1. Anasayfa
 2. Mobil Oyunlar

Idle Mafia Rehberi & Taktikleri 2022

Idle Mafia Rehberi & Taktikleri 2022
0

Idle Mafia vaktimizi güzel geçirmemizi sağlayacak bir düşünce ile geliştirilmiş fakat bu tarz simülasyon oyunu severler için de kendi içine çekecek tarz da olduğunu söyleyelim. Oyun biraz detaylı olduğu ve uzun süredir oynadığım için olabildiğince rehber tarzında taktikleri paylaşacağım.

Oyun farklı konsept ile yapılmaya çalışılmış ve gayet iddialı sloganlar ile de çıkış yapmış. Oyun çıkış yapalı da çok uzun süre olmadı. Klasikleşen Idle oyunlarından farklı olarak oyunda hemen hemen her şeye ulaşmanız mümkün. Geliştirmeler için gerekli olan ne varsa sadece oyunu oynayarak elde edebiliyorsunuz.

Grafikleri, hikayesi ve bekleme sürelerinin başlangıç düzeylerinde az olması dikkat çeken yanlarından. Gün içinde saatlerinizi vermenize gerek kalmadan, keyifli bir oynanış sunan, siz aktif değilken bile kazanç sağlayabildiğiniz farklı bir geliştirme oyunu olmuş.

Hakimiyet Nasıl sağlanır?

Idle Mafia oyununun oynanışı gayet basit aslında. Oyun, bizi bir hikâye ile karşılıyor. Daha sonra kısa bir öğretici geçişinin ardından oyuna dahil oluyoruz. Farklı mekanların kontrolünü ele geçirmek için savaşmak gerekiyor. Bunun içinde bir üyeye ihtiyacınız var. Oyun başlangıç olarak size bir tane veriyor ve sokakların hâkimi olabilmek için mücadele etmeye başlıyorsunuz.

Oyun mafya karakterleri ve filmleri ile özdeşleşmiş olan İtalya’da başlıyor. Her lig aşaması için farklı bir yerin sizin tarafınıza geçmesi için mücadele ediyorsunuz. Oyunun sizden yapmanızı istediği şeyler ile birlikte o lig bitmiş oluyor.

Bir lig içerisinde ele geçirebileceğiniz farklı yerler (market, bar, hastane, stüdyo ve daha birçok isim ile farklı mekan) bulunuyor. Sizin ilerlemenize göre sayısı da artıyor. Ayrıca sizin ele geçirmiş olduğunuz yerler için orayı dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı koruyacak bir mafya lideri görevlendirmeniz gerekiyor. Ele geçirdiğiniz yerlerin kazançlarını arttırarak oyunun o sokak için verilmiş görevleri yapmaya devam ediyorsunuz. Daha sonra ise farklı mekanlar ele geçirerek ve diğer görevleri tamamlayarak diğer sokağa geçiyorsunuz.

Idle Mafia

Genel olarak görevler sonunda yeni bir bölgeye yerleşiyoruz ve diğer oyunlardan biraz daha farklı olarak yapılan yükseltmeler ve kazanılan paralar oyun içinde olan tabirle bir dost arkadaşımıza bırakıyoruz. Ayrıca o sokak içinde bulunan bütün geliştirmeleri yapmak için zaman harcamamıza gerek kalmıyor. Oyun içerisinde bu detay gerçekten farklılık sağlıyor.

Tabi farklı hissettirmesinin bir kötü yanı da mevcut bana göre. Bütün geliştirmeleri bir sefer de ardımızda bırakmak ve her yeni sokak için sıfırdan başlıyor olmak biraz garip oluyor. O konu içinde sizin görevlendirmiş olduğunuz mafya üyeleri kendi özellikleri sayesinde bu problemden en az şekilde etkilenmenizi sağlıyor.

Üyeler, Dövüş, Mekânlar, Kasa Sistemi ve Ofis

Mafya üyelerinin özelliklerini anlatalım biraz da. Oyun içerisinde toplamda 42 farklı mafya üyesi bulunuyor. Çeşitli yıldız seviyelerine sahip olan üyeleri sandık açarak kazanabiliyoruz. Sandıkları açmanız için gerekli olan anahtarları ise görevleri yaparak kazanabiliyorsunuz. Aynı üyenin sandıktan çıkması durumunda ise birleştirme yaparak üyenizin güçlerini yani yıldız seviyesini artırmanız mümkün. Bu işlem sayesinde üyenizin ulaşabileceği güçleri ve seviyeyi iki katına çıkarmış oluyorsunuz. Yani bir hayli zaman kazanmanızı sağlıyor. Oyunun erken aşamasında elinizde bulunan üyeden, yıldız seviyesi daha yüksek olanı bulmanız durumda çok hızlı ilerleyeceğinizi belirtmekte fayda var.

Bu üyelerin çeşitli önemli rolleri var. Kazancın artması, savaş gücünün artması, kendilerine has bulunan imza yetenekleri bulunuyor. Bu özelliklerin başında Güç, yetenek ve iş gibi özellikler işimizi kolaylaştırmaya yetiyor. Ama oyunun başlangıç kısmında daha önce belirtmiş olduğumuz geliştirmeler üyeler içinde farklılık gösteriyor.

Oyun içerisinde mekanlardan kazanılan para dışında bir birim ile geliştirme yapılıyor. Bunun içinde ana menü içinde görülen dövüş kısmı yeterli oluyor. Üyelerinizin savaşarak karşı tarafı alt etmesi sonucunda gerekli miktar elde ediliyor. İlk seviyeler ve üyeler arasında problem yaratmayacak olan bu durum ileri seviyelerde, üyeler arasında tercih yapmanızı gerektiriyor.

Idle Mafia oyununda geliştirmeler ne kadar özenli ve düzgün yapılırsa geçilen yeni sokaklar için önemli avantajlar sağlıyor. Bu bölümde yer alan savaşların sayısı siz karşı grupları alt ettikçe kademeli olarak artıyor. Siz kazanmaya devam ettikçe kazandığınız miktarda artmaya devam ediyor. 2 farklı bölüme ayrılmış olan dövüş kısmının ilk bölümü sizi uzun süre idare edecek kadar yeterli geldi bana. Diğer bölüm için uzun sürmese bile belirli vakit ayırmanız gerekiyor. O kısmın açılması için de 10.lig seviyesine ulaşmanız gerekiyor.

Bu aşamaya kadar sabırla devam ederseniz de geliştirmeler için gereken para miktarını kat be kat kazanacak duruma geliyorsunuz. Idle Mafia’yı Oynamadığınız süreçte de mafya üyelerinin geliştirilmesi için gereken para miktarı birikmeye devam ediyor. Yapılan geliştirmeler devam ederken kontrol etmeniz gereken mekân sayısı ve yapmanız gereken yükseltmelerin sayısı artıyor. Fakat burada da diğer görevleri yaparak da sıkıcı süreçten kurtulmanız mümkün oluyor.

Oyunda 6.lige ulaşana kadar aynı tarz görevler yapıyorsunuz, bu kısımda sıkılmamanız için biraz karakter geliştirmelerine sizin herhangi bir mekân ele geçirirken oluşturmuş olduğunuz takımı düzenlemeniz daha iyi olacaktır. Sürekli olarak hasılat toplamak bir süre sonra sıkıcı hale gelecektir çünkü. Yan görevleri yaparak da diğer lig yani sokağa ulaşmanızın mümkün olduğu için işler biraz kolaylaşıyor.

Idle Mafia Rehberi

Biraz da Idle Mafia’da elde ettiğiniz mekânların sistemlerinden bahsedeyim. Öncelikle kademeli olarak kontrol etmeniz gereken bina sayısı artıyor, o binaya özel üye ataması yaparak koruma sağlıyorsunuz. Ayrıca getirmiş olduğunuz üyenin o binaya özel sağlayacağı faydaları düşünmeniz gerekiyor. Oyun içerisinde zaten bununla ilgili uyarıları göreceksiniz. Eğer uygun olmayan bir üye yerleştirirseniz de sizin için biraz zorluk oluşturabilir. Çünkü kazancı ciddi derece de düşürdükten sonra harcayacağınız vakit artacak ve sizi biraz sinirlendirecektir. Fakat uygun bir görev için konumlandırma yaparsanız süreç ciddi derece de azalacaktır.

Idle Mafia Rehberi

Binaların geliştirilmesi ile ilgili önemli birkaç bilgi ve tüyo da vermek istiyorum. Görevleri tamamladıkça elde ettiğiniz binaların geliştirmesini yapıyoruz. Buraya kadar sorun yok. O mahallenin görevleri devam ettikçe yeni binalar elde ederek bu süreci ilerletiyoruz. Oyun içerisinde farklı hasılat gerektiren görevlerin olduğunu unutmayın ve her yeni ele geçirdiğiniz binanın diğerinden daha fazla kazanç getireceğini unutmayın. Üye yerleştirmesi için de aynı tarza sahip olduğunuz üyelerin seviye ve yetenekleri daha iyi kazanç getirenini daha sonra elde ettiğinize yerleştirmenizi öneriyorum. Kazançlardan elde edebileceğiniz farklı para çeşitleri olduğunu da birikiminiz arttıkça görmeniz mümkün oluyor. İlerlemiş olduğunuz seviye kadar binanın sorumluluğu size ait oluyor. Ayrıca uyumlu olan üyenizin seviyesini arttırmanızı da o binaya yerleştirmek için oyun sizden isteyecektir.

Bunların dışında Idle Mafia’da başlangıçta almış olduğunuz binadan son binaya kadar hasılat süresi 2 ve katları şeklinde devam ederek artış gösteriyor. Yani sizin farklı bir üyeyi oraya yerleştirmeniz süreyi değiştirmiyor. Bu faktörleri göz önüne alarak her yeni elde ettiğiniz yerin diğerlerine göre daha fazla geliştirilmesine dikkat ederseniz vakit kaybetmezsiniz.

Oyunun ilerleyen seviyeleri için önem teşkil eden ofis seçeneğine gelecek olursak da burada zula, ÇETE, ek gelir listesi, aile, video katlayıcı ve tamamlanmamış işler gibi bölümeler bizleri karşılıyor. Zula, sizin eşyalarınızın ve silahların saklandığı bir depo görevini görüyor. Çete kısmında bir klana kaydolma imkanına sahip oluyorsunuz. Bu sayede diğer klanlara savaşabiliyor ve bölüm sonu canavarı olarak belirtilen patronlarla savaşıyorsunuz. Bu sayede kazanmış olduğunuz kaynak ve üye geliştirmesi için gereken para birimleri dışında ödüllere kavuşuyorsunuz. Bunlar anahtar ve çeşitli üyeler gibi sizi memnun edecek türden. Bu farklı ödüllerle ekibinize yeni üyeler kazandırarak diğerlerinden güçlü olanları bulma şansı yakalamış oluyorsunuz. Oyunun bu aşamalarına ulaşmak bir hayli zaman aldığı için yüksek kazancın bir dezavantajı olacağını da belirteyim. Ek gelir listesi ve tamamlanmamış işler bölümlerinde çeşitli yan görevler ve farklı kazanç türleri sizleri bekliyor. Video katlayıcı da isminden tahmin ettiğiniz üzere reklam videoları izleyerek kazancınızın iki katına çıkmasını sağlıyor.

Idle Mafia Taktikleri

Idle Mafia oyununda Aile kısmında ise elinizde bulunan mafya üyelerinin sizlere getirdiği bazı ekstralar bulunuyor. Şöyle ki oyunda ki üyeler bir ile beş yıldız aralığında güce sahip oluyor. Elinizde bulunan güçlü üyeler sayesinde sizin için getirisi yüksek olan ek gelir elde edebiliyorsunuz. Bunlar daha fazla bina hasılatı, karakterinizin girdiği savaşlarda daha güçlü olmaları, o üyelerin yaptığı işlerden daha fazla gelir, karakter geliştirmesi için kazanılan para biriminin daha fazla gelmesi gibi. Tabi bu kazançların elde edilebilmesi için de bazı şartlar mevcut. Bu sebepten dolayı pek ilgilenmedim bu kısımla ben. Bazı setler için aynı milletten üyelerin gerekmesi, sürekli beş yıldızlı üye istemesi ve gelirlerin çok artmaması gibi etkenlerden dolayı çok ilgilenmedim açıkçası. Ayrıca bir kez seti tamamladıktan sonra başka bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

Kasa sistemi ise ücretlendirmenin dışında tek bir düzende çalışıyor. Idle Mafia’da görevler sonucu elde edilen anahtarlar ile eriştiğimiz kasalar standart olarak ilk bölümleri oluşturuyor. Toplam 4 farklı kasa sayesinde sizin için ekibinize katılacak üyeleri bulmanız sağlanıyor. Haritanın ilerleyen kısımlarından daha değerli ve diğerlerine nazaran daha güçlü olanları bulmanız mümkün. Oyun içi satın alım yapmanıza gerek kalmadan en iyi olan mafya üyesini bulabiliyorsunuz ve tabi ki şansınız varsa bu durum gerçekleşiyor.

Idle Mafia Taktikleri

Ek gelir listesi bölümünde de günlük 4 farklı görev bulunuyor. Süreli olan bu görevleri de yapmak kolay değil. Uygun olan karakterin seçilip gönderilmesi gerektiği için aslında. Görev getirilerinde kasa anahtarları ve üyelerin geliştirilmesi için kullanılan para mevcut. 3 saat süren görevler sonucunda bu ödüllere ulaşabiliyorsunuz.

Detaylı şekilde Idle Mafia’dan bahsetmiş oldum. Genel olarak güzel ve keyifli vakit geçirebileceğiniz bir oyun olmuş. Oyun içerisinde sürekli zaman ayırmadan gayet hızlı bir şekilde ilerlemeniz mümkün. Ayrıca siz oyunda değilken de bu kazancınız devam ettiği için sorun oluşturacak herhangi bir şey kalmıyor. Yan görevlerin oyunun seyrini değiştirmesi de güzel olmuş. Sürekli aynı şeyleri yapmak zorunda olmadan 4-5 farklı bölme içerisinde oyunu sıkılmadan oynayabiliyorsunuz. Klasik idle oyunları içerisinde kendisine yer bulacağını düşünüyorum bu sebepten dolayı.

Oyunla ilgili beğenmediğim kısımlara gelecek olursak da oyun içerisinde kullanılan terimlerin oyun için uygun olan yaş grubuna hitap etmediğini gördüm. Öncelikle mafya tarzı bir oyun olduğu için bu konuda eleştirilerim bir yere kadar olacak. Fakat şöyle de bir durum var, 12 yaş ve üzeri için uygun görülen bir oyun için uygun olmayan bina isimleri olması beni şaşırttı ve üzdü. Ben yazı içerisinde genel olarak bu terimlerden bahsetmedim. Ayrıca oyun içerisinde binalardan kazanılan para şekilleri için uygun olmadığını gördüğüm birçok terimi de yine kullanmadım. Genel olarak oyun içinde farklı bir problem ile karşılaşmadım ve genel olarak oynanış açısından da keyif verebilecek bir oyun olduğunu düşünüyorum. Fakat belirtmiş olduğum hususlar haricinde beni rahatsız eden detaylar da olmadı. Genel olarak Idle Mafia güzel vakit geçirebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bir oyun olmuş.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir