Kategoriler

Mount & Blade Benzeri Mobil Oyunlar

Mount & Blade II: Bannerlord 31 Mart'ta erken erişime açıldıktan sonra büyük bir oyuncu kitlesi tarafından benimsendi. Haliyle tüm yayıncılar oyuna akın ettiler. Peki ya mobilde Mount & Blade oynamak mümkün mü? Benzer oyunlar var mı? Detaylar yazımızda.
Mount and Blade benzeri mobil oyunlar

TaleWorlds (Türk şirketi) tarafından geliştirilen Mount & Blade, 8 yılın ardından gelen yeni oyunuyla birlikte dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Steam üzerinden erken erişime açılan Mount & Blade II: Bannerlord bir anda herkesin oynamak istediği oyunlar arasında yerini aldı.

Haliyle herkesin PC’si olmadığı veya sistem gereksinimleri yetmediği için Mount & Blade benzeri mobil oyunlar yükselişe geçti. Bu oyunların detaylarına geçmeden önce Mount & Blade: Warband’ın mobil için yayınlandığını bilmeyenler için paylaşayım.

Tabi oyun her mobil cihazı desteklemiyor. Telefonunuzun Tegra 4 çip sete sahip olması gerekli. Ayrıca bir de kontrolcüye ihtiyacınız olacak. Anlayacağınız mobilden resmi olarak Mount & Blade oynamak oldukça zahmetli.

Peki ya resmi olarak telefondan Mount & Blade oynamanın kolay bir yolu var mı? Evet var. Nvidia GeForce Now ile telefonunuzdan yüksek çözünürlükte Mount & Blade oynayabilirsiniz. Bunun için Nvidia GeForce Now kullanarak Steam’da sahip olduğunuz (satın almanız gerekli) Mount & Blade II: Bannerlord’u oynayabilirsiniz.

Mount & Blade Benzeri Mobil Oyunlar

Yok kardeşim ben para vermek istemiyorum benzer oyunlarla yetinirim diyenler için ilk oyunumuz Steel And Flesh 2: New Lands. Mobilde Mount & Blade’e en çok benzeyen ve en çok oynanan oyunumuz bu. Oyun Mount & Blade’e bakılarak yapılmış gibi. Tabi grafikleri ve mekanikleri sizi tatmin eder mi ondan emin değilim.

Steel And Flesh 2: New Lands

Steel And Flesh 2: New Lands

Oyunda Türkçe dil desteği bulunuyor ve çözmek oldukça kolay. Mount & Blade oyununda yaptığımız gibi haritada dolaşıyor, kale kuşatıyor ve hükümdar olmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda oyunun farklı versiyonları da bulunuyor.

Şahsen oyunun grafikleri pek bana hitap etmese de oyunun oldukça fazla oyuncusu bulunuyor ve araştırdığım kadarıyla Mount & Blade en çok benzeyen oyun bu.

Diğer oyunları: Steel And Flesh, Steel And Flesh Old, Flourishing Empires (hepsi Mount & Blade benzeri)

Steel And Flesh 2
Steel And Flesh 2
Geliştirici: VirtualStudio
Fiyat: Ücretsiz
‎Steel And Flesh 2: New Lands
‎Steel And Flesh 2: New Lands
Geliştirici: Alexandr Kostryukov
Fiyat: Ücretsiz+

ROME: Total War Serisi

Bu seriyi bilmeyen az kişi vardır ancak yine de bilmeyenler olabilir diye eklemek istedim. ROME: Total War serisi (şu an 3 oyun) mobilden satın alınarak oynanabiliyor. Oyunumuz Mount & Blade tarzı kule kuşatmalara ve sistemlere sahip ancak oyunda karakter yönetemiyoruz. Yani RPG kısmı eksik.

ROME: Total War Serisi

Oyunda Türkçe dil desteği bulunmuyor. Ücreti biraz fazla gelebilir ancak kesinlikle tavsiye ettiğim oyunlar arasında yer alıyor. Oyun oldukça stratejik ve eğlenceli. Grafiklerinin ise günümüz mobil strateji oyunları arasında yeterli olduğunu söyleyebilirim.

Ben ROME: Total War serisinden 1 oyunun bağlantısını paylaşıyorum ancak küçük bir araştırmayla tüm oyunlarına ulaşabilirsiniz.

ROME: Total War
ROME: Total War
Geliştirici: Feral Interactive
Fiyat: ₺59,99
‎ROME: Total War
‎ROME: Total War
Geliştirici: Feral Interactive Ltd
Fiyat: ₺109,99

The Elder Scrolls: Blades

Evet, bunlar farklı dünyaların oyunları ancak The Elder Scrolls: Blades RPG kısmında oldukça Mount & Blade ile benzerlik gösteriyor. The Elder Scrolls: Blades oyununda bir ordu yönetemiyor ve bir kale kuşatamıyoruz. Daha çok hikaye odaklı oynuyor ve görev yapıyoruz. Yine de RPG kısmında özellikle kılıç kullanmak gibi mekaniklerde kendinizi Mount & Blade oyununda turnuvaya katılmış gibi hissedebilirsiniz.

The Elder Scrolls: Blades

Oyunun Türkçe dil desteği bulunmuyor. Büyük bir hikaye evrenine giriş yapmak ve RPG’nin tadını çıkarmak istiyorsanız The Elder Scrolls: Blades oyununu kesinlikle tavsiye ederim.

The Elder Scrolls: Blades
The Elder Scrolls: Blades
Geliştirici: Bethesda Softworks LLC
Fiyat: Ücretsiz
‎The Elder Scrolls: Blades
‎The Elder Scrolls: Blades
Geliştirici: Bethesda
Fiyat: Ücretsiz+

Yazımın sonuna doğru yaklaşırken anlayacağınız üzere Mount & Blade’e tam olarak benzeyen bir oyun mobil platformda mevcut değil. (Herkesin ulaşabileceği şekilde.) En çok benzeyen oyun Steel And Flesh 2: New Lands ve o da tam yeterli değil. (Bana göre.)

Bu yüzden en iyi tercih Nvidia GeForce Now üzerinden Mount & Blade oynamak olacaktır. Umarım yakın zamanda Mount & Blade’i mobil platformda görürüz. Duy bizi TaleWorlds 🙂

Mehmet Balaban
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü ve video içerik editörü olarak yer alıyorum. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak MOBA ve Strateji oyunları oynuyorum.