Kategoriler

Tumblr, WordPress’e Satıldı

450 milyondan fazla blogu barındıran Tumblr, WordPress'in de sahibi olan Automattic'e satıldı! Eski satış fiyatına oranla oldukça gülünç bir fiyata satılan Tumblr, yatırımcıların ve girişimcilerin gündemindeydi. Detaylar haberimizde.
Tumblr, WordPress'e Satıldı

Uzun süre hizmet veren ve birçok kullanıcıya sahip olan Tumblr gündeme bomba bir haber ile geldi. WordPress’in de sahibi olan şirkete satıldığı öğrenildi. 2007 yılında popüler bir şekilde parlayan Tumblr platformu şimdilerde popülaritesini yitirdi. Ardından Automattic’e satıldı.

Genellikle gençler tarafından yoğun ilgi gören Tumblr bir blog platformudur. Kuruluşunun ilk zamanlarında iki haftalık gibi kısa bir sürede 75 bin kullanıcı sayısına ulaşmıştı. Aktif olarak gençler tarafından kullanılıyordu. Satılmadan önce Verizon’un hakimiyeti altında bulunuyordu.

WordPress’in geliştiricisi olan Matt Mullenweg konuyla alakalı açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada Tumblr platformunun eskisinden daha iyi olacağını söyledi. Aynı zamanda Verizon’un almış olduğu yetişkin içeriklerle ilgili kuralın işlemeye devam edeceğini belirtti. Sözlerine Tumblr’da köklü değişikliklerinde yapılacağını söyleyerek, platformun amacının hiçbir şekilde saptırılmayacağı ifade edildi.

Tumblr'ın sahibi

Tumblr bundan sonra WordPress’in kullanıcı kitlesinin etkisi ile mikro blog sistemi şeklinde devam edeceği öngörülüyor. WordPress tarafından alınmasının amaçlarından biri de zamanla kullanıcı kitlesini kendi bünyesine bağlamak ve WordPress’e devretmektir. Merak edilen konulardan biride Tumblr’ın ucuza mı satıldığı oldu. ABD merkezli bir haber platformunun yaptığı açıklamaya göre Tumblr değerinin oldukça altında satıldı.

Verizon son dönemlerde Tumblr platformundan kurtulmak istiyordu. WordPress’in sunduğu teklif ile bu platformdan kurtulmuş oldu. Şimdilerde ise platformda nelerin değişeceği büyük bir merak uyandırıyor.

Tumblr 3 Milyon Dolara Satıldı

İnternet gündemine bomba gibi bir haber düştü. Bir dönemin en yaygın sosyal ağlarından olan Tumblr yaşanılan gelişme ile şaşırttı.  Sosyal bir ağ olan Tumblr 3 milyon dolara WordPress’in de sahibi olan Automattic’e satıldı. 2012 yılında Tumblr Yahoo tarafından 1.1 milyon dolara satın almıştı. Değeri ise bugün 20 milyon dolar olduğu düşünülen Tumblr satış rakamı ile şaşırttı. Komik bir rakam ile Tumblr değerinin oldukça altında 3 milyon dolara satıldı.

Verizon’un Tumblr’ı elden çıkartmak istiyordu. Elden çıkartmak istemesinin altında yatan sebeplerde ortaya çıktı. Normalde mikroblog odaklı bir sosyal ağ olan Tumblr son zamanlarda Yetişkin içeriklerin yer almış olduğu +18 bir platforma dönüşmesi Verizon’un bu duruma gelmesine neden olduğu belirtildi. Bu durumun önüne geçmek için geçtiğimiz zamanlarda +18 içerikli profilleri kapattığı da biliniyordu. Bunun dışında pornografik içeriklerde kalıcı olarak silinmişti. Bu durum Tumblr’ın kullanıcı kaybetmesine neden oldu. Bu tarz olumsuzluklar Verizon’un Tumblr’ı satmaya karar verdiğini ortaya koydu. Geçtiğimiz mayıs ayında Tumblr’ın açık arttırılmaya sunulduğu da duyurulmuştu. Fakat açık arttırma fiyatta anlaşıldığı üzere çok etkili bir tutara yol açmamış bulunuyor.

Tumblr Sahip Olduğu Değerin Altına Satıldı

450 milyondan fazla bloğu barındıran Tumblr değerinin altında satılarak dikkatleri üzerine çekti. Yoğun bir kullanıcıya sahip olan ve içeriği ile yüksek bir değeri olan Tumblr markalara yeterince iyi bir şekilde kendini pazarlayamadı. Öncelikle gündeme artı on sekiz (+18) olayları nedeniyle Apple App Store’den kaldırılması ile gelmişti. Şimdilerde ise değerinin altında satılması ile gündem oldu.

Tumblr, WordPress

Verizon +18 olayları ile baş edemeyeceğini anlayınca çözümü Tumblr’ı satmakta aradı. Sonuç itibari ile aldığı karar Tumblr’ı satmak yönünde oldu. Satış geçtiğimiz günlerde yapıldı. 3 milyon dolar ile Tumblr Automattic tarafından alındı. 1.1 milyar dolardan 3 milyon dolara düşen Tumblr aradaki uçurum fark ile dikkatleri üzerine çekti. Duruma ibretlik bir olay olarak bakılıyor. Yatırımcılar ve girişimciler Tumblr’dan büyük bir ders çıkaracağa benziyor. Uygulamanın eski değerinin kazanılması için Automattic iyi bir çalışma yapacağa da benziyor. Fakat bu çalışmanın WordPress bünyesinde gerçekleşeceği de söz konusu oldu.

Tumblr Açık Arttırmaya Çıkartıldı

Son zamanlarda satış fiyatının düşüklüğü ile gündem olan Tumblr açık arttırmaya çıkartılmıştı. Öncelikle Tumblr’ın satılacağı şirketten ayrılan kişiler sayesinde duyuldu. Geçtiğimiz mayıs ayı itibari ile Verizon Tumblr’ı açık artırmaya çıkartacağını duyurmuştu. Fakat fiyatın bu kadar şaşırtıcı olacağı beklenmiyordu. Uygulama daha önce Apple App Store’dan kaldırılması ile dikkat çekmişti. +18 içeriği nedeniyle Apple kendi uygulamasından kaldırmıştı.

Platformun tüm içeriğinin yanı sıra 200’den fazla çalışanı da devredildi. Şimdilerde ise merak edilen en önemli konunun WordPress’e Tumblr’ın ne kadar etki edeceğidir. Açık artırmaya çıkartılması belli ki Verizon için iyi olmadı. Zamanında 1.1 milyar dolar değeri olan ve iyi kazanç getiren uygulama şimdilerde 3 milyon dolar gibi komik bir rakama sahip oldu. Son zamanlarda izlediği arınma politikası Verizon’u kötü etkiledi. Ciddi anlamda büyük bir düşüşe sahne oldu. Öncelikle kullanıcı düşüşü yaşadığı görüldü. Sonrasında da satış fiyatındaki düşüş ortaya çıktı. Değerinin oldukça altında satılarak Tumblr’ın yeni sahibi belli oldu.

Gamze Ünal
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü, grafiker ve sosyal medya yöneticisi olarak yer alıyorum. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde okuyorum ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak uygulamalar üzerine yoğunlaşmış durumdayım.