1. Anasayfa
 2. Mobil Uygulamalar

Instagram Öne Çıkan Hikayelere İkon Ekleme

Instagram Öne Çıkan Hikayelere İkon Ekleme
0

Kişisel veya kurumsal hesaplar için Instagram’ın öne çıkan hikayeler özelliği büyük önem taşıyor. Instagram öne çıkan hikayelere ikon ekleme yaparak ise daha düzenli ve güzel görünen profiller elde edebiliyoruz.

Instagram’ın öne çıkan hikayeler özelliği ilk olarak kullanıcılara sunulduğunda beklediği ilgiyi görememiş ancak ardından kullanıcılar tarafından dikkatlice kullanılmaya başlanmıştı. Bu olayı hikayeler özelliğinin ilk gelişine benzetebiliriz.

Öne çıkan hikayelerimiz sayesinde; profilimizi görüntüleyenleri profilimizde daha uzun süre tutabilir, anılarımızın canlı kalmasını sağlayabilir ve pazarlama amaçlı başarılar elde edebiliriz. Tabi öncelikle profilimizi görüntüleyenlere öne çıkan hikayelerimizi izletecek bir sebep vermeliyiz.

Bu sebepte; güzel ve yaratıcı bir tasarımdan geçiyor. Öne çıkan hikayelere ikon ekleme yaparak görenlerin dikkatini çekmeyi başarabiliriz. Bununla birlikte daha düzenli bir profilde elde etmiş oluruz.

Instagram Öne Çıkan Hikayelere İkon Ekleme

Öncelikle telefonumuza Adobe Spark Post uygulamasını indirmemiz gerekiyor. Eğer ne yaptığınızı biliyorsanız alternatif olarak Canva vb. uygulamaları kullanabilirsiniz. Ancak ben anlatımımı Adobe Spark Post uygulaması üzerinden yapacağım. Adobe Spark Post (veya Canva) uygulaması ile aynı zamanda sosyal medya hesaplarınıza tasarımsal açıdan renk katabilirsiniz.

1- Uygulamayı indirdikten sonra Facebook, Google veya E-posta hesabımız ile üye olup, giriş yapıyoruz.

2- Sonrasında sağ altta bulunan ‘+’ butonuna tıklıyoruz.

Öne çıkan hikayelere ikon ekleme

3- İkonunuzun arka planında fotoğraf yer almasını istiyorsanız ‘Gallery’, düz renk olmasını istiyorsanız ‘Solid Color’ kısmından seçim yapıyorsunuz.

Öne çıkan hikayelere ikon ekleme

4- Bu adımda bize fotoğrafımızın boyutu soruyor. ‘Instagram Story’ bulup seçiyor ve sağ üstte bulunan ‘Done’ butonuna basıyoruz.

Öne Çıkan Hikayelere İkon Ekleme

5- Uygulama otomatik bir yazı oluşturuyor. Bu yazının üstüne tıklayıp ‘Delete’ butonuna basarak silebilirsiniz. Sonrasında ‘Add’ butonuna basıyor ve ‘Icon’ seçeneğini seçiyoruz.

Öne çıkan hikayelere ikon ekleme

6- Buradan istediğiniz, beğendiğiniz ikonu seçebilirsiniz. İngilizce arama yapmanız gerekiyor. İkonların renklerine takılmayın, ikonun rengini sonradan değiştirebiliyorsunuz.

7- Beğendiğimiz ikonu seçtikten sonra ikonu aşağıdaki görselde göreceğiniz üzere büyütün ve ortalayın. İsterseniz altta bulunan ‘Color’ kısmından ikonunuzun rengini değiştirebilirsiniz.

Instagram Öne Çıkan Hikayeler

8- Artık ikonumuz hazır. Sağ üstte bulunan indirme işaretinden ‘Image’ seçeneğini seçerek Instagram hikaye kapağımızı indiriyoruz.

9- Son olarak da; Instagram üzerinden kapak görselini değiştirmek istediğimiz öne çıkan hikayelerin üzerine basılı tutarak ‘Öne Çıkarmayı Düzenle’ diyoruz ve ‘Kapağı Düzenle’ yazısına tıklayarak oluşturduğumuz ikonu seçip, alana sığdırıyoruz.

Instagram öne çıkan hikayeler kapak fotoğrafı hazırlama

Instagram Hikaye Kapakları Nasıl Yapılır?

Tüm adımlar bu kadar. Bundan sonrası sizin hayal gücünüze ve yeteneğinize kalmış. Açıklamayla, öne çıkan hikayelerinizin kapak fotoğrafını uydurabilir, bazılarının yaptığı gibi isminizi veya bir kelime yazabilir, hayal gücünüzle gülümsetecek kapak fotoğrafları oluşturabilirsiniz.

Instagram öne çıkan hikayeler kapak fotoğrafı nasıl yapılır?

Instagram öne çıkan hikayelerinize kapak fotoğrafı hazırlamak için Canva uygulamasını da kullanabilirsiniz. PC üzerinden hikaye kapak fotoğrafı hazırlamak için canva.com sitesini kullanabilirsiniz. Hikayelerinizdeki fotoğrafları hareketlendirmek için fotoğraf hareketlendirme konulu yazımızı okuyabilirsiniz. Daha iyi bir Instagram deneyimi içinse Instagram Yerine InstaPro Kullanarak Yapabileceğiniz 5 Şey adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir