1. Anasayfa
 2. Fotoğraf ve Video

PREQUEL İncelemesi: Haftalık 29TL’yi Hak Ediyor mu?

PREQUEL İncelemesi: Haftalık 29TL’yi Hak Ediyor mu?
1

PREQUEL, fotoğraflarınız ve videolarınız için efektler, filtreler ve düzenleme editörü sunan bir uygulama. Haftalık 29 TL abonelik ücretliyle “yuh” dedirtmeyi başaran PREQUEL, bu paranın hakkını vermeyi başarabiliyor mu?

3 aydır düzenli olarak kullandığım PREQUEL için mağaza yorumlarında değip değmediğine dair büyük belirsizlikler olduğunu fark ettim. Bu yüzden uygulamayla ve kişisel deneyimlerimle alakalı bir inceleme yazısı oluşturmaya karar verdim.

Öncelikle uygulamanın iOS versiyonunu kullandığımı belirteyim. Android versiyonunu bir arkadaşımın telefonunda denediğimde oldukça yavaş çalıştı. (Samsung Galaxy S9 *telefona bağlı optimizasyon sıkıntısı olabilir.)

PREQUEL

PREQUEL’i isterseniz ücretsiz bir şekilde de kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz kullanımda birçok filtreye ve düzenleme aracına erişebilirsiniz. (PREQUEL ücretsiz kullanımda da gayet yeterli.) Tüm efektlere, filtrelere ve düzenleme araçlarına erişim için haftalık ve yıllık abonelik satın almanız gerekiyor. Uygulamaya ilk giriş yaptığınızda size 3 günlük ücretsiz deneme sürümü sunuyor ve sonrasında otomatik olarak 29 TL karşılığında haftalık aboneliğe geçiriyor.

Tavsiye: Uygulamanın tüm özelliklerini denemek için 3 günlük deneme sürümünü kabul edin ve ardından uygulama mağazasından iptal edin. Deneme süreniz bittikten sonra bir fotoğraf çekip ücretsiz bir filtreyle düzenleyin ve kaydedin. Bu işlemden sonra karşınıza yıllık indirimli paket çıkacak. Haftalık 29 TL vermek yerine yıllık 245 TL vererek uygulamayı tüm özellikleriyle kullanabilirsiniz.

PREQUEL İncelemesi

PREQUEL içerisinde üzerinde çalışılmış 300’den fazla efekt ve filtre bulunduruyor. Özellikle Instagram hikayeleri veya Snapchat’i sıkça kullanıyorsanız PREQUEL ile her gün farklı tarzlarda hikayeler oluşturabilirsiniz. Uygulamaya sürekli yeni efektler ve filtreler de eklendiğini belirtmeden geçmeyeyim.

PREQUEL uygulama

PREQUEL’de bulunan efektlerin daha çok kısa videolara yönelik olduğunu söyleyebilirim. Eğer sık sık efektli videolar çekmeyi seviyorsanız PREQUEL sizin için güzel bir tercih olabilir.

Tavsiye: Diamond ve Disco efektleri en sık kullanılan efektler. Parıltılı, ışıltılı hikayeler bu sıralar popüler olduğu ve beğenildiği için deneyebilirsiniz.

Şimdi gelelim uygulamanın en sık kullandığım ve haliyle sevdiğim “Beauty” kısmına. Adından da anlayabileceğiniz üzere bu kısımda yüz düzenlemesi yapabiliyoruz. (Fotoğraf çekilirken de, çekildikten sonra da düzenleme yapabiliyoruz.) Beauty kısmında diş beyazlığı, burun yüksekliği, burun genişliği kafa büyüklüğü, çene büyüklüğü, göz büyüklüğü, göz ışıltısı ve dudak büyüklüğü gibi yüzümüze müdahale edebileceğimiz birçok ayar bulunuyor. İsterseniz de “Natural”, “Model”, “Star”, “Cute” ve “Doll” olmak üzere 5 ön ayardan birini seçebilirsiniz. Özellikle “Natural” ve “Model” ön ayarlarını deneyebilirsiniz. Bilgi: Beauty ayarlarınız sadece fotoğraflarınızda değil videolarınızda da kullanılabiliyor. (Bu kısım tam olarak yüzünüzde kusursuzluğu yakalayabileceğiniz kısım. Leyla’nın Barbara Palvin olduğu kısım da diyebiliriz.)

PREQUEL Beauty

Filtre tamam, Efekt tamam, Beauty özelliği tamam, sırada ne var? Sırada olan özellikler biraz standartta kalıyor. Boyutlandırma, sticker ekleme (GIPHY), müzik ekleme, intro ekleme ve son olarak gölgeler, parlaklık, kontrast, blur verme gibi ince ayarlar bulunuyor.

Ek olarak uygulamanın 3 boyutlu fotoğraf ve efekt özelliği de bulunuyor. Uygulamanın kamerası üzerinden D3D modu ile fotoğraf çekerek bu efektlere erişim sağlayabilirsiniz. Sırtınıza kanat ekleme, VHS ve derinlik verme gibi efekt seçenekleriniz bulunuyor.

PREQUEL Ücretli mi?

Uygulamayı kullanmak için ücret ödemenize gerek yoktur. Ancak ücretsiz olarak sadece 3 gün boyunca ‘Deneme Sürümü’ adı altında kullanım sağlayabilirsiniz. Ücretsiz kullanımda birçok efekt ve filtreye erişim sağlayabilirsiniz. Eğer tüm efekt, filtre ve araçlara erişiminizin olmasını istiyorsanız ücretli sürüme geçiş yapmayı tercih edebilirsiniz.

PREQUEL’de Ücretsiz Neler Yapılabilir?

• Her kullanıcının stiline uyacak 300’den fazla Filtre ve Efekt kullanılabilir.

• Hazır şablonlar sayesinde tek tıkla estetik ve kalitesi yüksek videolar oluşturulabilir.

• Kolay biçimde muhteşem 3B hareketli görseller oluşturulabilir.

• Ücretsiz 30’dan fazla yazı tipi sayesinde tek tip yazılardan kurtularak tasarımlara ayrıcalık ve özgünlük katılabilir.

• Uygulama içerisinde bulunan müzikler videolarda ücretsiz olarak kullanılabilir.

• Fotoğraflara Emoji, GIF ve çıkartma eklenerek hareket katılabilir.

• Eşsiz animasyonlu metin çıkartmaları oluşturulup fotoğraflarda kullanılarak tasarım güzelleştirilebilir.

PREQUEL Gold Aboneliğinde Hangi Özellikler Var?

PREQUEL ücretli sürümü, “Gold” olarak isimlendiriliyor. Efekt yapma uygulamasında, gerekli ücreti ödedikten sonra “Gold” paketine özel olarak hazırlanmış olan birçok efekti ve seçeneği aktif hale getirebiliyorsunuz. Bu özel pakette gelen özelliklerden ilki sınırsız düzenleme seçeneği bulunan araç seti olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Uygulamayı satın aldıktan sonra uçsuz bucaksız bir dünyada araç seti ile yaratıcılığı konuşturmak gerçekten de zevkli bir özellik.

Ücretli üyeliğin fiyatları, aylık olarak yenileniyor. Bu ödemeler, kullanıcının hangi ülkede olduğuna ya da ülkenin para birimine göre değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca üyeliği satın alan kişinin abonelik ücreti, otomatik olarak yenileniyor. Eğer ikinci ayda da bu özellikleri kullanmak istemiyorsanız, otomatik yenilemeyi “Apple” cihazlarınız için iTunes üzerinden kapatmanız gerekiyor.

Bu noktada yaşanan en büyük problem ise, geri ödemelerin belirsizliği olarak biliniyor. Söz konusu uygulama içerisinde otomatik yenilemeyi açık unuttuğunuz takdirde, size herhangi bir geri ödeme ne yazık ki yapılamıyor. Birçok kullanıcı, geri ödeme için uygulama geliştiricilerine mail yoluyla ulaşmaya çalışsa da bu durumun telafi ne yazık ki mümkün görünmüyor.

Söz konusu ücretli paketin bir de ücretsiz deneme sürümü bulunuyor. Ücretsiz deneme sürümünü kullanacak okuyucularımıza da yine otomatik yenilemeler konusunda dikkatli davranmalarını öneriyoruz. Deneme sürümünün bitiminde, uygulama direkt olarak 1 aylık aboneliğinizi başlatmış oluyor. Erken davranmanızda ve ücretsiz sürümün bitmesine 1-2 gün kala iptal başvurusunda bulunmanızda fayda var. Bu durum tabii ki uygulamayı satın almayı düşünmeyen kullanıcılar için bir tavsiyedir. Ücretsiz deneme sürümünden memnun kaldıysanız, PREQUEL Gold Paketini gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

PREQUEL Haftalık 29 TL Fiyatını Hak Ediyor mu?

PREQUEL bana iPhone’un standart kamera uygulamasını unutturan bir uygulama ancak yine de haftalık 29 TL‘nin bir uygulama için çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. Parıltı, ışıltı efektleri için alternatif ücretsiz uygulamalar olsa da PREQUEL tüm hepsini bir arada bulundurması ve sürekli güncel efektler sunması yönünden yıllık ücretlendirmeyle tercih edilebilir diye düşünüyorum.

PREQUEL incelemesi

Instagram hikayeleri (veya benzeri uygulamaları) çok sık kullanıyorsanız ve paylaşımlarınızın güzel olmasına değer gösteriyorsanız yıllık 245 TL fiyatıyla PREQUEL kullanılabilir diye düşünüyorum. Yani en azından benim kullanımım bu şekilde. Haftalık 245 TL öder miydim diye sorarsanız? Hayır, haftalık 29 TL bir uygulama (Netflix, GeForce Now gibi servisler harici) için değmeyecek bir tutar. (Çok fazla alternatifi var: VSCO, Photoshop Camera, Snapseed, PicsArt..)

Son olarak uygulamayı ücretsiz olarak da kullanabileceğinizi ve eğer tüm her şeye erişiminizin olmasını istiyorsanız 3 günlük deneme sürenizin olduğunu da hatırlatarak incelememi sonlandırayım. Fotoğraf ve video uygulamaları dikkatinizi çekiyorsa kategorimize göz atabilirsiniz. PREQUEL’i Google Play Store ve App Store üzerinden bu linklere tıklayarak indirebilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. ben yıllık abone olmak istiyorum fakat çok fazla farklı paketler var mesela yıllık olarak en düşük fiyat 119 lira bunu alsam tüm efektlerden yararlanabilir miyim anlamadım. Bir üst paketi 200 lira

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir