Kategoriler

Ubisoft’tan Google ve Apple’a Area F2 Davası

Ubisoft, Rainbow Six Siege benzeri mobil oyun olan Area F2'yi yayınladığı gerekçesiyle Google ve Apple'a dava açtı. İşin ilginç yanı ise Ubisoft'un davayı Area F2'nin geliştiricisi olan Qookka Games’e değil, oyunun yayınlanmasına izin veren Google ve Apple'a açmış olması.
Ubisoft'tan Google ve Apple'a Area F2 Davası

Ubisoft, Google ve Apple’a Rainbow Six Siege benzeri mobil oyun olan Area F2‘yi yayınladıkları gerekçesiyle dava açtı. Ubisoft’a göre Area F2, Rainbow Six Siege oyununun karbon kopyası olarak geliştirilmiş.

Bundan ortalama bir ay önce Rainbow Six Siege Benzeri Area F2 Çıktı! başlıklı bir yazı paylaşmıştım. (o başlığı atmayacaktım 🙁 ) Area F2’nin Rainbow Six Siege oyununa olan benzerliği başlığa dahil edilecek kadar dikkat çekiyordu. Bu benzerlik Ubisoft’un da gözünden kaçmamış olacak ki; Google ve Apple’a oyunu yayınladıkları gerekçesiyle dava açtı.

Bu olayın bir benzeri LoL’ün Mobile Legends’a açtığı dava olsa da işler bu sefer biraz farklı. LoL’ün geliştiricisi olan Riot Games davayı direkt olarak Mobile Legends’ın geliştiricisi olan Moonton’a açmıştı.

Ubisoft ise ilginç bir şekilde davayı Area F2’nin geliştiricisi olan Qookka Games’e değil de, oyunları yayınladıkları gerekçesiyle Google ve Apple’a açtı.

Ubisoft’tan Google ve Apple’a Area F2 Davası

Ubisoft, Google ve Apple’ı Rainbow Six Siege’in kopyası olan bir oyunu satmakla suçluyor. Area F2 isimli oyunun Rainbow Six Siege’in karbon kopyası olduğunu ve bu konunun tartışılamayacak derece bariz olduğunu belirtti.

Ubisoft'tan Google ve Apple'a Area F2 Davası

Davada yer alan bilgilere göre; Rainbow Six Siege, toplamda 55 milyon kayıtlı oyuncuya sahip ve her gün 3 milyon aktif oyuncu tarafından oynanıyor. Bu yazıyı yazdığım sırada davayla ilgili Google, Apple ve Qookka Games tarafından bir açıklama yapılmadı.

En son yaşanan bu olayın benzeri olayda Moonton, Riot Games’e 2.9 milyon dolarlık tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Bu dava ise biraz farklı olduğu için Ubisoft’un kazanması durumunda hem tazminat ödemesi gerçekleşebilir hem de Area F2 isimli oyun Google Play ve App Store üzerinden kaldırılabilir.

Dava direkt olarak Qookka Games’e açılmış olsaydı; büyük benzerlik gösterdikleri gerekçesiyle Qookka Games yüksek tutarda bir tazminat ödemek zorunda kalabilirdi. Bakalım Google, Apple ve Qookka Games cephesinden nasıl açıklamalar gelecek ve dava nasıl sonuçlanacak.

Ubisoft’un lehine olası sonuçlanmada Area F2’de büyük değişikliklere gidilebilir. Umarız ki bu davayla birlikte Rainbow Six Siege’in mobil oyunu için çalışmalara başlanır 🙂

Mehmet Balaban
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü ve video içerik editörü olarak yer alıyorum. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak MOBA ve Strateji oyunları oynuyorum.