1. Anasayfa
 2. Mobil MOBA Oyunları

LoL Mobile Çıkış Tarihi: LoL Wild Rift Ne Zaman Çıkacak?

LoL Mobile Çıkış Tarihi: LoL Wild Rift Ne Zaman Çıkacak?
1

Riot Games’in popüler oyunu olan League Of Legends, 10. yılı şerefine yeni mobil oyunlarını duyurmuştu. Bu oyunlar; LoL Mobile, TFT Mobile ve LoR Mobile. TFT Mobile ve LoR Mobile’ın betasının yayınlanmasının ardından en çok merak edilen soru LoL Mobile’ın çıkış tarihi oldu.

Aslında çoğu kişinin bildiği gibi Tencent Games’in hali hazırda bir mobil MOBA oyunu bulunuyor. Tencent Games, Riot Games’i satın aldıktan sonra Riot’a LoL Mobile teklifiyle gidiyor ancak Riot o sıralar bu teklife pek sıcak bakmıyor. Ardından Tencent Games mobil için geliştirdiği MOBA oyunu olan Arena Of Valor’ı duyuruyor.

Haliyle oyun LoL ismini ve evrenini kullanmadığı için beklenen oyuncu kitlesine ulaşamıyor. Sonrasında ise Riot Games 10. yılı şerefine mobil platforma özel oyunlar yapacağını duyuruyor. Belirtilenlere göre Riot Games çalışanlarının çoğunu bu mobil oyunları geliştirmesi için ayırmış.

LoL Mobile Nasıl Olacak?

Öncelikle LoL: Wild Rift çapraz platform desteği sunmayacak. Yani PC’den oynayan birisiyle mobilden oynayan birisi aynı oyuna denk gelmeyecek. İkisininde ayrı metaları ve sistemleri olacak. Bu durum TFT Mobile ve LoR Mobile için geçerli değil. Bence çapraz platform desteği olmaması oldukça iyi olmuş. PC’den oynayan birisi her türlü daha seri olacağı için mobilde oynayanlar için oyun eziyete dönüşecekti.

LoL Mobile Nasıl Olacak

LoL Mobile’da PC versiyonundan farklı olacak bazı ultiler (özel yetenek) güdümlü olacak. Yani ultiyi attıktan sonra gittiğini yönü biz ayarlayabileceğiz. LoL: Wild Rift belirtilene göre ilk başta yaklaşık 40 şampiyonla çıkacak. İlerleyen zamanlarda bu şampiyon sayısı arttırılacak. LoL Mobile’da oyunların ortalama 15-20 dakika arasında sürdüğünü ve bu sürenin PC versiyonunda ortalama 40 dakika olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.

LoL Mobile Sistem Gereksinimleri

Riot Games’in belirttiğine göre Android’de Samsung Galaxy A7’ye denk bir uyumluluk yakalamayı amaçlıyorlar: 1 GB RAM, Qualcomm Snapdragon 410 işlemci ve Adreno 306 GPU.

iOS cihazlarda ise Wild Rift’in iPhone 5S ve üzeri modellerde çalışmasını hedefliyorlar.

Oyun şu an geliştirilme aşamasında olduğu için net bir sistem gereksinimleri yok ancak arkasındaki şirketlerin optimizasyon konusundaki başarısına bakacak olursak optimizasyon konusunun en iyi şekilde yapılacağını söyleyebilirim. Yani oyunu çoğu telefon çalıştıracaktır.

LoL Mobile Ücretsiz mi?

Evet, LoL: Wild Rift tamamen oynaması ücretsiz bir oyun olacak. Oyun içinde satın alabileceğimiz kostümler ve sandıklar olacak ancak bunlar oyun içi rekabete etki etmeyecek. Riot Games ve Tencent Games tüm oyunlarında P2W sisteminden uzak durmakta kararlı. Bu kararlarıda geliştirdikleri oyunları oldukça rekabetçi kılıyor ve büyük bir oyuncu kitlesi oluşturmayı başartıyor.

LoL Mobile eSpor

Konu eSpor ve oyunun arkasındaki şirketler Riot Games’le Tencent Games olunca ister istemez bahsedecek çok şey oluyor. LoL: Wild Rift gelmesiyle birlikte mobil platformda hiç olmadığı kadar aktif bir eSpor dünyasıyla karşılaşacağımızı düşünüyorum. Şu anlık Mobile Legends mobil eSpor dünyasında liderliğini sürdürse de LoL Mobile gelince dengeler büyük ölçüde değişecektir.

LoL Mobile eSpor

Mobil platform PC platformuna göre daha büyük bir pasta (gelir kaynağı) olduğu için profesyonel oyuncularda LoL Mobile ile birlikte bu pastadan paylarını alacaklardır. Oyunun çıkışından bir süre sonra turnuvaların başlaması ve bir süre sonrada profesyonel takımların kurulması kaçınılmaz gibi gözüküyor.

LoL Mobile Çıkış Tarihi: LoL Wild Rift Ne Zaman Çıkacak?

LoL Mobile’ın çıkış tarihiyle ilgili net bir bilgi yok ancak Riot Games’in belirttiğine göre oyun 2020’nin sonuna kadar tüm dünyada oynanabilir halde olacak. Aslında bu kısımda oldukça büyük bir pazarlama taktiği uygulanıyor. Riot Games ilk olarak TFT Mobile ve LoR Mobile’ı yayınlayarak çoğu LoL Mobile bekleyeninin bu oyunları denemesini sağladı. Eğer ilk olarak LoL Mobile’ı yayınlasaydı oyuncuların çoğu büyük ihtimalle bu oyunları denemeyeceklerdi.

LoL Mobile ne zaman çıkacak?

Benim tahminlerime göre oyun yaz aylarına doğru oynanabilir hale gelecek. Bir diğer bilinen (büyük ihtimalle) detay ise oyunun betasının Brezilya sunucusunda yapılacak olması. LoL Mobile beta oyuncuları arasında yer almak istiyorsan LoL Mobile’ın brezilya sitesi üzerinden ön kayıt yaptırman gerekiyor. Eğer LoL Mobile’a daha önceden Türkiye sitesinden ön kayıt yaptırdıysan farklı bir e-posta adresi kullanman gerekiyor.

Anlayacağın LoL Mobile’ın çıkmasına biraz daha süre var. Turkish Mobile’ı takip ederek bu süreyi keyifle bekleyebilir ve oyun çıktığı anda haberdar olabilirsin :)

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 8 Kasım 2020

  Tencent bırak artık şu mobil oyunları bok ediyosun işte herşeyi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir