1. Anasayfa
 2. Mobil Uygulamalar

Telegram X’in Tüm Özelliklerini Keşfedin!

Telegram X’in Tüm Özelliklerini Keşfedin!
0

Daha hızlı, daha verimli, daha basit! Telegram X uygulaması sayesinde çok daha verimli bir sohbet deneyimi yaşayabilirsiniz. Sizler için son zamanlarda herkesin geçiş yaptığı bu uygulamayı inceliyor olacağız!

Telegram X Nedir?

Son dönemlerde WhatsApp uygulamasının değişen gizlilik politikaları sayesinde, birçok kişi Telegram kullanmaya başladı. Ancak uygulamanın çok fazla pil tüketiyor olması, bazı noktalarda çok daha yavaş kalması; kullanıcılarını oldukça rahatsız etti. Bu gibi etkenler birleştiğinde ise ortaya harika bir uygulama çıkmış oldu: Telegram X.

Bu uygulama, Telegram’ın resmi uygulamasının aksine daha az yer kaplıyor, çok daha hızlı çalışıyor, üstelik çok daha az pil tüketiyor. Ayrıca arayüz bakımından da gözle görülür farklılıklar uygulama içerisinde bulunuyor.

Telegram X'in Tüm Özellikleri

Telegram ve Telegram X Arasındaki Fark Ne?

İlk olarak Telegram’ın gerçek uygulamasının da son zamanlarda Swift altyapısı ile tekrar kodlanacağı söyleniyor. Siz bu yazımızı okuyana kadar aralarındaki farklılıklar azalmış olabilir, bu konuda sizleri bilgilendirelim.

Uygulamayı sizlere tanıtırken, donanım açısından performanslarından zaten bahsetmiştik. Orijinal uygulama fazlaca RAM ve pil tüketirken X, neredeyse göz ardı edilebilecek kadar az bir enerji tüketimine sahip.

Kullanıcı arayüzünde bulunan farklılıklar ise çok daha dikkat çekici. İlk olarak Telegram uygulamasında bir dosya gönderim limiti bulunuyor. Ancak X uygulamasında 10 GB dosya bile tek seferde gönderebilirsiniz. WhatsApp gibi uygulamalarda da bulunan bu limitin, X uygulamasında olmaması; çok büyük bir avantaj diyebiliriz.

Tabii ki uygulamanın bazı eksikleri de yok değil. İlk olarak Twitter ya da Instagram gibi uygulamalardan link paylaştığınızda, uygulama içerisinde ön izleme yapılamıyor; GİF dosyaları oynatılamıyor. Bu eksikler, siz yazıyı okuyana kadar giderilmiş olabilir. Çünkü hemen hepsi çözümü çok kolay sorunlar, ayrıca X geliştiricileri bu konular üzerinde oldukça hassas davranıyor.

Son olarak X uygulamasının, birçok açıdan güvenliği artırdığını da sizlere söyleyebiliriz. Örnek vermemiz gerekirse, Telegram uygulamasında sohbetlerinizi bir kod ile şifreli bir hale getirebilirsiniz. Telegram X uygulamasında ise kodun yanı sıra 5 farklı güvenlik yöntemi ile şifreyi güçlendirebilirsiniz. Bu yöntemleri sizlere şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Şifre
 • Desen
 • Face ID
 • Parmak İzi
 • Ses Komutu

Telegram X'in Telegram'dan Farkları

Telegram X mi Telegram Mı?

Bir karşılaştırma ile daha karşınızdayız. Bu sitede her karşılaşma yapmamızda, alnımızdan soğuk terler akıyor. Çünkü sizleri yanlış yönlendirmek istemiyoruz. Ayrıca bu iki uygulama da birbirine karşı birçok iyi özellik bulunduruyor. X uygulamasında daha önce de bahsettiğimiz gibi;

 • Daha verimli çalışma
 • Sınırsız dosya gönderim boyutu
 • Daha güvenli sohbet gibi özellikler bulunuyor

Telegram’ın orijinal uygulamasında ise, çok daha stabil bir kullanım söz konusu. Herhangi bir çökme, takılma ya da herhangi bir veri sızdırılması çok nadir gerçekleşiyor. Bunlar bir yana, uygulamayı kullanıp memnun olan on milyonlarca kişi bulunuyor.

Bu durumda tercih hakkı tamamen size kalmış. Ben Telegram X uygulamasına güveniyorum diyorsanız, çok daha optimize edilmiş kullanımı ile gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Telegram X Nereden İndirilir?

Telegram X APK dosyasını arıyorsanız, sizlere tavsiyemiz uygulamayı orijinal ve virüssüz olarak Google Play Store üzerinden indirmeniz olacaktır. Yazımızın sonuna bu güvenli indirme linklerini eklemiş olacağız.

Sevgili turkishmobile.com takipçileri, bu yazımızda son zamanlarda adından sıklıkla bahsettiren; Telegram X uygulamasından sizlere bahsetmiş olduk. Umarız ki bu tanıtım yazımız sizler için faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek kendinize iyi bakın, uygulama ile ilgili merak ettiğiniz soruları yorumlar bölümünden bizlere sormayı unutmayın!

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir