Kategoriler

Rainbow Six Siege Benzeri Area F2 Çıktı!

Rainbow Six Siege ile aynı (CQB *yakın muharebe) kategoriyi paylaşan mobil oyun Area F2 Türkiye'de oynanabilir hale geldi. Oyun şu an açık betada ve bakalım oyunculara neler sunuyor? Detaylar yazımda.
Area F2

Mobil oyuncular tarafından ilgiyle beklenen Area F2 Türkiye’de açık beta olarak oynanabilir hale geldi. Oyun CQB yani yakın muharebe savaş oyunu. PUBG Mobile’dan veya COD Mobile’dan alışık olduğumuz şekilde gümbür gümbür savaş içermiyor.

Rainbow Six Siege tarzında taktiklerle ve tabii ki de aim yeteneğimiz ile oyunu kazanmaya çalışıyoruz. Oyunu çıktığı andan beri oynayan birisi olarak gerçekten eğlendiğimi söyleyebilirim. Tabi oyunda zıvanadan çıkaran şeyler de yok değil.

Öncelikle birkaç yerde gördüğüm yanlış bilgiye değineyim. Oyunun yapımcısının Rainbox Six Siege ile bir ilgisi bulunmuyor. Yani oyun esinlenerek geliştirilmiş ve yapımcıları farklı. Birçok yerde geliştiricilerinin aynı olduğu yazılmış o yüzden bir düzeltme yapayım dedim.

Area F2 İncelemesi

Başlangıç aşaması daha önce Rainbow Six Siege oynamamışlar için biraz zorlayıcı geçebilir. O yüzden oyuna alışmak ve mekanikleri çözmek için kendinize biraz zaman verin. Oyunda gümbür gümbür savaşmak yerine taktiksel savaşmamız gerekiyor. En azından hemen ölmemek için 🙂

Area F2

Oyunda mavi ve kırmızı olmak üzere 2 taraf oluyor ve ya saldırıyor ya da koruyoruz. Koruyan taraf isek kapılara bariyer örüyor, yere tuzak kuruyor ve koruma sağlıyoruz. Saldıran taraf isek belirlenen alana gidip imha işlemi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Duvara tırmanmak, camdan içeri dalmak, drone kullanmak gibi mekaniklerimiz mevcut.

Area F2 Grafikler ve Mekanikler

Oyun beta aşamasında olduğu için grafikleri üst düzey değil ancak bence yeterli seviyede. Özellikle silahlar ve birinci şahıs bakışı oldukça kaliteli. Mekaniklerine diyecek tek bir kelimem bile yok zaten. Oyunun mekanikleri oldukça eğlenceli ve gerçekçi.

Oynanış kısmında ise başlangıçta biraz alışmak gerekiyor. Alıştıktan sonra gayet kolay bir oynanış sunuyor. Sağlam bir kulaklığa sahipseniz bu oyunda ses kasmak amaçlı kullanmanızı tavsiye ederim.

Optimizasyon kısmına gelince; A50 telefonumla herhangi bir sorun yaşamadım. Oyun beta aşamasında olduğu için belki optimizasyon sorunu yaşanabilir. Belki de yaşanmayabilir. Tam emin olamadım 🙂

Area F2 ile Çıldırmacalar

Oyunu bir süredir oynuyorum ve bazı oyunlarda çıldırma seviyesine geldiğim doğrudur. Oyundaki en büyük sorun emülatörden oynayanlarla telefondan oynayanların eşleşmesi. Abicim ben ekranı çevirene kadar adam fareyle gümbür gümbür indiriyor. Adalet mi bu? Acilen emülatörden oynayanlarla telefondan oynayanların ayrılması gerekiyor.

Bir de hile problemi var. Oyun daha yeni çıkmasına rağmen hile kullanan oyuncularla karşılaşabiliyorsunuz. Öldüm diye demiyorum oyunun geliştirici ekibi de sorunun farkında 🙂 Nasıl bir çözüm bulurlar bilmiyorum ancak hile ile emülatör sorununa acilen bir çözüm bulunması gerekiyor.

Area F2 Oynanır mı?

Oynanır ve oynanıyorda. Önemli olan oyuncu kitlesini kendine bağlayabilmek. Emülatör ve hile sorununa bir çözüm bulunamazsa bu kitleyi uzun süre kendilerine bağlayabileceklerini sanmıyorum ama yakında çözeceklerine inanıyorum.

Rainbow Six Siege Benzeri Mobil Oyun

Uzun zaman önce Rainbow Six Siege benzeri mobil oyun arayışına girmiştim ve sonunda mobilden bu tarz bir oyun oynayabiliyoruz. Üstelik oyun anladığım kadarıyla P2W değil. Oyunda şu an Türkçe dil desteği bulunmuyor ancak geliştirici ekibinin oldukça ilgili olduğunu gördüm. Eğer Türk oyuncu sayısı fazla olursa Türkçe dil desteğinin geleceğini düşünüyorum. Tabi bunun için biraz zaman geçmesi gerek.

Oyunu oynayanlar düşüncelerini yorum yaparak belirtebilirler. Sonuca gelecek olursam; Area F2 mobil platformda iz bırakan oyunlar arasında olacak gibi. Gördüğüm kadarıyla oyuna karşı büyük bir ilgi var. Oynayacaklara ve oynayanlara şimdiden iyi oyunlar dilerim.

Area F2 - Global Launch
Area F2 - Global Launch
Geliştirici: Qookka Games
Fiyat: Ücretsiz
‎Area F2 - Global Launch
‎Area F2 - Global Launch
Geliştirici: Qookka Games
Fiyat: Ücretsiz+

Mehmet Balaban
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü ve video içerik editörü olarak yer alıyorum. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak MOBA ve Strateji oyunları oynuyorum.