1. Anasayfa
 2. Aksiyon

FPS Sevenler için En İyi Mobil FPS Oyunları 2023

FPS Sevenler için En İyi Mobil FPS Oyunları 2023
0

Günümüzün en popüler türlerinden olan FPS oyunları mobil platformlarda da oldukça popüler durumda. Biz de sizin için en iyi oyunları içinde barındıran harika bir liste içerik hazırladık.

Counter Strike: Global Offensive gibi mihenk taşı oyunların dünyada yayılması ile bu tür oyunlar çok popüler hale geldi. Mobil platformda da durumlar farklı değil. En çok indirilen oyunlar arasında hayatta kalma ve mobil FPS oyunları yer alıyor.

Mobil FPS oyunlarının tek problemi akıllı telefonların ekranlarının büyük olmaması durumunda oynanış konusunda geride kalması. Aynı zamanda dokunmatik ekranlarda oynamak biraz zor olabiliyor. Tabi bu zorluk oyuncular için daha eğlenceli ve rekabetçi bir hale de gelebiliyor. Bu listemizde sizler için mobil platformda en çok öne çıkan FPS oyunlarını derledik.

Standoff 2

Standoff 2 Mobil FPS Oyunu
Standoff 2

Listemizin ilk sırasında yüksek oyuncu kitlesiyle dikkat çeken ve Counter Strike: Global Offensive ile benzerlik gösteren Standoff 2 yer alıyor.

Birinci şahıs nişancı olarak oynanan Standoff 2, konsol kalitesinde grafikleri ile kendini gösteren harika bir mobil FPS oyunu. Grafik bakımından bu kadar gelişmiş olan bu oyunu oynamak bizler için büyük bir zevk oldu. (Grafiklere önem veriyorsanız; Konsol Kalitesinde Grafiklere Sahip En İyi Mobil Oyunlar listemize de göz atabilirsiniz.) Aynı zamanda bu tarz oyunların vazgeçilmezi haline gelmiş silah kaplamaları ile kendi farkını ortaya koymaya çalışmış. Bu fark nasıl bir fark tartışılır çünkü oyun gerçekten çok fazla CS:GO’ya benzerlik gösteriyor. Bu benzerlik sadece silah kaplamaları ile değil harita tasarımları konusunda da göze batıyor.

Oyun firması Axlebolt‘a göre oyun hala alfa aşamasında. Eklenecek çok daha fazla özellik olduğunu belirten Axlebolt eklenecek özelliklerin de bir listesini paylaştı. İlk öne çıkan özellik olarak oyuna daha fazla ve farklı oyun modları eklenmesi planlanıyor. Örneğin ölüm kalım mücadelesi, bombayı etkisiz hale getir, silahlanma yarışı, bayrak yakalama ve soygun. Modlara baktığımızda mobil FPS oyunlarında alışık olduğumuz modlara benziyor ve şahsen oyunun biraz daha özgün olmasını isterdim. Eklenecek bir diğer özellik ise oyuna bombaların eklenmesi.

Şu an için oyunda 6 harita mevcut ve 3 oyun modu oynanabilir durumda. Arkadaşlar sekmesi ile arkadaşlarınızı ekleyip onlarla konuşabiliyorsunuz. Oyun içinde sesli sohbet sistemi de mevcut. Ancak oyunda benim en çok hoşuma giden HUD özelleştirme oldu. Çünkü telefonunuzun ekranı küçükse gerçekten HUD boyutlarının sabit kalması oyun zevkinizi ve oynayışınızı baltalayabiliyor.

Standoff 2, 19 Temmuz 2017 tarihinde Axlebolt firması tarafından Google Play Store ve Apple App Store için piyasaya sürüldü. Çıktığı zamandan günümüze sadece Google Play Store’da 50 milyondan fazla indirildi ve 3.3 milyon oy arasından 4.6 gibi harika bir puanı da elde etmeyi başardı. İstatistiklere baktığımız zaman oyunun oldukça popüler ve sevilen bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

Call of Duty: Mobile

Call of Duty Mobile
Call of Duty: Mobile

Listemizin ikinci sırasını ise FPS oyunlarının en iyilerinden birisi olan Call of Duty serisinin mobil oyunu olan Call of Duty: Mobile alıyor.

Call of Duty: Mobile, Battle Royale oyunu olarak da oynanabiliyor olsa da içerisinde çok oyunculu takımlar halinde oynanabilen Multiplayer seçeneği de mevcut.

Call of Duty: Mobile oldukça gelişmiş bir oyun deneyimi sunmak için istediğimiz tüm özellikleri içerisinde barındırıyor. Kontrol kumandanızı geliştirebilir, diğer oyuncularla sesli veya yazılı olarak iletişim kurabilir ve aynı zamanda gerçekten yüksek ses kalitesine sahip kulaklıklar ile oynadığınız zaman bilgisayar oyunlarında ne hissediyorsanız aynı şekilde hissedebilirsiniz.

Oyunun içerisinde Call of Duty: Black Ops ve Call of Duty: Modern Warfare oyunlarından alışık olduğumuz haritalar yer alıyor. Oyuna sürekli güncellemeler geldiği için haritalardan sıkılmanız pek mümkün gözükmüyor. Eğer Warzone oyuncusuysanız oyunun mobil platforma uyarlanma ihtimalini paylaştığımız Call of Duty: Warzone Mobil Cihazlara Gelebilir haberimizi okuyabilirsiniz.

Call of Duty: Mobile, klan sistemine de sahip. Klandaki arkadaşlarımız ile sıralama maçları yaparak daha fazla ödüller kazanabiliyoruz. Eğer takım oyunu sizin işinizse COD: Mobile aradığınız oyun olabilir.

Benim Call of Duty: Mobile’da en sevdiğim özellik ise silah özelleştirme seçenekleri. Kendi oynama tarzıma göre dürbünleri veya eklentileri istediğim gibi ayarlayabiliyor olmam. Ücretsiz silah kostümleri de oyunda mevcut.

Call of Duty: Mobile, 30 Eylül 2019 tarihinde Activision Publishing, Inc. firması tarafından Google Play Store ve Apple App Store için piyasaya sürüldü. Çıktığı zamandan günümüze sadece Google Play Store’da 100 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştı. Aynı zamanda 11.5 milyondan fazla oy arasından 4.5 gibi mükemmel bir puanı da elde etti.

Modern Strike Online

Modern Strike Online
Modern Strike Online

Call of Duty ve Counter Strike bir çok FPS oyununa örnek olmuş oyunlardır. Listemizin üçüncü oyunu Modern Strike bu iki oyunun birleşimi gibi denilebilir.

Modern Strike Online grafiklerini ve verdiği hissiyatı göz önünde bulundurduğumuzda birçok oyuna benzetmemiz mümkün ancak kendine has bir havası olduğu gerçeğini de pas geçemem.

Oyunda tek veya çok oyunculu bir şekilde oynayabileceğiniz 7 savaş modu mevcut. Arkadaşlarınızla oluşturabileceğiniz klanlar sistemi de mevcut. En sevdiğim özelliklerinden birisi de kendi kurallarımızı koyabileceğimiz özel oyunları oluşturabiliyor olmamız. Oyunun benzerlerine göre oldukça fazla haritası var. Birbirinden farklı tasarımlara sahip 14 adet haritası mevcut. Özgün tasarımlara sahip 50‘den fazla silah da sizin için hazır. Bu silahları daha güzel hale getirebileceğiniz vazgeçilmez özellik silah kaplamaları da oyunun içerisinde mevcut. Oyunun optimizasyon konusunda da çok başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Mobile Strike Online‘ın bir kötü yanı; silahları ve zırhları yükseltme özelliği mevcut. Bu durum oyunu P2W bir duruma sokuyor. Oyuna para yatırmayı sevmeyenler için bu eleyici bir durum olabilir.

Oyunun diğer oyunlarda görmeye alışık olmadığımız bir özelliği de Hardcore modu. Bu mod ile birlikte her şey çok zor bir hale geliyor ve hasarlar iki katına çıkartılmış durumda. Yani ekstra gerçekçilik ve zorlayıcı bir oyun deneyimi sağlıyor.

Modern Strike Online, 11 Ağustos 2016 tarihinde Azur firması tarafından Google Play Store ve Apple App Store için piyasaya sürüldü. Çıktığı zamandan günümüze sadece Google Play Store’da 50 milyondan fazla indirilme sayısına ulaşmış durumda. 1.5 milyondan fazla oy arasından 4.3 gibi gayet güzel bir puanı da başarılarının arasına eklemiş durumda.

Pixel Strike 3D

Pixel Strike 3D
Pixel Strike 3D

FPS oyunları harika grafiklerden ve inanılmaz detaylardan oluşacak diye bir kural yok. Bunu en iyi gösteren oyunlardan birisi de fps oyunları listemizin dördüncü oyunu olan Pixel Strike 3D.

Pixel Strike 3D, harika piksel grafiklerine sahip bir mobil FPS oyunu. Birçok oyuncu piksel grafikleri sevmez ancak bence ön yargılarınızı bir kenara bırakıp bu oyuna bir şans vermelisiniz.

Pixel Strike 3D, çok oyunculu modun yanında battle royale modu ile de çok sevilen bir oyun. Oyunun öne çıkan ve oyuncular tarafından çok sevilen bazı özellikleri var. En önemli özelliklerinden birisi olan özelleştirme seçenekleri oyunu daha eğlenceli hale getiriyor. Örneğin karakterinize şapkalar, botlar, ekstra kostümler giydirebilirsiniz. Çok oyunculu moddan sıkıldınız battle royale modu da size göre değil diyelim o zaman da oyunda yer alan mini oyunları oynayarak sadece eğlencesine zaman geçirebilirsiniz. Mini oyunların yanında oyunda zombi modu da mevcut. Oyunun özelleştirmesinin oldukça iyi olduğunu söylemiştim ek olarak kendi özelleştirmelerinizi bile yapabiliyorsunuz. Arkadaşlarınız ile klan kurup sıralamaları alt üst etmeyi de tercih edebilirsiniz.

Pixel Strike 3D, 23 Eylül 2015 tarihinde Vulcron firması tarafından Google Play Store ve Apple App Store için piyasaya sunuldu. Çıktığı zamandan günümüze sadece Google Play Store’da 1 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştı ve 140 binden fazla oy arasından 4.4 gibi iyi bir puanı elde etmeyi başardı.

Infinity Ops: Online FPS

Infinity Ops: Online FPS
Infinity Ops Online FPS

Listemizin son oyunu olan Infinity Ops, Modern Strike Online ile aynı firmanın yani Azur Games‘in oyunu.

Listenin diğer mobil fps oyunlarından en büyük farkı, geçtiği evrenin bilim kurgu konseptine sahip olması. Bu bilim kurgu havasından dolayı oyundaki silahlar, haritalar ve teçhizatlar da bilim kurgu konseptinde.

Infinity Ops, gezegenler arası savaşın dünyayı da içine çekmesi ile başlıyor. Oyunda belli başlı uzmanlıkları olan ajanlardan birini seçerek takım savaşlarına katılabiliyoruz. Acemi, Sabotajcı, Tankçı ve Muharip gibi farklı yetenekleri olan ajanlardan birini seçip savaşta takım halinde kazanmaya çalışıyoruz.

Oyunda klan özelliği de bulunuyor ve takım oluşturup klan savaşlarına katılabilirsiniz. Oyunun bilim kurgu havasından dolayı lazer tüfeklerinin ve plazma silahlarının arasında kalırken yanınızda bir kaç arkadaşınızın olması hiçte fena olmaz. (Online rekabetçi oyunlar dikkatinizi çekiyorsa En Rekabetçi Online Mobil Oyunlar listemize de göz atabilirsiniz.)

Gezegenler arası savaşın etkilerinden bahsettik. Peki ya uzaysal bir ortamda yerçekimsiz bir yerde savaşmak nasıl olurdu? Infinity Ops içerisinde bulunan modla birlikte bu da mümkün. Yerçekimi olmayan ortamlarda veya istediğin zaman kullanabileceğim bir sırt roketi de oyunun ekipmanları arasında. Oyun Modern Strike Online da olduğu gibi gibi düşük cihazlar için iyi bir optimizasyona sahip.

Oyunun modlarını biraz inceleyecek olursak Modern Strike Online’a oldukça benzediğini söyleyebilirim. Takım ölüm maçı herkesin bildiği standart haline gelmiş bir mod. Ölüm maçı da aynı şekilde herkesin tek olduğu, ölüp ölüp dirildiğimiz bir mod. Hardcore modu yine Modern Strike Online dan direk olarak alınmış ve hasarın iki katına çıktığı bir mod. Özel oyun sistemi de yine aynı şekilde Modern Strike Online dan alınmış ve istediğimiz özelliklerde oyun odası yarattığımız bir mod.

Infinity Ops, 18 Nisan 2018 tarihinde Azur Games tarafından Google Play Store ve Apple App Store için piyasaya sürüldü. Çıktığı zamandan günümüze sadece Google Play Store’da 10 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştı ve 380 binden fazla oy arasından 4.4 gibi oldukça iyi bir puana da sahip olmuş durumda.

Bu yazımızda sizler için en iyi mobil First Person Shooter(FPS) oyunlarını listeledik. Peki bu FPS oyunları arasında sizin en sevdiğiniz hangisi oldu?

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir