Kategoriler

En İyi Not Alma Uygulaması mı? Notion İncelemesi

Son zamanlarda kullanıcı sayısı oldukça artan Notion uygulaması gerçekten yükselmeyi hak ediyor mu? Notion uygulamasını Evernote ve Trello gibi uygulamalardan ayıran detaylar neler? Detaylar incelememizde..
Notion Uygulama

Notion, en basit açıklamasıyla bir proje yönetim ve not alma uygulamasıdır. Basit dedim çünkü uygulama kendi içerisinde oldukça detaylı ve işlevsel. Aynı zamanda uzun yıllardır tüm not alma uygulamalarını denemiş birisi olarak da fark yaratan kısımları var. Evetnote, Onenote, Trello ve Wunderlist gibi uygulamaları uzunca bir süre kullanmış biri olarak Notion uygulamasının farklarına ve detaylarına değineceğim. Bakalım başlıktaki gibi Notion, en iyi not alma uygulaması mı?

Öncelikle Notion diğer rakiplerine göre oldukça yeni. Tabi yeni olması Notion uygulamasını eksik kılmıyor. Bunu belirtmemin sebebi çok sık güncellemeler alıp geliştirilmesi. Yani bu yazıda bahsedeceğim bazı kısımlar değişmiş veya kaldırılmış olabilir.

Notion İncelemesi

Her şeyden önce tasarım ve sadelik. Not almaya alışık olmayan insanlara bile not almayı alışkanlık haline getirmek. Bana göre Notion tam olarak bu kimyayı taşıyor. Uygulama oldukça şık ve sade. Siz notlarınız arasında düzeni sağlamaya çalıştığınızda bunu en kolay şekilde halletmenize yardımcı oluyor.

Notion incelemesi

Kategorilerinize, sayfalarınıza emoji koyabilme, yazı stilleri, arka plan ve açıklama koyabilme derken özelleştirme seçenekleri uzayıp gidiyor. Özellikle emoji ve arka plan koyabilme özellikleri başlı başlına notları canlandırıyor.

Hyperlink sistemi, sayfaların tasarımı ve sanki internet sitesi tasarlıyormuş yapısı Notion uygulamasını diğer not alma uygulamalarından farklı ve işlevsel kılıyor.

Notion Kimler İçin?

Notion.so içerisinde notla alakalı neredeyse her işlevselliği barındırıyor. Bu yüzden sorunun cevabına herkes için diyebilirim. Takım yönetiminden, kişisel notlara, kişisel notlardan, ajandaya, ajandadan, yapılacaklar listesine diye bu liste uzayıp gider. Bir uygulama yazarak yapılacak şeyler ile ilgili her şeyi içerisinde barındırıyor. Bu oldukça muhteşem!

notionso incelemesi

Ben genel olarak kişisel notlarım için kullandığımdan dolayı diğer kullanım senaryoları hakkında pek fazla bilgim yok. Kişisel kullanım için bahsedecek olursam ise oldukça kullanışlı ve notlarınız göze hoş geliyor.

Notion Eksik Yanları

Öncelikle Türkçe dil desteği yok. Geliştirici ekip ile iletişime geçtiğimde yakında ekleneceği bilgisini verdiler. Ardından fiyatlandırma kısmı geliyor. Fiyatlandırma dolay üzerinden yapılıyor ve şu an kişisel premium ücreti aylık 5$ (yıllık alımda aylık 4$ ve toplam 40$) Doları TL’ye çevirdiğimizde premium kullanımı oldukça pahalıya geliyor.

notion not uygulaması

Ücretsiz kullanımda ise 1000 blok hakkımız var ve 1000 blok uzun kullanım için oldukça yetersiz. Geliştirici ekip ile bu konu hakkında konuştuğumda ise yakın zamanda uluslararası ödeme sistemine geçeceklerini belirttiler. Şu an için referans ve kredi kazanma sistemi ile uygulamayı uzunca bir süre premium olarak kullanmak mümkün.

Eğer öğrenci ve @edu e-posta adresine sahip iseniz uygulamayı ücretsiz olarak premium olarak kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken e-posta adresinizin @edu şeklinde olduğundan emin olmak ve ardından plan seçiminden ‘Personal’ kısmına tıklamak.

Diğer Not Uygulamalarından Notion Uygulamasına Geçiş

Ben daha önce Evernote kullanıyordum ve notlarımı kolayca bir şekilde aktarabildim. Eğer daha öncesinde Evernote kullanıyorsanız notlarınızı aktardığınızda 5$ kredi kazanıyorsunuz. Trello ve Asana kullanıyorsanız da kolay bir şekilde aktarım yapabilirsiniz.

Notion Web Clipper

Notion web clipper

Uygulama içi detaylardan bahsetmişken en çok kullandığım özelliklerinden biri olan Web Clipper’dan bahsetmezsem olmaz. Chrome veya Mozilla kullanıyorsanız kuracağınız Notion Web Clipper eklentisi ile kolay bir şekilde linklerinizi kaydedebilirsiniz.

Bu şekilde sonra okuyacaklarınızı belirleyebilir veya dikkatinizi çeken sayfalara kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer Chrome kullanıp bir link kaydederseniz uygulama size hediye olarak 5$ veriyor.

En İyi Not Alma Uygulaması mı? Notion İncelemesi

Sorumun cevabına gelecek olursak: Evet bana göre Notion şu ana kadar kullandığım en iyi not alma uygulaması. Tasarımı, sadeliği ve işlevselliği not alma alışkanlıklarımı oldukça güzel yönde değiştirdi. Notion uygulamasını PC, Mac OS, iOS ve Android platformlarından uygulama olarak indirebilirsiniz. İsterseniz tarayıcı üzerinden de kullanabilirsiniz.

Notion uygulaması

Son olarak tekrardan belirteyim: Ben uygulamayı sadece kişisel notlarım için kullanıyorum. İncelememde takım, iş ve profesyonel kullanım için hangi özellikler sunduğunu bilmediğimden bahsedemedim. Eğer bu konularda kullanım geçmişiniz var ise inceleme yaparak belirtebilirsiniz.

Notion - notes, docs, tasks
Notion - notes, docs, tasks
Geliştirici: Notion Labs, Inc.
Fiyat: Ücretsiz
‎Notion - notes, docs, tasks
‎Notion - notes, docs, tasks

Mehmet Balaban
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü ve video içerik editörü olarak yer alıyorum. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak MOBA ve Strateji oyunları oynuyorum.