1. Anasayfa
 2. Keşfedilmesi Gereken Uygulamalar

Notion İncelemesi: En İyi Not Alma Uygulaması mı?

Notion İncelemesi: En İyi Not Alma Uygulaması mı?
3

Notion, en basit açıklamasıyla bir proje yönetim ve not alma uygulamasıdır. Basit dedim çünkü uygulama kendi içerisinde oldukça detaylı ve işlevsel. Aynı zamanda uzun yıllardır tüm not alma uygulamalarını denemiş birisi olarak da fark yaratan kısımları var. Evernote, Onenote, Trello ve Wunderlist gibi uygulamaları uzunca bir süre kullanmış biri olarak bu uygulamanın diğer not alma uygulamalarından farklarına ve detaylarına değineceğim. Bakalım başlıktaki gibi Notion, en iyi not alma uygulaması mı?

Öncelikle uygulamamız diğer rakiplerine göre oldukça yeni. Tabi yeni olması bu uygulamayı eksik kılmıyor. Bunu belirtmemin sebebi çok sık güncellemeler alıp geliştirilmesi. Yani bu yazıda bahsedeceğim bazı kısımlar değişmiş veya kaldırılmış olabilir.

Notion İncelemesi

Her şeyden önce tasarım ve sadelik. Not almaya alışık olmayan insanlara bile not almayı alışkanlık haline getirmek. Bana göre Notion tam olarak bu kimyayı taşıyor. Uygulama oldukça şık ve sade. Siz notlarınız arasında düzeni sağlamaya çalıştığınızda bunu en kolay şekilde halletmenize yardımcı oluyor.

Notion incelemesi

Kategorilerinize, sayfalarınıza emoji koyabilme, yazı stilleri, arka plan ve açıklama koyabilme derken özelleştirme seçenekleri uzayıp gidiyor. Özellikle emoji ve arka plan koyabilme özellikleri başlı başlına notları canlandırıyor.

Hyperlink sistemi, sayfaların tasarımı ve sanki internet sitesi tasarlıyormuş yapısı Notion uygulamasını diğer not alma uygulamalarından farklı ve işlevsel kılıyor.

Notion Kimler İçin?

Notion.so içerisinde notla alakalı neredeyse her işlevselliği barındırıyor. Bu yüzden sorunun cevabına herkes için diyebilirim. Takım yönetiminden, kişisel notlara, kişisel notlardan, ajandaya, ajandadan, yapılacaklar listesine diye bu liste uzayıp gider. Bir uygulama yazarak yapılacak şeyler ile ilgili her şeyi içerisinde barındırıyor. Bu oldukça muhteşem!

notionso incelemesi

Ben genel olarak kişisel notlarım için kullandığımdan dolayı diğer kullanım senaryoları hakkında pek fazla bilgim yok. Kişisel kullanım için bahsedecek olursam ise oldukça kullanışlı ve notlarınız göze hoş geliyor.

Notion Eksik Yanları

Öncelikle Türkçe dil desteği yok. Geliştirici ekip ile iletişime geçtiğimde yakında ekleneceği bilgisini verdiler. Ardından fiyatlandırma kısmı geliyor. Fiyatlandırma dolay üzerinden yapılıyor ve şu an kişisel premium ücreti aylık 5$ (yıllık alımda aylık 4$ ve toplam 40$) Doları TL’ye çevirdiğimizde premium kullanımı oldukça pahalıya geliyor.

notion not uygulaması

Ücretsiz kullanımda ise 1000 blok hakkımız var ve 1000 blok uzun kullanım için oldukça yetersiz. Geliştirici ekip ile bu konu hakkında konuştuğumda ise yakın zamanda uluslararası ödeme sistemine geçeceklerini belirttiler. Şu an için referans ve kredi kazanma sistemi ile uygulamayı uzunca bir süre premium olarak kullanmak mümkün.

Eğer öğrenci ve @edu e-posta adresine sahip iseniz uygulamayı ücretsiz olarak premium olarak kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken e-posta adresinizin @edu şeklinde olduğundan emin olmak ve ardından plan seçiminden ‘Personal’ kısmına tıklamak.

Diğer Not Uygulamalarından Notion Uygulamasına Geçiş

Ben daha önce Evernote kullanıyordum ve notlarımı kolayca bir şekilde aktarabildim. Eğer daha öncesinde Evernote kullanıyorsanız notlarınızı aktardığınızda 5$ kredi kazanıyorsunuz. Trello ve Asana kullanıyorsanız da kolay bir şekilde aktarım yapabilirsiniz.

Notion Web Clipper

Notion web clipper

Uygulama içi detaylardan bahsetmişken en çok kullandığım özelliklerinden biri olan Web Clipper’dan bahsetmezsem olmaz. Chrome veya Mozilla kullanıyorsanız kuracağınız Notion Web Clipper eklentisi ile kolay bir şekilde linklerinizi kaydedebilirsiniz.

Bu şekilde sonra okuyacaklarınızı belirleyebilir veya dikkatinizi çeken sayfalara kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer Chrome kullanıp bir link kaydederseniz uygulama size hediye olarak 5$ veriyor.

En İyi Not Alma Uygulaması mı? Notion İncelemesi

Sorumun cevabına gelecek olursak: Evet bana göre bu uygulama şu ana kadar kullandığım en iyi not alma uygulaması. Tasarımı, sadeliği ve işlevselliği not alma alışkanlıklarımı oldukça güzel yönde değiştirdi. Notion uygulamasını PC, Mac OS, iOS ve Android platformlarından uygulama olarak indirebilirsiniz. İsterseniz tarayıcı üzerinden de kullanabilirsiniz.

Notion uygulaması

Son olarak tekrardan belirteyim: Ben uygulamayı sadece kişisel notlarım için kullanıyorum. İncelememde takım, iş ve profesyonel kullanım için hangi özellikler sunduğunu bilmediğimden bahsedemedim. Eğer bu konularda kullanım geçmişiniz var ise inceleme yaparak belirtebilirsiniz.

Notion Web Sitesi

Bu yazımızda sizlere, en çok kullanılan not alma uygulamalarından biri olan Notion uygulamasını tanıttık. Umarız işinize yarar bir yazı olmuştur. Uygulama hakkında merak etmiş olduğunuz soruları bize yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Bir sonraki yazılarımızda görüşmek üzere.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 1 Ocak 2021

  Türkçe dil seçeneği isti

 2. Yazıda geliştirici ekibin Türkçe Dil Desteğinin geleceğini söylediğini yazmışsınız. Yazı yayınlanalı 1.5 yıl olmuş ve hâlâ Türkçe dil desteği yok. Çok yazık. Bu kadar zor olmamalı bir uygulamaya dil desteği getirmek.

 3. 26 Şubat 2022

  Notion programında kalem ile yazı veya çizim yapılabiliyor mu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir