1. Anasayfa
 2. Eğlence Uygulamaları

Facebook’ta Mobil Oyun Yayını Aç: Facebook Gaming

Facebook’ta Mobil Oyun Yayını Aç: Facebook Gaming
0

Facebook’un Twitch benzeri canlı yayın platformu olan Facebook Gaming, 20 nisan itibariyle Türkiye’de kullanılabilir oldu. Son zamanlarda sunduğu cazip tekliflerle yayıncıları yavaş yavaş kendine çekmeyi başaran Facebook Gaming’te yayın açmak oldukça basit.

Yakın zaman önce ‘Destekçi Ol’ ve ‘Yıldız Gönder’ gibi özellikleri de kullanmaya başlayan Facebook Gaming, yılların oturmuş yayıncı sistemi olan Twitch ile rekabette durumu eşitlemeyi başarmıştı. Facebook Gaming uygulamasıyla mobil oyun yayıncısı olanları da hedefleyen Facebook, bunu sunduğu kolaylıklarla başaracak gibi gözüküyor.

Mobil oyun yayınızı Facebook üzerinden açarak kolayca paylaşabilir (gruplar, arkadaşlarınız) ve izleyici toplayabilirsiniz. Daha önceden Facebook’ta mobil oyun yayını açabilmek için ekstra uygulamalar kullanmamız gerekiyordu.

Facebook Gaming Nasıl Yayın Açılır?

Öncelikle telefonunuza Facebook Gaming uygulamasını indirin. (Bu yazıyı oluşturduğum sırada iOS için uygulama onay aşamasındaydı o yüzden indirme bağlantısını koyamadım.)

Ardından uygulamaya Facebook hesabınız ile giriş yapın ve ‘Canlı Yayına Geç’ butonuna tıklayarak yayın yapmak istediğiniz oyunu seçin. Her şey bu kadar basit!

Facebook Gaming Neler Sunuyor?

Facebook Gaming uygulaması hem oyun yayını yapmak isteyenleri hem de oyun yayını izlemek isteyenleri bir arada topluyor. Uygulamayı yükleyerek sevdiğiniz yayıncıları izleyebilir, yayın açtıklarında bildirim alabilir ve onlarla etkileşime geçebilirsiniz.

Facebook’un canlı yayın servisi daha yeni olduğu için Twitch ile kıyaslamak oldukça yanlış olacaktır. Twitch yıllardır canlı yayınlar üzerine kendini geliştirmiş bir servisken Facebook daha yeni yeni kendini geliştirmeye başlıyor.

Facebook Gaming

Üstelik daha bu kadar yeniyken oldukça fazla yayıncıyı kendine bağlamış durumda. Tabi Facebook’un her sektöre bu derece dalması ne kadar başarılı sonuç doğurur tartışılır ancak gidişata bakılırsa Facebook Gaming başarılı olacak gibi duruyor.

Aynı zamanda Facebook Gaming üzerinde (şu an için *ileride değişir mi bilmiyorum) hiçbir reklam bulunmuyor. İlerleyen zamanlarda Facebook’un Twitch’e dişli bir rakip olup olamayacağını göreceğiz. Kişisel ve yorumlardan okuduğum kadarıyla çoğunluğun düşüncesiyle uygulamanın arayüzünün Facebook’tan ayrılması daha iyi olurdu gibime geliyor.

Son olarak Facebook’un uygulamanın tanıtım kısmına yazdığı açıklama ile yazımı sonlandırayım; “Facebook Gaming, sizi yeni bir oyun dünyasına davet ediyor. Burada, anında oyun oynayabilir ve ilgilendiğiniz her şeyi merkeze alan gruplara katılabilirsiniz. Eğlenmenin yolları sayısızdır. Size ait olanı bulun.”

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir