Kategoriler

Ogame Mobile Gibi! Galaxy Mobile İncelemesi

Mobil strateji oyun severlerinin dört gözle beklediği Galaxy Mobile global sürümüyle yayınlandı.. Galaksiye hükmetmeye hazır mısın?
Galaxy Mobile

IGG tarafından geliştirilen ve bir süre ön kayıt aşamasında bekleyerek uzay temalı strateji oyun severlerini meraklandıran Galaxy Mobile, bir süre önce global sürümünü oynanabilir hale getirdi. Oyun hakkında bahsedecek çok şeyimiz olsa da, daha önceden Rise Of Kingdoms oynayanlar oyuna çok çabuk adapte olacaktır. Galaxy Mobile için Rise Of Kingdoms oyununun uzay temalı hali diyebiliriz.

Başlıkta belirttiğim Ogame Mobile benzetmesine gelirsek; Galaxy Mobile uzay temalı ve Ogame ile benzer amaçlar uğruna savaştığımız bir oyun olduğu için bu benzetmeyi kullandım. Haliyle eski Ogame oyuncularının(benim gibi) en büyük isteklerinden birisi Ogame’i mobilde rahatça oynamak olduğu için.

Galaxy Mobile İncelemesi

Öncelikle oyunumuz bir strateji oyunu. Amacımız ise birliğimiz ile birlikte galakside hüküm sürmek. Bildiğimiz mobil strateji oyunlarından pek fazla ayrıldığı nokta yok. Oyunu oynadığımız süre boyunca ‘Maden topla > Kaleni yükselt > Araştırma yap > Filonu güçlendir’ mantığı üzerinden ilerliyoruz. Tabi her strateji oyununda olduğu gibi bu oyunda da rekabet oldukça ön plana çıkıyor.

galaxy mobile oyun içi görsel

Oyunla ilgili olarak vereceğim ilk tavsiye kesinlikle ‘birlik olmazsa olmaz’ olacaktır. Birliğiniz ne kadar güçlü olursa sizde o kadar güçlü olursunuz. Siz ne kadar güçlü olursanız olun birliğiniz yoksa tüm madenlerinizin ele geçirilmesi ve filonuzun tamirlik olması sadece sizi bulmalarına bakacaktır. Aynı zamanda birliğiniz sayesinde ekstra güçlendirmeler, ödüller alırsınız. Güçlü birlik = hızlı gelişme diyebiliriz.

Galaxy Mobile’da güç puanımızı en çok arttıran unsur subaylarımız. Subaylarımızın seviyesi ve yıldızı ne kadar fazla olursa gücümüz o derece fazla olur. Tabi kule yükseltmeleri ve araştırma seviyeleri de etki ediyor ancak subaylar kadar değil.

galaxy mobile taktikleri ve subaylar

Oyuna yeni başlayacaklar için şöyle bir taktik verebilirim: Subayınızın ilk becerisini 5. seviye yapmadan yıldız basmayın. Öncelikle subay kartlarını toplayın ve ilk becerisini 5. seviye yapın. Aktif bir beceri olduğundan dolayı 5. seviye olması büyük önem taşıyor.

Galaxy Mobile: Parasal Bakış

Galaxy Mobile, mobil strateji oyunlarından alışık olduğumuz şekilde parayı veren hızlı gelişir sistemiyle çalışıyor. Ancak oyuna tam olarak P2W dememiz yanlış olur. Sağlam bir birliğiniz var ise para yatırmadan da gelişebilirsiniz. Oyunu rahat ve eğlene eğlene oynamak istiyorsanız da aylık bir 100-150 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Oyunu çıktığı günden beri (ortalama 1 ay) oynayan birisi olarak ortalama 100-150 TL harcadım ve genel oyuncu seviyesiyle orantılı olarak ilerledim. Tabi bu süreçte filolarımın buga girip de 3 gün beni oyundan soğutması da oldukça etkili oldu 🙂 Yeni bir oyun olduğu için bug kısmına fazla girmek yanlış olur ancak oyunda şu an oldukça fazla bug bulunuyor. Tabi oyunun arkasında IGG gibi dev bir firma olduğundan yakın zamanda düzeltilecektir diyebilirim.

Galaxy Mobile Hızlı Gelişim Rehberi

galaxy mobile rehberi

Oyuna yeni başladıysanız ve nasıl hızlıca gücünüzü arttırıp yükseleceğinizi merak ediyorsanız doğru kısımdasınız.

  • İlk olarak sağlam bir birlik bulun. Birliğiniz ne kadar güçlüyse sizde o kadar hızlı güçlenirsiniz.
  • Kristallerinizi VIP seviyesi için harcamayın.(başlarda) VIP marketten hızlandırıcı veya kaynak satın almak için kullanın. Hızlı bir şekilde ana merkezinizi ve filo seviyenizi yükseltin.
  • Filolarınız olabildiğince aktif olsun. Sürekli kaynak toplayın veya saldırı yapın.(uzay korsanlarına) *Tabi sömürülecek oyuncu bulursanız sömürmeyi de deneyebilirsiniz.
  • İlk başlarda olabildiğince saldırmaktan ve kendinizi savunmaktan kaçının. Saldırmakta sonucunda sağlam kaynak elde edemezseniz gücünüzü düşürür.
  • Subaylarınızı aktif olarak kontrol edin ve yükseltmeye çalışın.
  • Yeni oyunucuysanız en son çıkan evrenden başlayın aksi halde oldukça zorluk yaşarsınız.
  • Paranız varsa ve harcama yapmayı düşünüyorsanız VIP kısmındaki kutuları satın alabilir veya galaksi bileti satın alın. İlk başta en mantıklı harcamalar bunlar olacaktır.

Ogame Mobile Gibi! Galaxy Mobile İncelemesi

Galaxy Mobile, herkesin bildiği ve kolayca anlaşılabilir bir türde strateji oyunu olduğu için daha fazla detaylarına inmek istemedim. Galaxy Mobile, strateji türünde gelecek gördüğüm oyunlar arasında yer alıyor. Eksiklikleri yok değil ancak arkasında IGG olduğu için bug gibi kısımlara fazla girmedim. Yakında düzelecektir diye düşünüyorum.

Genel olarak bu tür strateji oyunlarında ‘oyuna para yatırmayı sevmiyorum, eksik kalır mıyım?’ sorusu geliyor. Galaxy Mobile’da biraz eksik kalsanızda oyunda aktif olarak az çok parayla oynayanları yakalayabilirsiniz. Strateji oyunlarıyla geçmişiniz derinse ve aktif olarak oynuyorsanız para yatıranlardan üstün olma ihtimaliniz dahi var. İyi Oyunlar Dilerim.

Galaxy Mobile
Galaxy Mobile
Geliştirici: IGG.COM
Fiyat: Ücretsiz
‎Galaxy Mobile
‎Galaxy Mobile
Geliştirici: IGG.COM
Fiyat: Ücretsiz+

Mehmet Balaban
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü ve video içerik editörü olarak yer alıyorum. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak MOBA ve Strateji oyunları oynuyorum.