Kategoriler

Dragon Raja İncelemesi

Dragon Raja, Mobil MMORPG'ler için yeni bir standart mı? Grafik ve mekanikleriyle büyüleyen Dragon Raja, uzun bir geliştirme sürecinin ardından global versiyonuyla oynanabilir hale geldi. Detaylar incelememizde.
Dragon Raja İncelemesi

Bizim bugünkü konumuz Dragon Raja. Ancak Dragon Raja mobil MMORPG dünyası için sadece bugünün konusu olmayacak gibi. Oyuna başladığımda ilk hissettiğim gerek grafikleriyle gerek de mekanikleriyle mobil MMORPG dünyasında yeni bir standarta geçiş yapmış olduğumdu. Özellikle grafikleri ve oyun içi dünyasıyla Dragon Raja mobil platformda aradığı başarıyı yakalacak gibi.

Oyuna başladığımızda bir odada uyanıyor ve gitar çalma, kıyafet değiştirme, uyuma gibi mekaniklerle karşılaşıyoruz. Oyun adeta ‘Bak bu mekanikleri hiçbir MMORPG’de göremezsin’ der gibi bizi etkilemeye çalışıyor. İster açık dünyada motorsiklet ve araba gibi araçlarla gezebilir ister evinde kitap okuyabilir, piyano çalabilir ve televizyon izleyebilirsin. Dans mı etmek istiyorsun? Evet, evet! İstersen dansta edebilirsin.

Anlayacağın Dragon Raja genel olarak oynanan MMORPG’lerden fazlasını sunuyor. Büyük bir dünyaya sahip ve yapabilecek oldukça fazla şey var. Tabi bu dünyaya erişebilmek için telefonunda ortalama 5,5 GB’lık bir alanın boş olması gerekiyor. Tamı tamına 5,5 GB! Bazı PC MMORPG oyunları daha düşük boyuta sahip. İşte her güzel şeyin bir kötü yanı olduğunun kanıtı bu.

Dragon Raja İncelemesi

Dragon Raja, Türkiye’de olmasada dünya çapında oldukça fazla beklenen bir oyundu. Betasına katılan oyuncular oldukça iyi yorumlar yapıyor ve oyunun isminin daha çok duyulmasını sağlıyorlardı. Unreal Engine 4 ile geliştirilen Dragon Raja, optimizasyon olarak iyi durumda ancak oyunun dünyası ve mekanikleri günümüz mobil MMORPG oyunlarına göre gelişmiş olduğundan dolayı iyi bir telefona ihtiyaç duyuyor.

Dragon Raja Karakter Oluşturma

Oyunda 4 sınıf bulunuyor. Bunlar; Blade Master, (atak, tank) Gunslinger, (atak, atik) Assassin, (suikastçı, anlık hasar) Soul Dancer (destek, atak) Ayrıca seçebileceğimiz 3 cinsiyet bulunuyor. Bunlar; Erkek, Kadın, Lolita (küçük boylu, şirin kız)

Karakterimizi oluştururken neredeyse her detayı yönetebiliyoruz. Kaş rengi, çene, kaslar, bakışlar.. Her şey olabildiğince detaya inilecek şekilde düzenlenebiliyor. Zaten düzenlenemeyen kısımlarda oyun içi görevlerle veya satın alımlarla tamamlanıyor. Karakterinde olmasını istediğin saç tipini karakterini oluştururken bulamadıysan dert etme. Oyun içinde oldukça fazla saç tipine geçiş yapabiliyorsun.

Karakterimizi oluşturup oyuna giriş yaptıktan sonra bir odada oyuna başlıyor ve bu kısımdan sonra görevlerle birlikte oyunun mekaniklerini keşfetmeye başlıyoruz.

Şimdi gelelim asıl meseleye; oyunun hikayesi ve dil seçenekleri. Oyun anladığım kadarıyla büyük bir hikayeye sahip ve bu hikayede sürekli bir yerden bir yere sürüklenip duruyoruz. Buraya kadar her şey Türk oyuncuları için güzel ancak oyunda Türkçe dil desteği olmadığı için İngilizce bilmeyenler oldukça eksik kalacaktır. İngilizce bilmeyenler aynı zamanda sohbet diyaloglarında da verdiğimiz cevaba göre farklı puanlar kazanıldığı için zorluk yaşayacaktır. İngilizce bilmeden otomatik kontrol sistemi olduğu için seri-seri oynanabilir ancak bu İngilizce bilen birisinin sizden daha üstün gelişmesini ve keyif almasını sağlayacaktır. İlerleyen süreçte umarım Türkçe dil desteği gelir ancak pek geleceğini sanmıyorum.

Dragon Raja: Grafikler ve Mekanikler

Sanırım oyunun grafikleri ve mekanikleri hakkında sabaha kadar yorum yapabilirim. Kısacası; mobil MMORPG dünyasının standartları bu oyunla birlikte değişecek, değişmeli. Her şey o kadar güzel düşünülmüş ve tasarlanmış ki; hayran kalmamak elde değil. Oyunu iyi bir telefonla, en üst grafiklerle oynamak gerçekten keyif aldırtıyor. Özellikle Cyberpunk tarzı oyun severlerin bu oyuna bayılacağını düşünüyorum.

Dragon Raja Oyun İçi

Mekaniklere gelince ise oyun mobil platformda çığır açacak cinsten mekanikler barındırıyor. Savaş mekanikleri oldukça hissedilebilir seviyede. Yetenek sistemi, kıyafet sistemi, kariyer sistemi ve etkinlik sistemi detaylı düşünülmüş ve güzel tasarlanmış.

Tabi bunların hepsi oyunu oldukça detaylı yapıyor ve detaylı bir oyun demek; oyuna daha çok zaman ayırmak demek. Yine de Dragon Raja’da her şey düşünülmüş ve oyun içi sosyal faaliyetler üst seviyede tutulmuş.

İlk 50 seviyeye kadar hızlı seviye atlanabiliyor. Sonrasında ise günlük görevler ile biraz daha yavaş seviye atlanıyor. Ayrıca anladığım kadarıyla oyunda paranın hükmü yok. P2W olmaması bile Dragon Raja’yı ön planda tutmaya yetecektir.

Dragon Raja: En İyi Mobil MMORPG Oyunu mu?

Bu soruya Dragon Raja’yı denemiş çoğu kişinin ‘şu an için evet’ diyeceğini düşünüyorum. Belki oyunun çok fazla detayı olduğu için oyuna ısınamamış olunabilir ancak grafik ve mekanik olarak bakarsak Dragon Raja, şu ana kadar çıkmış en iyi mobil MMORPG oyunu.

Dragon Raja mobil MMORPG

Tabi oyunun bana göre eksi yanlarıda yok değil. Öncelikle oyunda lokmacı açar gibi server açılıyor. O kadar fazla server var ki; hangisinde ne kadar oyuncu var, hangisinde başlamalıyım, Türkler hangi serverda oynuyordur sorularını sormaktan oyuna başlanmıyor. Oyun sürekli oto-görev kombinasyonunda ilerliyor. İngilizce bilmeyenler için oyun film tarzı sahneler ve olay örgüsü barındırdığından dolayı sıkıcılık doğurabilir. Ancak bu eksi yönlerine rağmen Dragon Raja, mobil MMORPG dünyasına yeni bir soluk getiren ender oyunlardan bir tanesi.

Dragon Raja
Dragon Raja
Geliştirici: Archosaur Games
Fiyat: Ücretsiz
‎Dragon Raja
‎Dragon Raja
Geliştirici: Archosaur Games
Fiyat: Ücretsiz+

Mehmet Balaban
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü ve video içerik editörü olarak yer alıyorum. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak MOBA ve Strateji oyunları oynuyorum.