Kategoriler

Iron Space İncelemesi

Uzay temalı savaş oyunlarına bir yenisi daha eklendi. Iron Space oyun içi etkileyici mekanikleriyle rekabetçi bir oyun olabilecek mi? Detaylar inceleme yazımızda..
Iron Space Oyun

Gerçek zamanlı çok oyunculu uzay savaşı oyunu olan Iron Space, yakın zamanda Play Store’da ‘Erken Erişim’ oyunları arasında yerini aldı. Oyun erken erişimde olduğu ve sürekli güncelleme aldığından dolayı incelememi buna dayanarak okumanızda fayda var. Olumlu olarak yorumladığım bir kısım değişebilir veya olumsuz olarak da yorumladığım bir kısım düzeltilebilir.

Çocukluğumu OGame ve DarkOrbit gibi uzay temalı oyunlarla geçirdiğim için bu tür oyunlar bana hep çekici gelmiştir. Belki de bunda Star Wars evreninin büyük hayranı olmamında etkisi vardır. Iron Space ise tam olarak bu ihtiyaca karşılık geliştirilmiş bir uzay savaşı oyunu. Bakalım oyun bizlere neler sunuyor?

Iron Space İncelemesi

Iron Space’de tek bir amacımız var; düşmanları yok et. Oyun şu an erken erişimde olduğundan dolayı oldukça sınırlı bir aktivitemiz olsa da oyunu oynarken keyif almadığımı söylersem yalan söylemiş olurum. Kontrol sistemi ve oyun içi mekanikler oldukça güzel tasarlanmışlar. İlk başta biraz zor gelse de alıştıktan sonra daha iyisi olamazdı diye düşünmedim değil.

Iron Space Mobil Oyun İncelemesi

Iron Space’nin ana menüsünde artık mobil oyunlarda standartlaşmış hale gelen fonksiyonları görüyoruz. Oynadığımız oyunlardan kutu kazanıyor ve kutunun açılması için bir süre bekliyoruz. İstersek ‘parasıyla değil mi kardeşim?’ diyerek kutumuzu hemen açıp ödülümüzü alabiliyoruz. ‘Trophies’ kısmında kazandığımız oyunlardan elde ettiğimiz kupalarla birlikte yeni ödüller alabiliyoruz.

‘Shop’ kısmında ise yepyeni uzay gemisi kaplamaları, (oyun içi güce etki etmiyor *bu oldukça güzel) gemi kartları ve ödül kazanabileceğimiz sandıklar satın alabiliyoruz. Aslında bu kadar anlatımla bile şu an oyunun tüm sistemini anlatmış olduğumu düşünüyorum. Oyunu oynadığımız sürece yapacağımız şeyler ortalama olarak hep aynı şeyler olacak.

Iron Space Oyun İçi

Oyun içi mekaniklere geldiğimizde ise kendi fikrime göre Iron Space’in gerçekten muhteşem bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Uzay gemimizi yönlendirmek ve atış yapmak oldukça eğlenceli şekilde tasarlanmış. Savaşlarda sadece hedefe kitlenmemiz yetmiyor aynı zamanda attığımız füzelerinde hedefe gittiğinden emin olmamız gerekiyor.

Iron Space Oyun İçi

Sadece bir kaç oyunluk alışma sürecinden sonra oyunu oynamak gerçekten keyif veriyor. En azından benim için bu keyif botlarla savaştığımı fark ettiğim ana kadar geçerliydi. Oyun yeni ve geliştirme aşamasında olduğu için bunun oldukça normal olduğunu düşünsemde biraz bekleyip çevrimiçi oyuncularla eşleşmeyi tercih ederdim.

Peki ya oyun paraya bakıyor mu? Biraz. Oyunu para yatırmadan da rekabetçi olacak şekilde oynamak mümkün. En azından şimdilik. Genelde bu tür oyunların ilerleyen zamanlarda daha çok P2W’e yöneldiğini gözlemlediğimden dolayı bu yorumu yapma tercihinde bulundum. Umarım Iron Space gelişimini daha rekabetçi olacak şekilde yönlendirir diyerek Iron Space İncelemesi yazımı sonlandırıyorum.

Mehmet Balaban
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü ve video içerik editörü olarak yer alıyorum. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak MOBA ve Strateji oyunları oynuyorum.