Kategoriler

Tactile Wars Rehberi

Bugünkü yazımızda kesinlikle değerinin bilinmediğini düşündüğüm bir oyundan bahsedeceğim sizlere. Ankama adlı yapımcının bir oyunu. Oyunu illa bir kategoriyle sınıflandırmak gerekirse strateji oyunu ancak el becerilerinizin ve el çabukluğunuzun da önemi çok fazla.
Tactile Wars

Tactile Wars, aslında piyasaya yeni çıkmış bir oyun olmamasına rağmen Türkiye marketlerinde ön sıralarda yer bulamayıp fazla kişinin bilmediği bir oyun. Oyunumuzda renk savaşları hakim durumda.

Oyuna ilk başladığınızda Türkçe bir öğretici sizi karşılıyor ve yapmanız gerekenleri anlatıyor. İlk başta telefonunuza bağlı olarak bir takım optimizasyon sorunları yaşayabilirsiniz, sonradan düzelecektir. (Çentik ekrana başlangıçta adapte olamıyor. Sonrasında da bir takım ufak sıkıntılar olabiliyor ancak oyunu oynamaya engel olan şeyler değil.) Bu yüzden hemen vazgeçmemenizi ve bir süre oynamanızı tavsiye ediyorum.

Öğretici de size anlattıkları oyunun temel kısımları, bunları iyi öğrenmeniz gerekmekte Türkçe olmasının avantajını kullanın ve burada ki mantığı iyi kavrayın. Oyunda 2 adet para birimi var. Birisi oyun içi saldırılardan ve başarılı savunmalardan kazanılan normal altın. Diğeri ise prizma olarak geçen ve gerçek parayla satılan ya da oyun içerisinde yapılan zor görevler sonucunda kazanılan bir para birimi.

Prizma kullanarak oyunda kendinizi çok ileri taşıyacak askerler açabilirsiniz. Hem saldırı hem de savunma anlamında, bu yüzden gereksiz olarak harcamamaya ve bir şeylere tam anlamıyla hakim olana kadar biriktirmeye devam etmeniz daha iyi olacaktır.

Tactile Wars Nasıl Oynanır?

Öncelikle oyunumuz online oynanan bir oyundur. Oyunda bir renk seçmeniz isteniyor ve rakip renklerin bölgelerine saldırıyorsunuz. Oyun içerisinde farklı etkinlikler vs. oluyor bunlar da oyunun eğlence düzeyini bir hayli arttırıyor. Oyun aklınıza ilk geldiği gibi askerleri ileri geri hareket ettirmekten daha fazlasını barındıran bir oyun. Bölgeye inen askerlerinize elinizle çizerek belli şekiller veriyorsunuz, düşmanlarınızı en az kayıpla öldürmek için doğru şekilde bir düzen vermek çok önemli. Eğer tüm askerlerinizi kaybederseniz bölgeyi ele geçiremediğiniz için başarısız kabul edilirsiniz.

Tactile Wars
Tactile Wars
Geliştirici: ANKAMA GAMES
Fiyat: Ücretsiz
‎Tactile Wars
‎Tactile Wars
Geliştirici: Ankama
Fiyat: Ücretsiz+

Tabi oyunun online olması dolayısıyla size saldıran diğer oyuncular da olacak onlar içinde bölgenizi ele geçirilmesi en zor şekilde dizayn etmelisiniz. Seviyeleriniz ilerledikçe farklı şeylerle donatabileceğiniz bölgeler alacaksınız. Bölgelerinize mayınları, gayzerleri, döner başlı top atarları güzel bir strateji ile dizerseniz ve para harcamaktan kaçınmaz iseniz gerçekten ele geçirilemez bir kale elde edebilmeniz mümkün.

Tactile Wars mobile strateji oyunu

İlk başlangıçta şeffaf yani tarafsız olarak oyuna başlıyorsunuz. Kontrol ettiğiniz belli sayıda askerleriniz var. Bu askerlerle “pembe” rengin bir bölgesine saldırıyor olacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken, karşıdan gelen ya da konuşlu olarak bulunan askerlerin öncü olanını yani elinde bayrak olanını hedef almanız. Bu sayede orayı hedefleyerek fazla asker kaybetmemek için başlangıçta ters V şeklini kullanabilirsiniz. Pembe gelen askerleri öldürdükten sonra ele geçirmeniz gereken bölgeye ilerleyeceksiniz. Burada askerler hali hazırda konuşlanmış durumda sizi bekliyor olacaklar o yüzden düzeninizi iyi yapmalısınız. Kötü bir el hareketiyle yapılan düzen çok fazla asker kaybına sebep olacaktır.

İlk başlangıçta maksat size öğretmek olduğu için çok zor bir savunmayla karşı karşıya kalmıyorsunuz. Burayı rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Hemen bitiminde size renk seçiminizi soruyor. (Mavi, yeşil, turuncu, kırmızı, pembe ve mor) Renklerden bir tanesini seçerek oyuna devam ediyorsunuz. Renklerin hangisinin oyun içerisinde daha üstün olduğu sürekli değiştiği için şu rengi seçmeniz daha iyi olacaktır gibi bir öneride bulunamıyorum. Ayrıca sonradan renk değiştirmek isterseniz 34.99 Tl gibi bir ücreti var o yüzden daha iyi hissedeceğiniz bir renk seçin. Hemen ardından size oyun içi isminizi belirlemeniz konusunda bir ekran çıkaracak. Bu isim değişmiyor o yüzden yeniden seçiminizi iyi yapmanızı tavsiye ediyorum.

Sonrasında daha demin bahsettiğim gibi kendi bölgenize birkaç mayın yerleştirmenizi ve bunların nasıl işlediğinizi görmeniz için sizin kendi bölgenize deneme saldırısı yapmanızı isteyecek. Mayınların güzel döşenmediği sürece çok da işe yarar şeyler olmadığını bu kısımda anlaşmışsınızdır zaten. Ufak bir bilgilendirme vereyim eğer ele geçirmeniz gereken bölgenin içerisinde mayın varsa üzerine bir askerinizle basarak hızlıca askerlerinizi kaçırın. Bu sayede mayın patlayacaktır ancak askerler konusunda kaybınız olmayacaktır. Ayrıca bölgenize yapılan her saldırıdan sonra, savunma için kullandığınız materyallerin sayısı azalır ve marketten almanız gerekir yoksa bölgeniz savunmasız kalır ve hızla kupa kaybedersiniz. O yüzden yedekte savunma malzemesi bulundurmanızı tavsiye ediyorum.

Oyun İçi Geliştirmeler

Her strateji oyunun da olduğu gibi bu oyunda da yapılan geliştirmeler büyük öneme sahip elbette. Öncelikle her seviye atladığınızda askerlerinizin canı ve saldırı gücü artıyor. Bu yüzden yapılan görev ödüllerini kontrol edin başlangıçta seviyenizin yüksek olması önemli. Ayrıca geliştirmeleri açmak için sizden para da istiyor, parayı bolca saldırı yaparak biriktirebilirsiniz. Bu oyunda diğer oyunlar da bulunan saçma saldırı sayısı mantığı bulunmuyor, yani  canınız ne kadar isterse o kadar saldırı yapabilirsiniz böylelikle para kazanma konusunda bir sınırda kalmıyor. Ayrıca geliştirme sayısının çok fazla olması dikkatinizi çekecektir o yüzden öncelikli olarak oyun tarzınıza uygun olan şeyleri geliştirin. Geliştirmelerin renklere bölünmüş olması da kafanızı karıştırmasın her renkten geliştirme yapabilirsiniz.

Geliştirmeleri başlangıçta yaparken saldırı odaklı yapmanızı tavsiye ediyorum. Zaten savunma anlamında henüz seviyeniz çok düşük olduğu için düzgün savunma eşyaları koyamayacaksınız ve neredeyse hiç başarılı savunma yapamayacaksınız. En azından güzel saldırılar yaparak, başarısız savunmalarda kaybettiğiniz kupaları geri alabilirsiniz.

Saldırı tuşuna bastığınızda bir saldırı ekranı gelecek ve rakiplerinizin ne kadar kupası olduğunu göreceksiniz. Burada kendinize yakın kupası olanları seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Hem ödül anlamında hem de denk bir savaş yapmanız için. (Tabi bazı oyuncular kasti olarak kupa düşürüyor bunu da göz önüne alın.)

Tactile Wars

Her saldırının sonucunda sizin saldırınızı değerlendiren bir harf notu alacaksınız. Burada tahmin edilebileceği üzere ne kadar yüksek alırsanız o kadar fazla geliriniz olacaktır. Peki harf notu neye göre veriliyor. Saldırı sürenizin ne kadar olduğu, ne kadar fazla kombinasyon değiştirdiğiniz, ne kadar askerinizin saldırı sonrasında sağ kaldığı ve ne kadar madalya topladığınızın ortalaması en son harf notunuzu verecektir. Saldırılardan sonra ganimet tarzı bir sandık açılıyor ve buradan kartlar bulabiliyorsunuz. Bana kalırsa bu kartlar oyunun en önemli şeyleri. Çünkü ilerleyen zamanlarda saldıran askerlerinizin yanına bir de komutan (paralı asker) ekliyorsunuz çok sayıda komutan var ve bu komutanların her birisinin farklı özellikleri var.

Oyunun size ücretsiz olarak sunacağı komutan “bebek mitralyöz” olacak. Bu komutan hem saldırı yaparken askerlere saldıracak hem de ele geçirdiğiniz noktaları savunmak için merkezde durarak rakiplere saldıracaktır. Normal askerlerinize göre canı çok daha fazla olan komutanları güzel kontrol etmeniz çok önemli. Birçok kere sadece komutan ile savaş kazandığım oldu o yüzden komutan seçiminize ve nasıl kullandığınıza dikkat edin.

Sol altta market işaretinin yanında ki kart destesine tıklayarak tüm komutanları ve bu komutanları açmak için ne kadar kart topladığınızı görebilirsiniz. Eğer ki paranız yetiyorsa istediğiniz komutanı kartları toplamadan açabilirsiniz. Fakat unutmayın bu eksik kartları almak için harcadığınız para oyun içi görevler haricinde elinize gelmeyen ve gerçek para karşılığında satılan para birimidir. O yüzden emin olmadan harcama yapmamanızı öneriyorum.

Oyunda dikkat etmeniz gereken bir diğer mevzu ise saldırılarınızı yaparken rakip oyuncunun askerleriyle kendi askerlerinizi çarpıştırmamanız böyle bir durumda askerleriniz direk ölecektir. O yüzden bayraklı olan askerlere odaklanarak rakibi alt etmeye çalışın ne kadar az temasınız olursa asker kaybınız o kadar az olacaktır.

Zırhlı Birimlere Saldırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zırhlı birimler oyuna yeni başlayanlar için gerçekten sorun oluşturabiliyor. Zırhlı birimlerden kasıt olarak top atarlar, üstünüze koşan arabalardan bahsediyorum. Bunlar oyun içerisinde genel olarak zırhlı birimler olarak geçiyor. Alt etmesi asker sayınız az kaldıysa gerçekten zor olabiliyor o yüzden saldırılarda en dikkat etmeniz gereken nokta denilebilir. Ayrıca bu birimler de kendi içlerinde seviyelere ayrılıyorlar. Yani 1. Seviye bir birimi alt etmek daha kolayken 3. Seviye bir birimde daha fazla uğraş vermeniz gerekiyor.

Sürekli hareket halinde kalarak bu birimleri sizi nişanladığı noktalardan kaçının, bu sırada savunmacı tarafın farklı askerleri de gelebilir, yine hareketli şekilde odağınızı onlara çevirin, eğer böyle yapmazsanız yüksek ihtimalle tüm askerlerinizi kaybedeceksiniz. Ayrıca bunun bir diğer önemli tarafı diğer birimleri öldürdükçe destek birimi çağırmaya daha fazla yaklaşmanız bu sayede zırhlı birime daha fazla askerle vurabilirsiniz.

Tactile Wars taktikleri

Zırhlı birimler öldükten sonra da hareketli kalmaya devam edin. Sebebini şöyle açıklayayım, top atarların top attıkları kısım patlıyor ve askerlerinize gelirse askerlerinizi öldürüyor. Havan toplarının tepeleri uçuyor ve askerlerinize gelirse yine askerlerinizi öldürüyor. Ayrıca zırhlı birimlere saldırırken dizilimi iyi ayarlamalısınız, askerleriniz zırhlı birime değdiği anda öleceklerdir o yüzden temastan uzak olmalısınız aynı zamanda olabildiğince askerinizin vuracağı şekilde dizilime geçmelisiniz. Yani iş yine sizin stratejinize kalıyor. Ancak mutlaka yapmanız gereken “hareketli olmak”.

Saldırılardan Yüksek Not Almak

Saldırılardan yüksek not aldığınızda daha fazla ödülün yanı sıra en son açtığınız kutudan kart çıkma olasılığı artıyor o yüzden ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olacaktır.

Yüksek puan almanın gerekliliklerini yazımızın üst tarafında söyledim burada ise bunları nasıl uygulayacağımızı anlatacağım.

Süre: Oyuna yeni başladığınızda bunu ayarlaması zor olacaktır ancak sonrasında yavaş yavaş alışacaksınız. Burada eliniz ne kadar hızlı olursa o kadar iyi tabi ki savunma birimlerinin zorluğu da bu konuda önemli, yani birazcık şans gerekli olabiliyor. Fakat oyun boyunca çok fazla boş savunmacı göreceksiniz onlardan yüksek not almak için hızlı olmayı ihmal etmeyin.

Kombinasyon: Burada ise askerlerinizin dizilimini ne kadar değiştirdiğiniz önemli oluyor. Oyunun sizden beklediği askerlerinizin dizilimini gelen dalgalara göre sık sık değiştirmeniz. En akıllıca stratejiyi uygulamanız. Rakip çok kolay olsa bile dizilimi sık sık değiştirin ki yüksek harf notu alabilesiniz.

Sağ Kalan Asker Sayısı: Bu aslında yukarıda ki madde de istenen şey ile benzer özellikte. Gelen savunmacı birlikleri güzel dizilimlerle asker kaybetmeden yok etmeli ve oyun sonuna daha fazla asker bırakmalısınız bu sayede buradan da yüksek not alabilirsiniz. Bu kısımdan yüksek not almayı garantilemek istiyorsanız rakiplerinizi düşük kupada seçmenizi öneriyorum.

Madalyalar: Geldik en zor noktaya ben oyunu uzun bir süre oynadım bunu anlamam gerçekten zamanımı almıştı çünkü ben oyuna ilk başladığımda oyun Türkçe dil desteğine sahip değildi ve doğru düzgün bir anlatıcısı bulunmuyordu. Her neyse askerleri öldürdüğünüzde bazen madalya verirken bazen vermiyor ve büyük ihtimalle siz bunun neden olduğunu merak ediyorsunuz. Sebebini şöyle açıklayayım; mesela 3 dalga asker bayrakları aynı yönde olacak şekilde geliyor. Sizde ona göre bir dizilimle askerleri karşıladınız eğer bayraklara tek tek ve araya zaman bırakarak basarsanız size madalya vermeyecektir. Ancak havaya kalkmış birimlere bir anda basarsanız madalyaları toplayacaksınız.

Yüksek not almanın en zor olduğu noktanın bu olduğunu düşünüyorum, burada püf nokta asker sayınızın gelen dalgadan iyi durumda olması ve tüm birimleri aynı anda öldürecek şekilde bir dizilim ayarlamanız. Bunu yapmak uğruna savaş kaybettiğim çok oldu o yüzden dikkatli olmanızda fayda var.

Savunma Bölgeleri

Oyunda biraz ilerlediğinizde savunma yaptığınız bölgelerin sayısı artacak rakip daha fazla noktaya saldırabilir duruma gelecek. Her savunma bölgesinin stratejisi farklı olduğu için bu bölgeleri açtıktan sonra farklı düzenlemeler yapmanızı tavsiye ediyorum. Saldıran taraf ve savunan taraf hangi bölgeye saldırılacağını seçemiyor bu yüzden her bölgenizi güçlü tutmanız gerekecek. Buda oyunda daha fazla altına gerek duymanız anlamına geliyor. Oyunun bağlayıcılığı da bu kısımda başlıyor daha fazla altın için daha fazla saldırı yapmalısınız.

Ayrıca koyacağınız bazı birimler, destek birim çağırma butonu için birikim yapmayacaktır. Siyah ve bayraksız savunma birimleri gerçekten etkili.

Tactile Wars mobil oyun

Oyunu genel olarak değerlendirmek gerekirse, optimizasyon sorunları eskiden olmamasına rağmen şu anda bulunmakta. Yeni çözünürlükte telefonlara ve çentik sistemine tam adapte durumda değil. Ancak bu oyunu oynamaya engel olacak düzeyde bir sorun oluşturmuyor.

Oyun içi satın alımlar bir noktada önemli oluyor ancak onları oynayarak da elde edebilirsiniz ve birisinin oyuna çok para vermesi yenilmez olacağı manasına gelmiyor. Sizin stratejiniz ve el hızınız daha iyi olursa rahatlıkla yenebilirsiniz. Oyunda robot yapımı oyunun en gereksiz güncelleştirmesi olmuş durumda. Tam bir uygulama içi satın alım tuzağı, çok para veren aşırı güçlü bir robot yaparak sizi rahatlıkla yenebilecek konuma gelebilir.

Genele bakıldığında oynamanızı tavsiye edeceğim güzel bir oyun. Oyun içi konuşma ve lonca (klan) sistemi bulunmuyor. Arkadaşlarla oynamak için çok elverişli bir oyun olmasa da tek başınıza keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Emir
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü olarak yer alıyorum. Çukurova Üniversitesinde son sınıf Psikoloji öğrencisiyim. Mobil oyun ve uygulamaları yakından takip ediyorum.