Kategoriler

Lili (Postegro) Uygulaması Play Store’da Yayınlandı

Postegro uygulaması Play Store'dan kaldırıldıktan sonra LiLi ismiyle tekrardan yüklendi. Uygulama Instagram'da gizli hesapları görüntülemeye yarıyor ve hala Play Store politikalarıyla çakışıyor.
LiLi Uygulaması

Postegro uygulaması Play Store’dan kaldırıldıktan sonra ismini Lili olarak değiştirerek yeniden yayınlandı. Instagram’da gizli hesapları görüntülemeye yarayan Lili uygulaması (eski ismiyle Postegro) tekrardan Play Store üzerinden indirilebiliyor.

Önceki yazımda (Postegro Uygulaması Play Store’dan Kaldırıldı) uygulamanın Play Store’dan kaldırıldığını ve şu an sadece APK olarak indirilebileceğinden bahsetmiştim. Postegro ekibi bugün itibariyle uygulamanın ismini LiLi yaparak uygulamayı tekrar yayınladılar.

Bu değişiklik sadece isim olarak yapılmadı. Aynı zamanda tasarımsal olarak da değişiklik yapıldı. Dikkatimi çektiği kadarıyla da uygulamanın ismi Play Store’da “Lili – Story Viewer & Downloader” yapılarak Google’ın gözüne batmamak amaçlanmış.

Uygulamanın açıklama kısmında da gizli hesapları görmek ile ilgili benzer bir ibare kullanılmamış. Bakalım bu hamle uygulamayı ne kadar süre Play Store’da tutabilecek hep beraber göreceğiz.

Lili Uygulaması

Öncelikle bilmeyenler için Lili nedir?, Lili uygulaması ne işe yarar? ve Lili uygulaması nasıl çalışır? gibi sorulara değineyim. Bu uygulama ile Instagram’da gizli hesapların içeriğini, öne çıkarılmış hikayelerini ve günlük attığı hikayeleri görebilirsiniz.

Uygulama sahip olduğu kullanıcı sayısı nedeniyle (güvenilir mi? kısmında değineceğim) çoğu gizli profili gösterebiliyor. Hatta bir oran verecek olsam; %90-95 diyebilirim. Tabi bunu yaparken Instagram ve Play Store politikalarıyla çelişiyor.

Ayrıca uygulamanın son zamanlarda oldukça fazla şikayet aldığını da belirtmem gerekiyor. Uygulama profilinin gözükmemesini isteyen kişileri açığa çıkardığı için haklı olarak çok fazla şikayet alıyor. Üstelik profilinizin uygulamada gözükmesini istemiyorsanız düzenli olarak ücret ödemeniz gerekiyor.

Lili Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı kullanabilmek için öncelikle aşağıdan uygulamayı indirin.

Güncelleme (23 Haziran 2020): Bu yazıyla ilgili son güncellemedir. Uygulamanın sürekli güncellemesi çıktığı için yeni iki yazı oluşturma gereği duydum. Uygulama; LiLi ve Postegro olarak ikiye ayrıldığı için iki uygulamadan birisini kullanabilirsiniz. Sadece isimleri farklı. Yeni yazılarımı sürekli güncelleyeceğim.

>> Yeni Yazılarım: Postegro APK & LiLi APK <<

Uygulamayı indirdikten sonra Instagram hesabınızla giriş yapın. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken nokta; Instagram hesabınız ile giriş yaptığınızda uygulama tarafından, hem sizin hem de takip ettiğiniz herkesin içeriği depolanıyor. Yani illa kullanacam diyorsanız fake hesap kullanmanız daha doğru bir adım olur. Tabi uygulamaya giriş yapabilmek için en az 50 takipçinizin olması gerektiğini unutmayın.

LiLi uygulaması nasıl kullanılır?

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra bu şekilde bir ekranla karşılaşacaksınız.

Who looked me?: Uygulama üzerinden profilinize bakanları bu kısımdan görebilirsiniz. Tabi bunun için bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Store: Ücret ödediğiniz kısım burası. Profilinizi uygulamadan gizlemek, reklamları kaldırmak, sınırsız profil görüntülemek gibi ücretli paketler sunuluyor. Uygulama hem verilerinizi topluyor hem de göstermemek için ücret istiyor. Oldukça ilginç.

Geri kalanlar pek işinize yarayacak şeyler değil. Gizli profillerin içeriğini görüntülemek için sağ üst kısımda bulunan “arama” butonuna tıklayın ve hesabın kullanıcı adını yazın.

LiLi uygulamasının kullanımı

Ve artık profili görebilirsiniz. ‘Bu kullanıcının gönderilerini şu an için görüntüleyemiyoruz. Ancak mümkün olan en kısa sürede kullanıcının gönderilerini göstereceğiz.’ şeklinde hata alırsanız; gizli profilin kendisi ve hiçbir takipçisi bu uygulamayı kullanmıyor demektir. Uygulamanın kullanıcı sayısı fazla olduğu için bu hatayı almanız düşük ihtimal olsa da; bu hatayı aldıysanız ilerleyen zamanlarda tekrar kontrol etmekten başka çareniz yok demektir.

Postegro veya Yeni İsmiyle Lili Uygulamasının iOS (iPhone) Desteği var mı?

Hayır yok. iOS için yani iPhone kullanıcıları için buna benzer bir uygulama da yok. App Store bu tarz uygulamalara karşı oldukça hassas kontroller yapıyor. Yani ilerleyen zamanlarda da uygulamanın iOS desteği olmayabilir.

Bu yüzden uygulamayı kullanmak istiyorsanız eğer Android bir cihaz bulmaktan başka şansınız yok. Önceden uygulamanın sitesinde iOS desteğinin yakında geleceği belirtiliyordu ancak o da kaldırılmış. Benim bildiğim kadarıyla bu uygulamaya benzer bir iOS uygulaması da bulunmuyor.

Lili (Postegro) Uygulaması Güvenilir mi?

Hayır değil. Çok net oldu farkındayım ama herkesin anlayacağı üzere bu uygulama veri depoluyor. Yani siz uygulamaya giriş yaptığınızda sizin ve takip ettiğiniz herkesin profillerini kendi sunucularına kaydediyor.

Bu şekilde uygulamaya giren başka birisi sizin veya takip ettiğiniz kişilerin profilini görmek istediğinde sizden depoladığı verileri bu kullanıcıya sunuyor. Uygulamanın kullanıcı sayısı da çok fazla olduğu için çoğu gizli profile ulaşılabiliyor.

LiLi uygulaması güvenilir mi?

Bir de olayın farklı güvenlik boyutları da bulunuyor. Bu uygulamanın hangi verileri depoladığını bilemediğimiz için şifreniz gibi tehlike oluşturacak verileri depoluyor olabilir. Uygulamayı kullanıp/kullanmamak tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum. Bu kısımla birlikte uygulamanın nasıl çalıştığını da anlamış bulunuyorsunuz.

Lili Uygulamasını APK Olarak İndirmek

Uygulama Play Store’dan kaldırıldı. Aşağıdaki linkten uygulamayı APK olarak indirebilirsiniz. Eğer uygulama Play Store’dan kaldırıldıysa (ki kaldırılacak *kaldırıldı) LiLi APK sitesi üzerinden indirebilirsiniz. Bu tarz güncel uygulama haberlerini Turkish Mobile’dan anlık olarak takip edebilirsiniz.

Melisa
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü ve sosyal medya yöneticisi olarak yer alıyorum. İstanbul Üniversitesinde İşletme bölümü öğrencisiyim ve sosyal medya yönetimi ilgi alanım. Genel olarak sosyal ağ içerikleri üzerine yoğunlaşmayı düşünüyorum.