Kategoriler

PREQUEL İncelemesi: Haftalık 34 TL’yi Hak Ediyor mu?

Parıltılar, ışıltılar ve yaratıcı efektler. PREQUEL, fotoğraf ve videolarınızın daha dikkat çekici hale gelmesi için tam olarak bunları sunuyor. Peki bu uygulama haftalık 34 TL abonelik ücretini hak ediyor mu? 3 aylık kullanımım sonucu tüm deneyimlerimi inceleme yazımda paylaşıyorum.
PREQUEL

PREQUEL, fotoğraflarınız ve videolarınız için efektler, filtreler ve düzenleme editörü sunan bir uygulama. Haftalık 34 TL abonelik ücretliyle “yuh” dedirtmeyi başaran PREQUEL, bu paranın hakkını vermeyi başarabiliyor mu?

3 aydır düzenli olarak kullandığım PREQUEL için mağaza yorumlarında değip değmediğine dair büyük belirsizlikler olduğunu fark ettim. Bu yüzden uygulamayla ve kişisel deneyimlerimle alakalı bir inceleme yazısı oluşturmaya karar verdim.

Öncelikle uygulamanın iOS versiyonunu kullandığımı belirteyim. Android versiyonunu bir arkadaşımın telefonunda denediğimde oldukça yavaş çalıştı. (Samsung Galaxy S9 *telefona bağlı optimizasyon sıkıntısı olabilir.)

PREQUEL’i isterseniz ücretsiz bir şekilde de kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz kullanımda birçok filtreye ve düzenleme aracına erişebilirsiniz. (PREQUEL ücretsiz kullanımda da gayet yeterli.) Tüm efektlere, filtrelere ve düzenleme araçlarına erişim için haftalık ve yıllık abonelik satın almanız gerekiyor. Uygulamaya ilk giriş yaptığınızda size 3 günlük ücretsiz deneme sürümü sunuyor ve sonrasında otomatik olarak 34 TL karşılığında haftalık aboneliğe geçiriyor.

Tavsiye: Uygulamanın tüm özelliklerini denemek için 3 günlük deneme sürümünü kabul edin ve ardından uygulama mağazasından iptal edin. Deneme süreniz bittikten sonra bir fotoğraf çekip ücretsiz bir filtreyle düzenleyin ve kaydedin. Bu işlemden sonra karşınıza yıllık indirimli paket çıkacak. Haftalık 34 TL vermek yerine yıllık 130 TL vererek uygulamayı tüm özellikleriyle kullanabilirsiniz.

PREQUEL İncelemesi

PREQUEL içerisinde üzerinde çalışılmış 300’den fazla efekt ve filtre bulunduruyor. Özellikle Instagram hikayeleri veya Snapchat’i sıkça kullanıyorsanız PREQUEL ile her gün farklı tarzlarda hikayeler oluşturabilirsiniz. Uygulamaya sürekli yeni efektler ve filtreler de eklendiğini belirtmeden geçmeyeyim.

PREQUEL uygulama

PREQUEL’de bulunan efektlerin daha çok kısa videolara yönelik olduğunu söyleyebilirim. Eğer sık sık efektli videolar çekmeyi seviyorsanız PREQUEL sizin için güzel bir tercih olabilir.

Tavsiye: Diamond ve Disco efektleri en sık kullanılan efektler. Parıltılı, ışıltılı hikayeler bu sıralar popüler olduğu ve beğenildiği için deneyebilirsiniz.

Şimdi gelelim uygulamanın en sık kullandığım ve haliyle sevdiğim “Beauty” kısmına. Adından da anlayabileceğiniz üzere bu kısımda yüz düzenlemesi yapabiliyoruz. (Fotoğraf çekilirken de, çekildikten sonra da düzenleme yapabiliyoruz.) Beauty kısmında diş beyazlığı, burun yüksekliği, burun genişliği kafa büyüklüğü, çene büyüklüğü, göz büyüklüğü, göz ışıltısı ve dudak büyüklüğü gibi yüzümüze müdahale edebileceğimiz birçok ayar bulunuyor. İsterseniz de “Natural”, “Model”, “Star”, “Cute” ve “Doll” olmak üzere 5 ön ayardan birini seçebilirsiniz. Özellikle “Natural” ve “Model” ön ayarlarını deneyebilirsiniz. Bilgi: Beauty ayarlarınız sadece fotoğraflarınızda değil videolarınızda da kullanılabiliyor. (Bu kısım tam olarak yüzünüzde kusursuzluğu yakalayabileceğiniz kısım. Leyla’nın Barbara Palvin olduğu kısım da diyebiliriz.)

PREQUEL Beauty

Filtre tamam, Efekt tamam, Beauty özelliği tamam, sırada ne var? Sırada olan özellikler biraz standarta kalıyor. Boyutlandırma, sticker ekleme (GIPHY), müzik ekleme, intro ekleme ve son olarak gölgeler, parlaklık, kontrast, blur verme gibi ince ayarlar bulunuyor.

Ek olarak uygulamanın 3 boyutlu fotoğraf ve efekt özelliği de bulunuyor. Uygulamanın kamerası üzerinden D3D moduyla fotoğraf çekerek bu efektlere erişim sağlayabilirsiniz. Sırtınıza kanat ekleme, VHS ve derinlik verme gibi efekt seçenekleriniz bulunuyor.

PREQUEL Ücretli mi?

PREQUEL’i kullanmak için ücret ödemenize gerek yoktur. Ücretsiz kullanımda birçok efekt ve filtreye erişim sağlayabilirsiniz. Eğer tüm efekt, filtre ve araçlara erişiminizin olmasını istiyorsanız ücretli sürüme geçiş yapmayı tercih edebilirsiniz.

PREQUEL Haftalık 34 TL Fiyatını Hak Ediyor mu?

PREQUEL bana iPhone’un standart kamera uygulamasını unutturan bir uygulama ancak yine de haftalık 34 TL’nin bir uygulama için çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. Parıltı, ışıltı efektleri için alternatif ücretsiz uygulamalar olsa da PREQUEL tüm hepsini bir arada bulundurması ve sürekli güncel efektler sunması yönünden yıllık ücretlendirmeyle tercih edilebilir diye düşünüyorum.

PREQUEL incelemesi

Instagram hikayeleri (veya benzeri uygulamaları) çok sık kullanıyorsanız ve paylaşımlarınızın güzel olmasına değer gösteriyorsanız yıllık 130 TL fiyatıyla PREQUEL kullanılabilir diye düşünüyorum. Yani en azından benim kullanımım bu şekilde. Haftalık 34 TL öder miydim diye sorarsanız? Hayır, haftalık 34 TL bir uygulama (Netflix, GeForce Now gibi servisler harici) için değmeyecek bir tutar. (Çok fazla alternatifi var: VSCO, Photoshop Camera, Snapseed, PicsArt..)

Son olarak uygulamayı ücretsiz olarak da kullanabileceğinizi ve eğer tüm her şeye erişiminizin olmasını istiyorsanız 3 günlük deneme sürenizin olduğunu da hatırlatarak incelememi sonlandırayım. Fotoğraf ve video uygulamaları dikkatinizi çekiyorsa kategorimize göz atabilirsiniz.

PREQUEL: Efektler, Filtreler & Editör
PREQUEL: Efektler, Filtreler & Editör
Geliştirici: Prequel Inc.
Fiyat: Ücretsiz
‎PREQUEL: Aesthetic Editor
‎PREQUEL: Aesthetic Editor
Geliştirici: Prequel Inc.
Fiyat: Ücretsiz+