1. Anasayfa
 2. Aksiyon

Zombilerle Mücadeleye Hazırlan: En İyi Mobil Zombi Oyunları

Zombilerle Mücadeleye Hazırlan: En İyi Mobil Zombi Oyunları
0

Dünya da korku ve gerilim türlerinin her zaman vazgeçilmez yıldızı Zombiler olmuştur. Ülkemiz de ilk başlarda çok yaygın olmasa da günümüz de zombi dizileri filmleri fazlası ile izleniyor. Tabi oyunları da oynanıyor. Bugün sizler için en iyi mobil zombi oyunları derledik.

En İyi Mobil Zombi Oyunları

Beyin düşmanı zombileri sevenler için iyi bir liste olacaktır. Sevmeyenler için kötü bir liste olacak diye düşünmeyin çünkü listeye yer alan oyunlar gerçekten harikalar. Listede yer alan oyunların içerisinde korkunç zombiler olabilir ama bu mobil oyunların zevkli olmayacağı anlamına gelmiyor. Günümüzde zombiler komedi filmlerinde bile sık sık kullanıyor hatta zombi filmleri arasında en popüleri de son yıllar da komedi konulu olanlar.

Into the Dead

Into The Dead 2

En iyi mobil zombi oyunları listesinde benim aradığım en önemli şey oyunların film gibi olmaları. Filmler gibi hikayelere sahip olmalı, bu saye de ben oyunun içine daha çok girip heyecan ve diğer duyguları yaşamalıyım. İşte ilk oyunumuz Into the Dead 2 aynen böyle bir mobil oyun.

Özellikle Into the Dead 2 de beni etkileyen ilk şey hikayesi oldu. Hikaye anlatımı ve bu hikayenin oynanışa eklenmesi oyun kalitesini arttırmış.

Oyunun hikayesinden ve oynanışından biraz bahsedelim. Bir baba düşünün karısı ve kızının yanına giderken kamyonu zombilerden dolayı kaza yapıyor, arabanın içinden çıktığında zombilerin seslerinin duyulduğu bir çiftlikte uyanıyor. Zombilerden elinde bir silahla koşarak kaçıp karısına ve kızına ulaşmaya çalışıyor. Her bir checkpoint noktasında telsizle karısı ve kızıyla olan konuşmalarını dinlemek insanı oyunu bitirmek için zorluyor. Gerilim ve dram oyunda güzel yansıtılmış.

Oynanışa bakacak olursak, platform oyunlarını benzetebiliriz. FPP bir bakış açısına sahip oyunumuzda elimizde farklı özellikler de silahlardan ikisine alarak koşmaya başlıyoruz, önümüze çıkan zombileri ya vurmamız ya da sağa sola kaçarak onlardan kaçınmamız lazım. İşin gergin tarafı ise toprağın altından çok fazla sayıda zombi çıkarsa kaçınmak bazen çözüm olmuyor. Karanlık ve gerilim dolu bir ortam zombilerden kaçmak veya onları vurmak sizi oldukça gerebilir.

Oyunun özelliklerini ele alalım, Into the Dead 2 platform oynanış unsurlarını içerisinde barındırıyor dedim ama bu platform alışık olduğunuz gibi değil. Üç boyutlu olması ve harika grafiklere sahip olması size farklı bir platform deneyimi sunuyor. Oyunda hikaye modunun yanında kendinizle yarışabileceğiniz hayatta kalma modu ve silahları deneyebileceğiniz silah yarışı gibi modlar mevcut. Oyun da farklı silahları toplayabilirsiniz. Sadece ateşli silahları değil. Yakın mesafeli kılıç, bıçak veya motorlu testere gibi silahları da toplayabilirsiniz.

Into the Dead 2, 11 Ekim 2017 yılında PIKPOK firması tarafından Google Play ve Apple Appstore için piyasaya sürüldü. Çıktığı tarihten günümüze sadece Google Play Store da 10 milyondan fazla indirilme sayısını geçmiş durumda. 400 binden fazla oy arasından 4.3 gibi oldukça güzel bir puanı da elde etmiş. Puanına ve istatistiklerine baktığımız zaman oynamak için iyi bir mobil oyun olduğunu görebiliyoruz.

Walking Zombie 2

Walking Zombie 2: Zombi Katliamı

Zombilerin olduğu yapımlar genel olarak hayatta kalma öğelerini de içinde barındırır. İkinci oyunumuz Walking Zombie 2 de özünde hayatta kalma oyunu ama içerisinde RPG öğelerini ve FPS türünü de barındıran harika bir zombi oyunu.

Walking Zombie 2 de zombilerle dolu kıyamet sonrası bir dünya da doğuyorsunuz. Bu dünya da hayatta kalmak zorundasınız. FPS/RPG türünün harmanlanmasından dolayı kendinizi geliştirmeniz ve silahlarınız ile bir çok zombi topluluğunu öldürmek zorundasınız. Oyunda hikaye görevlerinin yanında size ekstra kazanç sağlayacak yan görevler de fazlası ile mevcut.

Çevrimdışı bir oynanışa sahip olmasının yanı sıra hikayenin getirdiği özellikle farklı hayatta kalanlar ile iletişim kurmaya çalışmak da önemli. Oyunda farklı görevler yaparak karakterinizi daha güçlendirmeniz bekleniyor. Ekipmanlar, silahlar, yakın dövüş silahları, el bombaları ve sağlığınızı yerine getirmek için kullanacağınız ilk yardım ekipmanları oyun sizin ana malzemeleriniz olacak. Zombiler farklı türler de ve farklı boyutlar da olabilir bu yüzden farklı özellikler de ve yapıya sahip silahları kullanmaya özen göstermelisiniz. RPG unsurları oyunun belli bir yerinden sonra devreye giriyor örneğin karakterinizi şans yönünden geliştirebilir ve açılmaz kapıları açabilirsiniz ya da sağlık özelliğini artırıp hayatta kalma şansınızı yükseltebilirsiniz.

Walking Zombie 2 oyunun özelliklerine göz atacak olursak ilk olarak eski usul tek oyunculu FPS oyunu olduğunu hatırlatmak da fayda var. Grafikleri de bu yüzden eski tarza yakın ama modern bir tarzla tasarlanmış. RPG oynanışın etkileri ile oyun size hikaye bağlı seçenekler sunuyor ve bu seçenekler gidişatı etkileyebiliyor. Hikaye ve tan görev konusunda fazlası ile zengin uzun süreli bir oyun. En güzel taraflarından biri ise Açık Dünya oynanışa da sahip olması. Açık dünya da kendinize farklı işçilik unsurları bulabilir ve kendi binanızı yapabilme seçenekleri sunulmuş. FPS oyununun getirdiği ve bir çok oyun vazgeçilmez olan silah görünümleri bu oyunda da mevcut. Farklı malzemeler satın alabileceğiniz hayatta kalanların kurduğu bölge tüccarları kıyamet sonrası dünyayı güzel yansıtıyor. Son olarak motorlu taşıtlar da oyun da yer alıyor ve en güzel tarafı ölülerden aldığınız eşyaları bagajda saklayabiliyorsunuz.

Walking Zombie 2, 27 Haziran 2019 tarihinde Alda Games tarafından Google Play Store ve Apple Appstore için piyasaya sürüldü. Çıktığı tarihten günümüze sadece Google Play Store da 10 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştı ve 490 binden fazla oylama arasından 4.5 gibi harika bir puana sahip oldu. Bir sene de bu kadar başarıya sahip olan bir oyunu bence bu listeye koymak bizim işimiz oynamak ise sizin.

Life After: Night Falls

Life After: Night Falls

En iyi mobil zombi oyunları listemizde sıradaki oyunumuz Life After Asya’da da ülkemizde de oldukça popüler bir durumda. Özellikle online ve offline oynanabilir yapısı ile herkes tarafından sevildi.

Life After hikaye bakımından ekstra bir şey vaat etmiyor. Hikayeye bağlı bir ilerlemesi var ama oyun da ön planda değil. Yıkıcı bir virüsten sonra dünyanın zombilerle yani hastalıklılarla dolduğu bir zamanda geçiyor.

En iyi mobil zombi oyunları listemizde bulunan diğer oyunlara nazaran bu oyunda uğraşmanız gereken zombilerin yanı sıra dünya ile ilgili farklı planları olan şirketler de var. Siz tüm bu kaotik ortam da gününüzü ölmeden ve bir sonraki günlere yatırım yaparak geçiriyorsunuz. Life After, ilk olarak bir hikaye modun da başlıyor daha sonra size inşa etmeyi avlanmayı ve birçok temel unsuru öğretiyor. Siz size verilen sıradan görevleri yaparak insanların toplanma yerlerine ulaşıyorsunuz. Oradan sonra online veya çevrimdışı olarak oynanabilen bir oyun haline geliyor.

İlk amacınız iyi bir sığınak inşa etmek olsun çünkü gece olunca hastalıklılar olarak tabir edilen zombiye dönüşmüş insanlar her yer de olacaklar. Sığınaktan sonra silahlar ve kendinizi savunabileceğiniz eşyalar üretmek için malzeme toplamanız gerekiyor. Bu malzemeleri zombilerden veya çevrenizden temin edebilirsiniz.

Life After, grafiksel anlamda oldukça gelişmiş 3 boyutlu serbest bir kamera açısına sahip. TPP açısıyla oynadığımız oyun da çevre grafikleri de yaşanılan dünyayı oldukça iyi yansıtmış. Oyunu ilk oynadığım da özellikle en yüksek grafikler de oynadığımda mobil oyunlar bu kadar gelişti mi diye kendime sorduğumu hatırlıyorum.

Life After hayatta kalma zombi oyununu kısa özetleyecek olursak, kaosun hakim olduğu kıyamet sonrası bir dünya da, kendi imkanlarınız ve diğer hayatta kalan arkadaşlarınız ile farklı maceralara atılarak hayatta kalmak olarak tanımlayabilirim.

Life After, 20 Ağustos 2019 tarihinde X.D. Global firması tarafından Google Play Store ve Apple Appstore için piyasaya sürüldü. Çıktığı ilk zamandan günümüze kadar sadece Google Play Store da 1 milyondan fazla indirilme sayına ulaşmış durumda. 130 binden fazla oy arasından 4.3 gibi iyi bir puanı da envanterine yerleştirmiş. Life After bundan bir kaç ay öncesine kadar 4.5 puana sahip bir oyundu. Daha sonradan oyunun P2W oynanışa sahip olduğunu savunan bir grup insan oyunun puanını düşürdü. Ben oyunun kısmen de olsa P2W öğelere sahip olduğunu düşünüyorum.

Dead Trigger 2

Dead Trigger 2

Dead Trigger 2 de bir çok zombi hayatta kalma mantığına sahip mobil oyun gibi bir virüsle hikayeye başlıyor. Diğer oyunlardan hikaye anlamında farkı ise birbirini arayan insanlar yerine virüs mücadele eden Küresel Direnişi konu alıyor olması. En iyi mobil zombi oyunları listemizde 4. sırada olan oyunumuzda Küresel Direnişte bir asker olarak eğitime başlıyoruz.

Dead Trigger 2, özünde hikaye tabanlı bir oyun değil. Hikayeye bağlı görevler yaptığımız bir senaryosu var ama oyunu FPS bir mobil oyun olarak tanımlamak daha doğru olur.

Oyunda amacımız farklı özelliklere sahip silahlar geliştirerek veya var olan silahlarımızı geliştirerek daha büyük ve daha tehlikeli zombi sürelerine karşı koymak. Zombilerin bulunduğu bölgeleri temizleyerek oraları temiz alan ilan etmek. Oyunun her anlamda sürekli güncel tutulduğunu ve yeni genişleme paketleri aldığını eklemeliyim.

Oyunun özelliklerini inceleyecek olursak ilk önce 10 farklı bölgede 33 farklı savaş alanına sahip olduğunu söyleyebilirim. Bu alanlar da strateji oluşturmak bir numaralı hedefiniz olsun. FPS mobil oyunlarında önemli olan bir diğer etken de silahların bol olmasıdır. Dead Trigger 2 de 50 den fazla silah çeşidi var. İsterseniz bir keskin nişancı gibi davranın isterseniz en önce giden bir kişi olup otomatik makinalı silahlar taşıyın. 600 den fazla senaryo ve yan görev ile pek canınızın sıkılması mümkün değil gibi duruyor özellikle oynarken aksiyon dolu anlar olacağını düşününce.

Dead Trigger 2 grafikleri de günümüz bir çok oyununa taş çıkartır derece de iyi. Özellikle silah tasarımları ve çevre tasarımları benim beğenimi fazlası ile kazandı. Zombi tasarımları da oldukça güzel.

Oyunumuz 23 Ekim 2013 yılında MADFINGER Games tarafından Google Play Store ve Apple Appstore için piyasaya sürüldü. Çıktığı zamandan günümüze sadece Google Play Store da 50 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştı ve 3 milyon fazla oy arasından 4.5 gibi muazzam bir puana sahip olmuş durumda. 2013 yılında yayınlanan bir oyuna göre gerçekten iyi grafiklere sahip ve hala güncel tutulmasının yanı sıra milyonlarca oyuncunun hala beğenisi kazanıyor olması takdir edilesi bir durum. En iyi mobil zombi oyunları listemizin en iyi oyunu diyebiliriz.

UNKILLED

UNKILLED

En iyi mobil zombi oyunları listemizin son oyunu da yine MADFINGER firmasının mobil zombi oyunu UNKILLED. Oyunumuz çok oyunculu oynanışı esas almış yüksek grafikli FPS mobil oyunu. Tabi ki sadece online olarak oynanan bir yapısı yok yine kendine has bir hikayesi ve bu hikayeye bağlı ana görevler ve yan görevler de mevcut.

Oyunun geçtiği yer bu sefer New York. New York kaynağı bilinmeyen bir Zombi istilasının merkez üssü konumuna dönüştüğü bir dünya düşünün siz de bu dünya da bunun sebebini araştıran cesur askerlerin bulunduğu bir birliktesiniz ve bu şekilde oyuna başlıyorsunuz.

Unkilled de 150’nin üzerinde hikaye görevi mevcut. Bu görevler de karşınızı çıkacak orijinal tasarımlara sahip oldukça güçlü Zombi patronları da var. Oyunun diğer zombi oyunlarından en büyük farkı da 5 ayrı sınıf olması yani siz 5 ayrı asker türünden birini seçiyorsunuz. Kullanabileceğiniz gerçek silahlara benzer olarak tasarlanmış 50’den fazla silahta sizin için hazır durumda. Zombi kıyametinde kimin umurunda olur bilmeme ama yönettiğiniz askerin ve kullandığı silahın görünümü özelleştirebileceğiniz moda öğeleri de Unkilled da mevcut.

Oyunun PVP yönünü mercek altına alacak olursak ilk olarak 5 adet harita da PVP yapabildiğimizi söylemeliyim. PVP kullanabileceğimiz özel yeteneklerde mevcut ve bunları özelleştirebiliyor olmamız oyun zevkini katlayan bir unsur. PVP savaşlarına da anlam kazandırmak için küçük görevler mevcut. RPG oyunlarından alışık olduğumuz beceri ağacı sistemi Unkilled mobil oyununda da mevcut, PVP de kazandığınız deneyim doğrultusunda bu beceri ağacını geliştirmeyi unutmayın. Tabi ki olmazsa olmaz Sıralamalı maçlar seçeneği de sizin için oyuna eklenmiş durumda.

En iyi mobil zombi oyunları listemizde bulunan diğer zombi oyunlarında görmediğimiz bir diğer özellik de kendi zombi ordunuzu yaratma imkanı oyuna farklılık yaratmak açısında eklenmiş. Farklı DNA tasarımları ile kendi zombilerinizi yaratıp diğer oyuncuların Zombi orduları ile savaşa sokabilirsiniz.

UNKILLED, grafiksel anlamda gerçekten iyi işler ortaya koymuş bir mobil oyun. Yüksek çözünürlüğe sahip olduğunu oyuna girdiğiniz an görmeniz mümkün. GPU kaynaklı çok sayıda parçacık ile kanlar ve zombiler daha gerçekçi duruyor. Günümüz teknolojisi RTX teknolojisine benzer bir şekilde dokuları daha aydınlık yapan bir özellikte oyuna eklenmiş.

UNKILLED, 3 Eylül 2015 tarihinde MADFINGER Games tarafından Google Play Store ve Apple Appstore için piyasaya sürüldü. Çıktığı zamandan günümüzde sadece Google Play Store da 10 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştı. 500 binden fazla oy arasından 4.4 gibi iyi bir puanı da elde etti. Dead Trigger 2 kadar popüler olmasa da Dead Trigger serisine benzer tasarımla üst düzey bir deneyim sunan harika bir mobil oyun. Bu nedenle en iyi mobil zombi oyunları listemizin kapanışını da böyle kaliteli bir oyunla yapmak istedik.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir