Postegro Uygulaması Play Store’dan Kaldırıldı

Melisa
3 Minimum Okuma Süresi
Postegro Uygulaması Play Store'dan Kaldırıldı

Postegro uygulaması Instagram’ın politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Play Store’dan kaldırıldı. Uygulama Instagram’da gizli profillerin içeriğini ve hikayelerini görmek için kullanılıyordu.

Daha önceden kullanımı hakkında yazı oluşturduğum ve yazımda da Instagram politikalarını ihlal ettiğini belirttiğim Postegro uygulamasına gün itibariyle Google Play Store’dan ulaşılamıyor. Uygulama havuz sistemi şeklinde kullanıcı verilerini topluyordu ve haliyle bu Instagram’ın politikalarına karşı geliyordu.

Instagram’da gizli profilleri görmeye yarayan benzer uygulama olan Ghosty uygulaması da aynı sonu yaşamıştı. Ghosty ve Postegro uygulamaları Google Play Store’dan kaldırılmalarına rağmen APK olarak indirilebiliyorlar.

Postegro uygulamasının en can sıkıcı ve şikayet alan konusu gizli profilinizi bu uygulamayı kullanan herkesin görebiliyor oluşuydu. Eğer profilinizin uygulamayı kullananlar tarafından görünmesini istemiyorsanız aylık 209 TL, yıllık ise 697 TL ödemeniz gerekiyordu. Haliyle verilerinizi izinsiz toplayan bir uygulamaya para ödemek saçmalık derecesindeydi.

Postegro Nasıl Çalışıyordu?

Postegro uygulamasının çalışma mantığı son derece basitti. Siz uygulamaya giriş yaptığınızda; sizin içeriğinizi, hikayelerinizi ve aynı şekilde takip ettiğiniz kişilerin içerikleriyle, hikayelerini depoluyordu. Uygulamanın çok fazla kullanıcısı olduğu için neredeyse tüm Instagram’daki gizli profilleri görebilmek mümkündü.

Instagram Gizli Profillerin İçeriğini ve Hikayelerini Görmek

Günlük 4 adet gizli profil görme hakkınız bulunuyordu ve isterseniz ücretli olarak sınırsız hak satın alabiliyordunuz. Aynı zamanda uygulama üzerinden profilinize bakanları ücretini ödeyerek görebiliyordunuz. Uygulama özellik anlamında Ghosty uygulamasıyla birebir aynı şekilde çalışıyordu. Son gelen güncellemeyle birlikte Instagram gizli hesapların hikayelerini görme özelliği de eklenmişti.

Postegro APK Nasıl İndirilir?

Postegro Uygulaması Google Play Store’dan kaldırılmasına rağmen Ghosty uygulaması gibi çalışıyor ve gizli profilleri göstermeye devam ediyor. Tek farkı artık uygulamayı kendi sitesi üzerinden indirebiliyoruz. Google Play Store’dan kaldırılması kullanıcı düşüşü yaşatacaktır ancak uygulama hala kullanılmaya devam edilecektir.

Postegro APK

Güncelleme (23 Haziran 2020): Bu yazıyla ilgili son güncellemedir. Uygulamanın sürekli güncellemesi çıktığı için yeni iki yazı oluşturma gereği duydum. Uygulama; LiLi ve Postegro olarak ikiye ayrıldığı için iki uygulamadan birisini kullanabilirsiniz. Sadece isimleri farklı. Yeni yazılarımı sürekli güncelleyeceğim.

>> Yeni Yazılarım: Postegro APK & LiLi APK <<

Uygulamayı indirmek ve kullanmak tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Güvenlik açısından sorun yaşama ihtimaliniz bulunuyor.

İlerleyen süreçlerde Instagram’ın bu tarz uygulamalara hukuki yönden bir yaptırım uygulayıp/uygulamayacağı ise hala bir merak konusu. Bu gelişmeyle birlikte uygulamanın iOS versiyonun da gelmeyeceğini varsayabiliriz.

Bu makaleyi paylaş
3 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir