1. Anasayfa
 2. Finans Uygulamaları

Papara Kart Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Papara Kart Nedir? Özellikleri Nelerdir?
0

Bir banka kartını, ne kadar çok kişi kullanıyorsa; o banka kartının kullanılabilirlik durumu o kadar artmaktadır. Papara Kart, son dönemlerde giderek artan bir popülerliğe sahip. 18 yaş altı bireylerin de kullanabiliyor olması öğrenciler arasında Papara’nın sık tercih edilmesine yol açmakta. Peki bu kart nedir? Özellikleri nelerdir ve nasıl kullanılır? Tüm bu soruları yazımız içerisinde cevaplıyor olacağız.

Papara Kart Nedir?

Papara Kart, hesabınız içerisinde bulunan parayı dilediğin gibi kullanmanı sağlayan; ön ödemeli bir kart türüdür. Söz konusu kart içerisinde, herhangi bir para yükleme noktasından (ATM) veyahut da havale yolu ile para yüklenebilir. Yüklenen para, kart sayesinde tüm Dünya üzerinde kolaylıkla harcanabilir.

Papara Kartlar

Papara Kart Nasıl Kullanılır?

Söz konusu banka kartının, birçok farklı özelliği vardır. Bu özellikler arasından ihtiyaç duyduğunuz işlemleri, kolaylıkla mobil uygulama üzerinden yapabilirsiniz. Daha detaylı bir şekilde anlatmamız için yazımızı okumaya devam edin.

Hesap Açma

Papara’da hesap açma işlemlerinizi yalnızca birkaç tıklama ile yapabilirsiniz. İlk olarak uygulamayı indirerek, kendinize ait bilgilerinizi girerek hesap oluşturun. Oluşan hesabınızda kimlik doğrulaması yaptıktan sonra kısa süre içerisinde hesap açmış olacaksınız.

Papara Kart Para İsteme

Para isteme işlemleriniz için menünün ortasında yer alan işlemler bölmesine girebilir, o bölme içerisinde yer alan para iste seçeneğini seçerek para isteyebilirsiniz.

Papara Kart ATM’den Para Yatırma

Söz konusu ön ödemeli kart modeli, ne yazık ki her ATM’den ücretsiz para yatırmanıza izin vermiyor. Para yatırma işlemleriniz için, anlaşmalı olan banka ATM’lerine giderek kolaylıkla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Papara Kart Ne İşe Yarar?

Ön ödemeli bir kart olan Papara sayesinde, kolaylıkla birçok bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz. İlk olarak rutin harcamalarınız için bu kartı kullanabilirsiniz. Belirli periyotlar ile harçlık gönderebilir, fatura ödeyebilirsiniz.

Bir diğer işlem olarak ödeme alabilir, temassız bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. Mobil uygulama içerisinde yer alan QR kod alanı ile birlikte ücretsiz bir şekilde IBAN numarası ile uğraşmak zorunda kalmadan, para transferi yapabilirsiniz.

Son olarak bu kart sayesinde popüler uygulamalardan indirim fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu indirim fırsatlarını daha da detaylı bir şekilde anlatmamız gerekir ise Spotify Premium veyahut da Youtube Premium gibi uygulamalarda, yüzde 20 seviyelerine kadar geri ödeme (Cashback) alabilirsiniz.

Papara Kart Anlaşmalı Bankalar

Papara Kart Anlaşmalı Bankalar Hangisi?

Bu ön ödemeli kart, birçok banka ile anlaşmalı bir şekilde çalışmaktadır. Bu anlaşmalı bankalar sayesinde 7 gün 24 saat boyunca kesinti yaşamadan para yatırma/çekme işlemi yapabilirsiniz. Söz konusu olan anlaşmalı bankaları, sizlere şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Garanti Bankası
 • İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Yapı Kredi
 • Vakıf Bank
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Odea Bank

Papara Kart Seçiminizi Neye Göre Yapmalısınız?

Bünyesinde farklı özellikte birçok kart barındıran Papara, bu kartları genel kullanıcı ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hazırlamıştır. Peki siz hangi kartı seçmelisiniz? Buyurun birlikte kartlara bir göz atalım.

Papara Black Card

Papara Black Card

Papara’nın en çok kullanılan kart modellerinden biri Black Card’tır. Bu kart sayesinde hem sanal hem de gerçek hayatta alışveriş yapabilirsiniz. Yani ister internetten bir golf sopası alın, ister manavdan elma; Black Card ile her şey mümkün. Başvuru işlemlerinin ardından kişiye özel olarak hazırlanan Black Card, kısa bir süre içerisinde adresinize teslim edilmektedir. Black Card’ın öne çıkan özellikleri şu şekildedir:

 • Dilediğiniz ülke veya şehirde alışveriş yapma fırsatı
 • Kart ücreti yok
 • Kolay tanımlanabilir kart
 • Tüm ATM’lerden para yatırabilme/çekebilme özelliği
 • Yüzlerce Cashback kazanabilme fırsatı
 • Temassız işlem özelliği

Papara Lite Card

Papara Lite Card

Daha düşük bütçeler ile hızlı ve takip edilebilir alışverişler yapabilmek için Lite Card modelini kullanabilirsiniz. Bu kartın kullanımı için Black Card’ın aksine herhangi bir form doldurma veya doğrulama yapmanız gerekmiyor. Ancak diğer kartlara kıyasla daha az işlem yapmanıza izin veriliyor. Siz de hemen Papara satış noktalarından 5₺ karşılığında Lite Card’a sahip olabilirsiniz. Öne çıkan özellikleri şu şekildedir:

 • Dilediğiniz ülke veya şehirde alışveriş yapma fırsatı
 • 1.500₺ Kart limiti
 • Kolay tanımlanabilir kart
 • Tüm ATM’lerden para yatırabilme/çekebilme özelliği
 • Cashback kazanabilme fırsatı

 

Papara Batman Card

Özel Tasarımlı Papara Card’ı: Batman Card

Özel bir seri olan Batman Card, özgün tasarımı sayesinde sıklıkla tercih ediliyor. Söz konusu kartın özellikleri ise şu şekilde:

 • Dilediğiniz ülke veya şehirde alışveriş yapma fırsatı
 • 75₺ Kart ücreti
 • Kolay tanımlanabilir kart
 • Tüm ATM’lerden para yatırabilme/çekebilme özelliği
 • Cashback kazanabilme fırsatı
Batman Card Nasıl Alınır?

Siz de Batman Card’ın eşsiz tasarımından etkilendiyseniz ve sahip olmak istiyorsanız bu işlem oldukça kolay!  Papara.com veya Papara mobil uygulaması üzerinden sırasıyla Papara Kart > Yeni Kart > Batman Card adımlarını izleyerek Batman Card’a sahip olabilirsiniz. Bunun için 75₺ ücret ödemeniz gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var.

Papara Metal Card

Papara Metal Card

18 gram paslanmaz çelikten tasarlanan Metal Card Türkiye’nin ilk metal tasarım kartı konumunda bulunuyor. Özel sipariş ile kullanıcıya özel olarak yurt dışında üretilen bu kart ile oldukça havalı görünebilirsiniz. Metal Card’ın tasarım dışında ekstra bir özelliği bulunmamakta.

Metal Card Nasıl Alınır?

Papara’nın en prestijli kartı olarak bilinen bu karta ulaşmak biraz daha uğraştırıcı diyebiliriz. Metal Card’a sahip olabilmeniz için tek yol Papara çağrı merkezi ile iletişime geçerek başvuruda bulunmak. Başvurunuz kabul edilirse kart ücreti hesabınızdan çekilerek size özel tasarlanır ve adresinize teslim edilir. Papara çağrı merkezi ve iletişim yollarını yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

Papara Hayalet Sanal Kart

Hayalet Sanal Kart

Hayalet Sanal Kart, tek seferlik kullanıma sahiptir. Kullanımınızın hemen ardından hesabınızdan kaldırılan bu kartı, güvenli olmadığını düşündüğünüz website veya mobil uygulamalardan alışveriş yaparken gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca kartı oluştururken harcama limiti belirliyor olmanız, hesabınızdan fazla veya kaçak çekim yapılmasının önüne geçmektedir. Hayalet Sanal Kart’ı ücretsiz bir şekilde oluşturmak için onaylanmış hesaba sahibi olmanız yeterlidir.

Papara mobil uygulaması veya websitesi üzerinden Papara Card > Yeni Kart > Hayalet Sanal Kart Oluştur adımlarını izleyerek oluşturabilirsiniz.

Papara Bölüştür Özelliği

Bu özellik sayesinde Papara harcamalarınızı arkadaşlarınız ile bölüşebilirsiniz. Siz de dahil 10 Kişiye kadar kullanılabilen bölüştür özelliğine Papara hesabı olmayan arkadaşlarınız da dahil edebilirsiniz. Peki bu özellik nasıl kullanılır?

 • Menüden Bölüştür’e tıklayın,
 • Arkadaşlarınızla bölüştürmek istediğiniz ödeme miktarını belirleyin,
 • Dilerseniz hızlı bağlantı kısmından dilerseniz telefon numaralarını girerek arkadaşlarınızı seçin ve onaylayın.

Ödeme miktarı bölüştürülüp seçmiş olduğunuz arkadaşlarınıza istek olarak gönderilecektir. Herkes kabul ettiğinde ödeme miktarı bölüştürülecek ve kalan miktar katılımcılar arasında paylaştırılarak iade edilecektir. Yapmış olduğunu bölüştürmeleri Bölüştür > Giden İstekler > Tamamlanan İstekler adımlarını izleyerek görebilirsiniz.

Papara Gizli Mod Özelliği

Bu özellik sayesinde dilediğiniz zaman Papara bakiyenizi ve işlem tutarlarınızı gizleyebilirsiniz. Dilediğiniz zaman açıp kapatabileceğiniz bu özellik sayesinde kalabalık ortamlarda daha güvenli kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Bu özelliği açmak için dilerseniz Papara logosuna iki kez tıklayabilir dilerseniz de aşağıdaki yolu takip edebilirsiniz.

Hesabım > Ayarlar > Gizli Mod

Papara İle Döviz Alım/Satım Nasıl Yapılır?

Papara ile döviz işlemleri yapabilmeniz için hesabınız içerisinden bir döviz hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Döviz hesabınızı oluşturduktan sonra Türk Lirası hesabınızdan döviz hesabınıza geçerek alt kısımda bulunan alt/sat butonu aracılığıyla işlem yapabilirsiniz. Alınan dövizler Türk Lirası hesabınızdan düşürülerek döviz hesabınıza aktarılmakta, satılan dövizler ise yine aynı şekilde Türk Lirası hesabınıza aktarılmaktadır. Bu işlemlerden Papara’nın da komisyon aldığını unutmayınız. Bu işlem Kambiyo Vergisi olarak geçmektedir ve miktarı yapılan alım/satım işleminin %0.2’si kadardır.

Kartımdaki Harcama Limitini Nasıl Artırırım?

Kartınızdaki harcama limitini artırmak için çok da fazla bir seçeneğiniz bulunmuyor. 1.500 liraya kadar Lite Card üzerinden harcama yapabilirsiniz. Bu bütçe sizin için yeterli değilse, Black Card için başvuru yaparak limitinizi 500 bin lira seviyesine kadar çıkarabilirsiniz.

Papara Kart’ımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Papara Kart’ınızı kaybettiyseniz endişe etmenize gerek yok. Durumu fark ettiğiniz an günün hangi dilimi olursa olsun Papara Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçerek kartınızı anında iptal ettirebilir, yeni bir kart talebinde bulunabilirsiniz. Papara Müşteri Hizmetleri’ne yazımızın sonunda bulunan numara ile ulaşabilirsiniz.

Papara Kart Müşteri Hizmetleri Numarası

0 850 340 0 340

Papara Web Sitesi

www.papara.com

Sevgili turkishmobile.com takipçileri, bu yazımızda sizler için; son dönemlerde sıklıkla adından bahsedilen Papara Card ürünlerini en ince detaylarına kadar incelemeye çalıştık. Papara ürün modelleri veyahut da kullanım aşaması ile ilgili merak ettiğiniz soruları yorumlar bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Ayrıca bir sonraki yazımız ne olsun? Bu konuda bizlere yorumlar bölümünden ulaşarak fikir verebilirsiniz. Sizlerin görüşlerine oldukça önem gösteriyoruz. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek kendinize iyi bakın!

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir