Kategoriler

Eternal Sword M İncelemesi

NEOCRAFT STUDIO tarafından geliştirilen Eternal Sword M yayınlandı! Mobil MMORPG oyunları arasında yerini alan Eternal Sword M, oyunculara neler sunuyor? Detaylar incelememizde..
Eternal Sword M İncelemesi

Eternal Sword M mobil arenada rekabetin en yoğun yaşandığı kategori olan mobil MMORPG oyunları arasında yerini aldı. İlk bakışta klasik bir MMORPG oyunu olduğunu düşünsemde oynamaya başladıktan sonra oldukça fazla eğlendiğimi söyleyebilirim.

Öyle olacak ki oyunu çıktığı andan beri saatlerce oynadım ve oynamaya da devam ediyorum. Tabi bu oyun benim için pek uzun soluklu olmayacak. İncelememin devamında bunun sebebinden de bahsedeceğim. Eternal Sword M, eskiden Lineage 2: Revolution oynamış oyuncular için oldukça tanıdık gelecektir. En azından bana öyle geldi.

Görev ve seviye mekanikleri oldukça birbirine benziyor. Tabi Eternal Sword M biraz daha hızlı ilerliyor ve beni oyuna en çok bağlayan etkende bu oldu. Ne Project Raja kadar çok detaylı ne de Silkroad Online Mobile kadar çok detaysız. Tam ortada bir oyun.

Eternal Sword M İncelemesi

Öncelikle oyunda bolca server bulunuyor. Bir MMORPG oyununda yapılmasını en sevmediğim detay bu. Aga bu kadar server açıyorsunuz iyi güzelde ilerleyen zamanlarda hiçbirinde oyuncu kalmıyor. Birde hangi serverda daha çok Türk vardır diye düşünmekten oyuna başlayamıyoruz. Açacaksanız mantıklı bir sebepten açın şu serverları diyerek incelememe başlayayım.

Oyunda 5 sınıf bulunuyor;

Swordsman, (atak değeri) Mage, (büyü atak değeri) Gunner, (atak ve mobil) Warrior, (atak ve tank) ve Miko (atak değeri ve destek)

Eternal Sword M karakter oluşturma

Swordsman hariç cinsiyet seçimi yapamıyoruz. Örnek olarak Gunner (nişancı) oynayacaksanız zorunlu olarak kadın karakterle oynamak zorundasınız. Her sınıf kendi içinde 3’e ayrılıyor ve 39. seviyeye geldiğinizde bu alt sınıflardan birini seçiyorsunuz.

Karakter yaratma kısmında detay düzenleme gibi şansınız yok. Sadece kıyafet ve saç rengini belirleyebiliyorsunuz. Teşekkürler Eternal Sword M!

Ardından oyun sizi eğitime alıyor ve eğitimden çıktığınızda büyük ihtimal benim gibi hiçbir şey anlamamış oluyorsunuz. Sorun değil görevlere tıklamaya devam edin otomatik yapıyor ve o süreçte oyunu tanıma fırsatınız oluyor.

Aslında çoğu şey otomatik. Bazen bosslarda veya arenada otomatiği kapatmanız gerekiyor ancak görevleri yaparken oynamanıza gerek yok.

Oyun İçi

Eternal Sword M, standart bir MMORPG oyunda olan çoğu detayı içeriyor. Hatta o kadar çok içeriyor ki farklı bir şeyler yok gibi oyunda. Yine de savaş mekanikleri ve verdiği hisle birlikte eğlenceli bir zaman geçirtmeyi başarıyor.

Eternal Sword M oyun içi

Oyunda sürekli görev-zindan-boss üçlüsü arasında dolaşıp duruyoruz. 40. seviyeye kadar hava hoş bir şekilde geldikten sonra seviye atlama zorlaşıyor ve günlük EXP etkinliğini bekler hale geliyoruz. Bu sürede Bosslardan ve zindanlardan item kasıyor aynı zamanda bineğimizle, petimizi güçlendiriyoruz.

Her şey çok standart gibi gözüküyor değil mi? Anlamadığım bir şekilde oyun eğlenceli bir zaman geçirtmeyi başarıyor. Oyunda Project Raja kadar detay yok ancak günde saatlerinizi alacak detay bulunuyor. Özellikle diğer oyuncularla rekabet halinde kalmak istiyorsanız en az 3-4 saatinizi gözden çıkarın derim.

VIP olmak ister misin yakışıklı?

Gelelim oyunu neden uzun süreli oynamayacağıma. Hatta büyük ihtimalle bu incelemeyi paylaştıktan sonra oyuna tekrar giriş yapmayacağıma. Oyunda rekabet halinde kalabilmek ve daha güçlü olabilmek için ödeme yapmanız gerekiyor. Oyunda para verirsen hem güzel gözükürsün hem de güçlü olursun mantığı işliyor.

Her yerden satın alabileceğimiz bir şeyler çıkıyor ve bunlar direkt karakterin gücüne etki ediyor. Öylesine ‘ilk satın alım paketini’ satın aldım ve oyun bir şeyler sattıkça daha fazla şey satmaya çalışıyor. Zaten oyuna başlamadan önce VIP sistemini gördüğümde benim için bu oyunun uzun soluklu olmayacağını anlamıştım.

Neler Sunuyor?

Eternal Sword M’de çeşit çeşit bineklere binebilir, kanat koleksiyonu yapabilir, hikayeye odaklı oynayabilir, evlenebilir, boss kovalayabilir ve arkadaşlarınla zindanlara akabilirsin. Bunları yaparken oyunun akıcılığına kendi kaptırmaman imkansız gibi bir şey. Tek tehlikesi cüzdanını kaptırma ihtimalin.

Eternal Sword M neler sunuyor

Oyunun en başarılı olduğu kısımlar kesinlikle akıcılık ve savaş mekanikleri. Özellikle Gunner (tek bu sınıfı oynadım 🙂 ) için söylüyorum; oynaması gerçekten zevkli.

Oyunda oto savaş sistemi var ancak arenada ve bazen bosslarda ölmenize sebebiyet verebiliyor. (Bi’ zahmet.) Dodge sistemi olduğu için yeteneklerden kaçmanız ve mobil sınıflardan birini oynuyorsanız kite atmanız gerekiyor. Boss keserken veya zindanda ölürseniz de sorun değil; 20 elmasa %80 can ile canlanabiliyorsunuz 🙂

Eternal Sword M Oynanır mı?

P2W olmasına rağmen oyun oldukça akıcı ve eğlenceli. Para basan birisiyle rekabet edilemez ancak oyundan zevk alınabilir. En azından parayla yapabileceğimiz şeyleri uzun süreçte etkinlikleri takip ederek veya boss kovalayarak tamamlayabiliyoruz. Bu kadar paraya bakmasaydı ortaya daha kaliteli bir oyun çıkardı ancak yine de incelememi sonlandırırken oyumu oynanırdan yana kullanıyorum.

Eternal Sword M
Eternal Sword M
Geliştirici: NEOCRAFT LIMITED
Fiyat: Ücretsiz
‎Eternal Sword M
‎Eternal Sword M
Geliştirici: NEOCRAFT LIMITED
Fiyat: Ücretsiz+

Mehmet Balaban
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü ve video içerik editörü olarak yer alıyorum. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak MOBA ve Strateji oyunları oynuyorum.