1. Anasayfa
 2. MMORPG

Forsaken World: Gods and Demons Oynanır mı?

Forsaken World: Gods and Demons Oynanır mı?
0

Merhaba, Mobil MMORPG severler. Bugün size hem evreni hem içeriği ile ön plana çıkan Forsaken World: Gods and Demons mobil oyununu inceleyeceğim. Oyunu incelemeden önce orijinal Forsaken World evreninin tamamen aynısı olmadığını ama benzerliklerinin bulunduğunu hatırlatayım.

8 Kasım 2020 yılında Avrupa sunucusu ile Google Play Store ve IOS App Store da yayınlanmaya başladı. Çıktığı zamandan buyana Google Play Store da 100 binden fazla indirilme sayısını geçmiş durumda. 6 bin oydan 4.8 gibi gerçekten çok iyi denilebilecek bir puanı da şimdilik elde etti ancak Apple App Store tarafında durumlar biraz daha farklı. Sadece 34 değerlendirme alan Forsaken World Gods and Demons, bu değerlendirmelerden 3.6 puan elde etti.

Forsaken World: Gods and Demons Diğer Mobil MMORPG Oyunlardan Farklı Neler Sunuyor?

Günümüz de mobil mmorpgler genel olarak aynı şeyleri önümüze sunup dururlar. Biz mmorpg oyuncuları da bu yüzden her zaman farklı bir oyun arayışında oluruz. Forsaken World diğer mobil mmorpg oyunlardan ayıran en büyük farkı gerçekten güzel tasarlanmış, eşsiz manzaralar ile dolu dünyası diyebilirim. Bir diğer ayırt edici özelliği de takas sistemi gibi basit bir özelliği içinde barındırması. Bu basit özellik üzerinde durmamın en önemli sebebi günümüzde bir çok mobil mmorpg oyununda bu yaygın olarak görülmemekte.

Forsaken World: Gods and Demons Mobil MMORPG Oyunu
Forsaken World Mobil MMORPG Oyunu

Forsaken World Gods and Demons Sınıflar

Bir mobil mmorpg oyununa göre iyi derece de sınıf sayısına sahip. Özellikle bazı sınıflarının kendi özgü olması insanı farklı bir mmorpg oynuyormuş hissi sunabiliyor. Forsaken World Gods and Demons sınıfları şu şekilde; Warrior(Savaşçı) sınıfı çift el büyük bir kılıç ile savaşıyor ve hayatta kalması ile saldırısı dengeli şekilde yüksek. Warrior sınıfı belli bir seviyeden sonra iki alt sınıfa ayrılıyor. Bunlar ilki olan Paladin sınıfı çoğu mobil mmorpg oyunundan alışık olduğumuz gibi hayatta kalma yetenekleri yüksek tank sınıfı. Bir diğer alt sınıfı da Hexblade isimli yüksek hasar ve yüksek hayatta kalma özelliklerine sahip ama kontrolü ve kullanımı zor bir sınıf.

İkinci ana sınıfımız Mage(Büyücü) sınıfı bir çok oyunda ki özelliklerine sahip yani alan hasarı yüksek ve kritik saldırı oranı fazla. Elinde uzun bir asa taşıyor. İlk alt sınıfı Elementalist isminde de anlaşılacağı gibi elementlere hükmeden büyüler yapıyor. Hasarı çok fazla ama hayatta kalma oranı ters orantılı olarak düşük. Bir diğer alt sınıfı ise Arcanist. Arcanist, Elementalist sınıfına göre hasarı düşük ama kontrolü ve destek rolü yüksek bir sınıf.

Üçüncü ana sınıfımız Rogue(Düzenbaz) her oyunda görmeye alışık olduğumuz çift el kısa bıçak taşıyan gölgelerin efendisi diyebilirim. İlk alt sınıfı Assassin(Suikastçi) kontrolü ve oynanışı zor bir sınıf ama buna oranla hayatta kalma ve hasarı yüksek bir sınıf. Diğer alt sınıfı ise Shadow(Gölge) hayatta kalma ve hasar yeteneklerinde uzmanlaşmanıza olanak sağlar.

Dördüncü ana sınıfımız Priest(Rahip) birçok oyunda olduğu gibi bu mmorpg oyununda da destek rolünde ancak alt sınıflarından ikincisi olan Oracle gerçekten yüksek hasara ve hayatta kalma yeteneğine sahip ama biraz da kontrolü zor. Diğer alt sınıfı Celestial(Göksel) tam anlamı ile takım adamı ve oyunun en iyi desteği diyebilirim.

Beşinci sınıfımız Vampire sınıfı diğer oyunlarda görmeye alışık olmadığımız Forsaken World evrenine özel bir sınıf. Kontrolü kolay, hasar ve hayatta kalması dengeli ama bireysel bir sınıf olarak değerlendirebilirim. İlk alt sınıfı Flamebring(Alev) ateşleri kullanarak çok yüksek hayatta kalma ve saldırı gücüne ulaşabiliyor. Ancak kullanımı oldukça zor bir sınıf. İkinci alt sınıfı Shadowcraft(Gölge Sanatı), hayatta kalma konusunda çok başarılı bir sınıf neredeyse en yüksek hayatta kalma değeri bu sınıfta.

Altıncı ana sınıf olan Gunner(Silahşör) Range yani uzaktan hasar verebilen fiziksel sınıf diyebilirim. İlk alt sınıfı olan Gunslinger çok yüksek hasar seviyelerine sahip olmasına rağmen ters orantılı olarak kullanımı da bir o kadar zor bir sınıf. Ve neredeyse sadece solo hasar verebilen bir alt sınıf. İkinci alt sınıf Artificer tüm oranları dengeli bir sınıf. Daha çok kendisiyle beraber savaşacak robotları çağırabilme yetenekleri ile ön plana çıkıyor.

Son ana sınıfımız Ranger(Okçu) klasik mobil mmorpgler de görmeye alışık olduğumuz bir sınıf. Yüksek ihtimal tüm özelliklerini bir çoğumuz zaten biliyordur. Bu sınıfın ayırt edici farklılığı alt sınıflarında gizli. İlk alt sınıfı Sharp Shoot(Keskin Atış) Çok yüksek hasara sahip ama kontrolü zor bir sınıf. Yine de bir okçuya göre hayatta kalma yetenekleri oldukça iyi. İkinci alt sınıfı Jungle(Orman) hasar ve hayatta kalma yetenekleri dengeli bir sınıf. Yanına onunla savaşması için orman canavarı çağırabiliyor. Destek yetenekleri de mevcut olduğu için kontrolü orta diyebileceğimiz yine harika bir sınıf. Unutmadan eklemek isterim istediğiniz zaman sınıfınızı değiştirip, kendinizi yeniden hazır hale getirebilirsiz.

Forsaken World Mobil Sınıflar
Forsaken World Mobil Sınıflar

Forsaken World Gods and Demons PVE ve PVP İçeriği

Mobil mmorpg açık dünya oyunlarında genel de açık alan PVE yani grind dediğimiz çevrede ki yaratıklar ile kasılmak mümkündür ancak bu günümüz mmorpg 2020 anlayışında değişti. Örneğin açık dünya gerçekten büyük olsa da genelde oyunlar görevler ile oyuncuların gelişmesini sağlıyor. Görevlerin monotonluğundan sıkıldığınız yapacağınız bir çok PVE içeriği Forsaken World Gods And Demons’ta bulunuyor. Örneğin çok güçlü patronlar ile savaşabilir ve güzel ganimetler elde edebilirsiniz ya da takımlar halinde veya tek başınıza zindanları tamamlayabilirsiniz. Her zindanın basit olmadığını en başta belirteyim.

PVP yönü diğer mobil mmorpg oyunlarına göre bir farklılık içermiyor. Klasik lejyon savaşları, açık alan pk savaşları gibi savaşlar mevcut. Aynı zamanda arena savaşları da oyunun içerisinde mevcut. En popüler PVP türü ne diye soracak olursanız Arena savaşlarının oldukça popüler olduğunu söyleyebilirim.

Forsaken World Mobil MMORPG Oynanır mı
Forsaken World Mobil MMORPG

Forsaken World Gods and Demons Oynamaya Değer mi?

Yeni mobil mmorpg oyunlar 2020 yılında hızla çıkmaya devam ediyor. Tabi biz mmorpg oyuncuları her mobil mmorpg oyununun iyi olmadığını ve oynanmaya değer olmayacağını tartışır duruma geldik. Bu yüzden son olarak konuyu bu tarz bir başlıkta toplayacak olursak size ilk etapta söyleyeceğim şey şu olurdu: Eğer yeni nesil bir mobil mmorpg arıyorsanız Forsaken World size göre değil. Bu durumda 2020’nin En İyi Mobil MMORPG Oyunları listemize göz atmanızı tavsiye ederim. Yine de içeriği geniş, yeri geldiğin de PVP, yeri geldiğin de PVE yapacağım klasik bir oyun arıyorum diyorsanız oynanacak iyi bir oyun diyebilirim. Bunların haricinde grafiksel anlamda Ultra ayarlarda gayet güzel görseller de oyun keyfi yaşayabilirsiniz. Optimizasyonu biraz daha gelişirse bir çok telefon modeli sorunsuz bir şekilde oyun deneyimini iyileştirebilir. Ayrıca toplu alanlarda biraz FPS düşüşü yaşandığını çekinmeden iletebilirim. Benden eğer sınıf tavsiyesi alacak olursanız Priest(Rahip) sınıfının Oracle alt sınıfını önerebilirim. Buna benzer mobil mmorpg önerisi ve incelemelerinden daha sık haberdar olmak bizi takip etmeyi unutmayın.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir