1. Anasayfa
 2. Mobil Oyunlar

En Rekabetçi Online Mobil Oyunlar

En Rekabetçi Online Mobil Oyunlar
0

Oyun dünyasında online rekabet denilince akıllara ilk olarak PC veya konsol oyunları gelse de mobil oyunlar da rekabetçi ortam sunmakta bir o kadar başarılılar.

Günümüzde mobil oyunlar neredeyse artık tamamen online destekli bir şekilde çıkıyor. Bunun en büyük sebebi ise insanların birbirleri veya arkadaşları ile oyun oynamayı yalnız oynamaya göre daha çok sevmesi.

Rekabetçi mobil oyunlar dediğimizde ön plana MOBA, FPS ve Battle Royale (hayatta kalma) kategorileri çıkıyor. Rekabet anlamında bu kategorilerde bulunan mobil oyunlar diğer kategorilere göre daha fazla rekabet unsuru barındırmakta.

Bunun dışında bir oyunun oyun içi mağazası da rekabetçi olup olmadığını anlamakta büyük önem taşıyor. Oyuna para yatıranlarla yatırmayanlar arasında kazanma anlamında herhangi bir fark yoksa oyun daha rekabetçi bir hale gelmekte.

Yeni: League of Legends: Wild Rift

League of Legends: Wild Rift

Listemizin ilk sırasınında yeni çıkmış olan League of Legends: Wild Rift oyunu yer alıyor. Wild Rift, PC’de bulunan League of Legends oyununun mobil platforma uyarlanmış hali. Oyunda para yatıranlarla yatırmayanlar arasında görünüm dışında hiçbir fark bulunmuyor. Oyuna para yatırarak sadece para yatırmayanların ulaşamayacağı görünüm eşyaları alabiliyorsunuz.

Wild Rift, MOBA kategorisinde bir oyun. Maçlar 5’e 5 olacak şekilde 2 rakip takımla oynanıyor. Yeteneğiniz, takım arkadaşlarınız ve oyun içi aldığınız kararlar oyunu kazanıp kazanamayacağınızı belirliyor. Oyun içinde takım arkadaşlarınızla konuşabilmeniz için sesli sohbet sistemi bulunuyor.

Oyun Riot Games (bir süre önce Tencent Games tarafından satın alındı) tarafından geliştiriliyor ve yeni çıkmasına rağmen çok yüksek bir oyuncu kitlesi bulunuyor. League of Legends: Wild Rift uzun bir süre boyunca en çok oynanan mobil oyun olacak gibi duruyor.

Wild Rift ile ilgili son olarak; eski LoL oyuncusuysanız oyuna başladığınızda birçok hediyenin sahibi olabilirsiniz. Bunun için Wild Rift’e Riot hesabınızla giriş yapmanız ve size verilen görevleri tamamlamanız yeterli. Bu ödüller sadece PC oyunu olan LoL’de uzun zaman geçirmiş ve oyuna para harcamış kişiler için geçerli.

Standoff 2

Standoff 2

Counter Strike: Global Offensive oyununa oldukça benzerlik gösteren Standoff 2 mobil FPS oyunu yüksek bir oyuncu kitlesine sahip. Standoff 2, mobil platformlardan oynayabileceğiniz en rekabetçi mobil FPS oyunlarından biri diyebilirim.

Oyunda birçok benzeri mobil oyundan alışık olduğumuz gibi Özel Kuvvetler veya Teröristler takımına yerleşerek başlıyoruz. Farklı oyun türlerinde iki takım kıyasıya savaşıyor. Şu an için oyunda 6 oynanabilir harita mevcut ve aktif olarak 3 oyun modu oynanabiliyor.

Arkadaşlar sekmesi ile oyun içi arkadaşlar ekleyebiliyorsunuz ve aynı zamanda eklediğiniz arkadaşlarınız ile mesajlaşmanız da mümkün. Oyun içi iletişimi de oyunun sizlere ücretsiz bir şekilde sunduğu sesli sohbet kanalları ile yapabiliyorsunuz. En güzel özelliği ise bana göre HUD özelleştirme. Telefonunuzun ekranı küçük veya büyük ise kendinize göre HUD ayarlaması yaparak oyun deneyiminizi daha iyi bir hale getirebiliyorsunuz.

Oyunun CS: GO’ya benzer bir mobil oyun olduğunu belirtmiştim. Bu benzerliği gerek haritaları gerekse silahlarınıza ekleyebildiğiniz kaplamalar ile fazlası ile hissedebilirsiniz. Eğer sıkı bir Counter Strike hayranıysanız bu online mobil oyun tam size göre.

Standoff 2, 19 Temmuz 2017 tarihinde Axlebolt firması tarafından Google Play Store ve iOS App Store için yayınlandı. Yayınlandığı tarihten günümüze 50 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştı ve 3 milyondan fazla değerlendirme arasından 4.6 puan alarak gerçekten muazzam bir başarıya imza attığını söylemem gerek. Eğer mobil FPS oyunlarını seviyorsanız Standoff 2’ye şans vermelisiniz.

En Rekabetçi Online Mobil Oyunlar

Zooba

Brawl Stars gibi Battle Royale ve MOBA türünü harmanlayan basit grafikli oyunların artması ile Zooba da mobil oyuncuların beğenisine sunuldu. (Basit grafikler beni kesmiyor diyorsan: Konsol Kalitesinde Grafiklere Sahip En İyi Mobil Oyunlar listemize göz atabilirsin.) Zooba aynı benzeri mobil oyunlar gibi hayatta kalma öğelerini içinde barındıran ama oynanış mantığı olarak da MOBA türüne yakın olan ve rekabetin dorukta olduğu bir mobil oyun.

Zooba’yı benzeri diğer online mobil oyunlardan farklı kılan en önemli özelliği, içeriğini hayvanların oluşturması. 10’dan fazla türde hayvan ile savaş arenasında en son hayatta kalan olmak için savaşmanız gerekiyor. Her hayvanın kendine has tasarımı ve yeteneği var.

Zooba’da 20 oyunculu maçlarda savaşabiliyorsunuz. Solo bir şekilde oynayabildiğiniz gibi takımlar halinde de savaşmanız mümkün. Muadili Brawl Stars gibi sürekli ateş edilebilir saldırı mekaniğinden farklı olarak daha el becerisi gerektiren bir oynanış tarzı var.

Sadece 20 kişilik Battle Royale modlarını oynamaktan sıkılırsanız çok oyunculu farklı türde oyunları da oynayabilirsiniz. Online mobil oyunlarda görmeye alışık olduğumuz klan sistemi bu oyunda da mevcut.

Zooba, 17 Eylül 2019 yılında Wildlife firması tarafından Google Play Store ve iOS App Store için yayınlandı. Yayınlandığı tarihten günümüze 10 milyondan fazla indirilme sayısını geçmiş durumda ve 600 binden fazla oy arasından 4.1 gibi iyi bir puanı da elde etti.

 

En Rekabetçi Online Mobil Oyunlar

ShellFire

Paladins, Overwatch gibi oyunların popüler olması ile birlikte MOBA ve FPS türünün birleşiminin çok iyi sonuçlar ortaya çıkardığını görmüştük. Bir oyun türü ortaya çıktıktan sonra o türün mobil platformda da yaygınlaşması an meselesidir.

Shellfire, Paladins veya Overwatch gibi oyunların mobil platformda en iyi temsilcisi olmaya aday. Bu oyunda da benzeri bir çok oyunda olduğu gibi belli başlı özelliklere sahip kahramanlar mevcut. Her kahramanın kendine özgü yeteneği sayesinde katıldığınız takımları zafere taşımaya çalışıyorsunuz. Mobil cihazlarımızda bu tür oyunları üçüncü şahıs kamera açısından oynamaya alışmıştık ama direkt olarak birinci şahıs kamera açısından oynamak pek yaygın değildi. Shellfire sayesinde bunu da deneyimleme fırsatımız oldu.

Bu harika rekabetçi online mobil oyunda 5’erli takımlar halinde savaş arenasına çıkıyoruz ve rakiplerimizi alt etmeye çalışıyoruz. Standart savaş modundan sıkılırsanız oyunda Zombie Rush gibi farklı PVE içeriği bulunan modlar da mevcut. Muadillerinde olduğu gibi Shellfire’da da sıralama kasabileceğiniz dereceli sistemler ve rozet sistemleri mevcut.

Shellfire, 28 Mayıs 2019 yılında Dunia Games tarafından piyasaya sürüldü. Çıktığı zamandan bu yana 5 milyondan fazla indirilme sayısını geçti. 90 binden fazla oy arasından 3.7 gibi ortalamanın biraz altında bir puana sahip.

 

En Rekabetçi Online Mobil Oyunlar

World of Warships Blitz

Hep silahlardan konuştuk birazda devasa savaş makinalarından söz edelim. İnsanın aklına aksiyon, rekabet gibi kelimeler gelince genelde hep vücut vücuda veya silah silaha olan olaylar geliyor. Ancak unutmayın savaşların galibiyetini insanlar değil büyük savaş makinaları ve teknolojileri belirler.

World of Warships Blitz oyununda da bu savaş makinaları arasından denizlerin hakimi olan büyük savaş gemilerini kontrol edeceğimiz bir rekabetin içine giriyoruz.

Gerçek zamanlı savaşlara katılabileceğimiz ve neredeyse kontrol ettiğimiz gemilerin birçok özelliğini kullanabileceğimiz harika bir oyun. World of Warships Blitz 2. Dünya Savaşı sıralarını anlatan bir hikayeye sahip.

World of Warships Blitz, bilgisayar için hazırlanan ve ödüllü bir yapım olan World of Warships oyunundan temel alınarak mobil platformlar için tasarlanan bir MMO deniz savaşı oyunudur. Online olarak 7‘ye 7 savaşlara katılabildiğimiz gibi çevrimdışı olarak da 2. Dünya Savaşı zamanlarını hatırlayabileceğiniz görevleri yapabilirsiniz.

Oyunda şu an 90 savaş gemisi yer alıyor. Bu gemilerin hepsi orijinal Japon, Amerikan, Sovyet ve Alman gemilerinden esinlenerek tasarlanmış. Atlantik, Pasifik ve Arktik okyanuslarının gerçeğe yakın tasarlanmış yerlerinde savaşabiliyorsunuz.

Oyunun bence en güzel tarafı, oyunu solo bir şekilde oynayarak farklı zorluklarda ki görevleri yerine getirebiliyor olmamız. İstersek bir filonun komutanı olabilir istersek de bir takımda yer alarak emir alabiliriz. Bu tamamen oyunda ki görevlerin gidişatına ve sizin isteğinize bağlı bir durum. Solo oyunlar daha çok ilginizi çekiyorsa İnternetsiz Oynayabileceğiniz En Güzel Mobil Oyunlar listemize de göz atabilirsiniz.

World of Warships Blitz, 17 Ocak 2018 yılında Wargaming Group firması tarafından Google Play Store ve iOS App Store için piyasaya sürüldü. Çıktığı zamandan günümüze 10 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştı ve 390 binden fazla oylama arasından 4.4 gibi gerçekten güzel bir puanı elde etti. Eğer gerçek konulardan esinlenen savaş oyunlarını seviyorsanız mutlaka denemeniz gereken güzel bir yapım.

 

En Rekabetçi Online Mobil Oyunlar

World of Warfare Robots

Savaş makinaları deyince aklınıza direkt olarak tanklar, gemiler veya füzeler geliyor olabilir. Peki geleceğin savaş makinaları Robotlar olabilir mi?

Listemizin son oyunu bu konsepti cebimize taşıyan World of Warfare Robots. Çok oyunculu bir yapıya sahip olan oyunumuz devasa robotlarla amansız savaşlara katılabileceğiniz ve rakip robotları parçalayabileceğiniz aksiyon ve rekabet dolu bir oyun.

Oyunu isterseniz tek oyunculu şekilde isterseniz de çok oyunculu şekilde oynayabilirsiniz. Oyunun kontrol mekanikleri de gerçekten güzel bir şekilde ayarlanmış. Oyunun grafiksel bakımından güzel boyandığını söyleyebilirim. Aman aman bir fizik motoru olmasa da günümüz mobil oyunlarına taş çıkartabilir. Aynı zamanda robotlarını geliştirip daha güçlü silahlar ile donatabilirsiniz ya da onları daha hızlı hale getirip savaşlarda daha etkili olmalarını sağlayabilirsiniz.

Geliştirme özelliklerinin yanı sıra robotlarınızı kişiselleştirmeniz de mümkün. Kamuflajlarınızı değiştirebilir ve farklı etiketler ile robotunuzu daha sert görünümlü hale getirebilirsiniz. Farklı savaş bölgeleri olduğunu hesaba katınca iyi bir kamuflaj sizi daha çok hayatta tutabilir.

World of Warfare Robots, 23 Kasım 2018 tarihinde XDEVS LTD firması tarafından Google Play Store ve Apple App Store için piyasaya sürüldü. Çıktığı zamandan günümüze 1 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştı. 8 binden fazla oy arasından 4.0 gibi iyi derecede bir puana sahip.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir