilirsiniz.
V4 İncelemesi

NATgames tarafından geliştirilen ve Nexon tarafından yayınlanan V4, oyunculara mobil platformda ultra grafikli MMORPG deneyimi yaşatıyor. Göz alıcı grafiklerinin yanı sıra oyun içi aktiviteleriyle de mobil MMORPG deneyimini bir üst seviyeye taşıyor.

Peki her şey bu kadar kusursuz mu? Tabii ki de değil. Yazımın ilerleyen kısımlarında bu kusurlardan bahsecedeceğim. Bu yazımdan 2 ay önce Project V4 Küresel Versiyonuna Hazırlanıyor adlı bir yazı yazarak, oyunun yakın zamanda çıkacağını paylaşmıştım.

Oyun 23 Temmuz tarihinde çıktı ve oyunu çıktığı günden beri fırsat buldukça oynuyorum. Oyunda yapacak çok aktivite olduğu için oyuna kesinlikle uzun bir zaman ayırmak gerekiyor. Oyunun otomatik savaş modu bulunsa da buna aldanmayın. İlerleyen seviyelerde otomatik savaş moduna güvenip görevlere salarsanız büyük ihtimalle tekrar kontrol ettiğinizde ölmüş olacaksınız. Bu yüzden çoğu zaman telefonun başında olmak gerekiyor.

V4’e yeni başlayacaksanız; bu yazım inceleme yazısı olduğu için hızlı seviye atlama ve güç yükseltme gibi detaylardan bahsettiğim V4 Rehberi (Hızlı Seviye Atlamak ve Güç Yükseltmek) adlı yazımı okuyabilirsiniz.

V4 İncelemesi

Öncelikle oyunda çoğu mobil MMORPG’de olduğu gibi haftada bir sunucu açılmıyor. Sunucular oldukça kalabalık ve diğer sunucudaki insanlarla etkileşime geçebiliyorsunuz. Oyun sunucu kısmına yenilikçi bir sistem getiriyor. Diğer sunucudaki insanlarla aynı haritada bulunabilir, PVP atabilir veya arkadaşınız varsa buluşabilirsiniz. (Oyunda fazlasıyla Türk oyuncu bulunuyor.)

V4 Karakter Oluşturma

Karakter oluşturma kısmında; Enchantress, Warlord, Slayer, Knight, Gunslinger, Boomblade olmak üzere 6 sınıf bulunuyor. Karakter özelleştirme kısmında ise büyük bir özgürlük sunulmuş. Karakterimizin özelleştiremediğimiz kısmı yok diyebilirim. (Yaptığınız özelleştirmeleri beğenmezseniz oyun içinde “Appearance” kısmından tekrar değişiklik yapabilirsiniz.)

Karakterimizi oluşturduktan sonra uzunca bir süre görev yapıyoruz. İlk 50 seviyeye kadar seri seri gelirken sonrası tam bir kaosa dönüşüyor. Çünkü çoğu zaman ana görevleri yapacak güce sahip olamayıp, aktiviteler ile güç kasmaya çalışıyoruz. Oyun hediye dağıtma konusunda oldukça bonkör olduğu için bir süre sonra görevlerimize kaldığımız yerden devam edebiliyoruz.

V4 Neler Sunuyor?

V4; güzel tasarlanmış binek ve pet sistemi, zindanlar, BOSS avları, PVP’ler, Guild savaşları, craft sistemi, üst düzey grafikler ve daha fazlasını sunuyor. Ben MMORPG oyunlara her gün saatlerimi harcarım diyorsanız bu oyun tam sizlik olabilir.

V4

Oyunda yapılabilecek o kadar fazla aktivite varki çoğuna yetişmek için saatler harcamak gerekiyor. Oyunda bulunan “arkadaşlar” sistemi ile zaman ayıramadığınız görevlere arkadaşlarınızı yollayabilirsiniz. Aynı zamanda “arkadaşlarınız” size güç kazandırma konusunda da oldukça iyiler.

Oyunda 70 levele kadar diğer MMORPG’lerde yapıldığı gibi oto moda alayım sabaha kadar seviye kassın muhabbeti yok. Çünkü çantanızda bir ağırlık limiti var ve alabileceğiniz en yüksek pot sayısı belli. Büyük ihtimalle 2 saat içerisinde potlarınız bitmiş ve karakterinizde ölmüş olacak. Ölmüş derken; oyunda öldüğünüzde lanetleniyorsunuz ve EXP kazanma oranınız %50 düşüyor. Günlük 5 kereye kadar bu laneti karşılıksız olarak kaldırabiliyorsunuz.

V4 zincirleme yetenek sistemi kullanıyor. Yani bir yeteneği kullandıktan sonra alt yeteneğini de zincirleme olarak kullanabiliyorsunuz. Bir de her yeteneğin kendi pasifleri bulunuyor. Bu pasifleri açabilmek için de yetenek kitabı bularak yeteneğinizi güçlendirmeniz gerekiyor. Dediğim gibi oyunda her detayın altından yeni uğraşılması gereken detaylar çıkıyor.

V4 Pet Sistemi

Pet ve binek sisteminde ise her şey şans eseri işliyor. Sandık açıyorsunuz ve şansınıza ne çıkarsa artık. Daha önceden çıkan bir pet veya binek mi çıktı? Hiç sorun değil 3 tanesini topla, yeni bir tanesini vereyim. Tasarım olarak ise binek ve pet sistemine bayıldığımı söyleyebilirim. Tabi hiçbirini kullanabilmek daha mümkün olmadı.

Tavsiye: Mağazada bulunan “Pets”, “Mounts” ve “Companions” kısmında altınla satılanları her gün almayı unutmayın. Hem güç kazanmanız hem de yeni binek ve petlere sahip olmanız için gerekli.

Oyuna yeni başladığınızda birçok şey karışık gelebilir ancak bir süre sonra her şeyin çok basit mantıklar üzerinden ilerlediğini fark edeceksiniz. Önceliğiniz görevleri yapmak ve gücünüzü yükseltmek olsun. (Farklı yapacak ne var ki?)

V4 Binek Sistemi

Sosyal medyada gördüğüm kadarıyla oyun sıkça Black Desert Mobile ve Dragon Raja ile karşılaştırılıyor. 2 oyunu da oynamış biri olarak V4’ün grafiklerinin daha üst seviye olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda V4’ün kendi PC versiyonu da bulunuyor. Çapraz platform desteği sayesinde oyunu 4K 60 FPS oynayabiliyorsunuz. Yine de zevkler ve renkler tartışılmaz.

V4 P2W mi?

Genelde bir MMORPG oyuncusunun en çok merak ettiği soru bu oluyor. Evet; V4, P2W öğeler barındıran bir oyun. Çok fazla P2W diyemeyiz ancak yine de para yatıranla, yatırmayan arasında güç farkı oluşuyor.

Hatta sadece güç farkı değil, seviye farkı da oluşuyor. Örnek olarak; Aylık 73 TL (değişebilir) verip abonelik (Premium) satın aldığınızda %100 daha fazla EXP, %10 daha fazla altın, %5 ATK ve %10 ATK SPD kazanıyorsunuz.

V4 P2W mi?

Parayla oyundaki çoğu şeye hemen sahip olabilmeniz mümkün. Çok fazla P2W değil dememin sebebi ise; bir süre oynadıktan sonra parasızda çoğu şeye sahip olabiliyorsunuz. Kısacası ortaya zaman satın alıyormuş gibi bir sonuç çıkıyor.

V4 PC’den Nasıl Oynanır?

Bu link üzerinden oyunun sitesine giderek kendi emülatörünü indirebilir ve oyunu sisteminize bağlı olarak 4K 60 FPS olarak oynayabilirsiniz. Oyun ortalama olarak 2,10 GB alan kaplıyor, yani cihazınızda en az 2,5 GB alanın boş olduğundan emin olun.

Eğer bilgisayarınız Macbook ise (benim gibi 🙁 ) PC emülatörünü ne yazık ki indiremiyorsunuz. Anlamadığım bir şekilde diğer emülatörlerden de oyuna giriş yapamadım. Umarım ilerleyen zamanlarda macOS desteği gelir.

V4 Oynanır mı?

Kesinlikle oynanır. Oyunda P2W faktörleri olsa da eğer para yatırmayacaksanız bu açığı uzun sürede kapatabilirsiniz. Uzun süreli bir mobil MMORPG oyununa başlamayı düşünüyorsanız V4 sizin için doğru tercih olabilir. Üstelik oyunu oynayan Türk sayısı da oldukça fazla durumda.

V4 mobil MMORPG

Oyunda Türkçe dil desteği bulunmuyor ancak oyunu oynayabilmek için İngilizce de bilmenize gerek yok. Çok fazla Türk oyuncu olduğu için belki yakın zamanda Türkçe dil desteği eklenebilir.

Tavsiye: Oyunda iyi bir guilde girmeniz gücünüzü daha hızlı yükseltecektir. Her sunucuda sıralamada yer alan Türk guildi bulabilirsiniz. Bu şekilde daha hızlı gelişebilirsiniz.

Oyuna başlamayı ve para yatırmayı düşünenler için ilk olarak abonelik (Premium) paketini almalarını tavsiye edebilirim. EXP takviyesi sayesinde daha hızlı seviye atlayabilirsiniz. Bir de her gün verdiği hediyelerle (Pet ve binek sandığı) gücünüzü de hızlıca yükseltebilirsiniz.

Sonuca gelirsek; V4, 2020 yılının en iyi mobil MMORPG oyunlarından birisi olmaya kesinlikle aday. Oyunla ilgili deneyim ve düşüncelerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

V4
V4
Geliştirici: NEXON Company
Fiyat: Ücretsiz
‎V4
‎V4
Geliştirici: NEXON Company
Fiyat: Ücretsiz+

Mehmet Balaban
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü ve video içerik editörü olarak yer alıyorum. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak MOBA ve Strateji oyunları oynuyorum.