1. Anasayfa
 2. Eğitici Mobil Oyunlar

Çocuklar için Eğitici Mobil Oyun Önerileri

Çocuklar için Eğitici Mobil Oyun Önerileri
0

Bugün siz değerli okurlarımızın yakınları, çocukları veya kardeşleri için birbirinden güzel eğitici oyunları listeleyeceğim. Bu listede yer alan tüm oyunlar çocuklara özel eğitici mobil oyunlardan oluşacak.

Günümüzde mobil oyunlar neredeyse herkes tarafından sevilmekte. Bu oyunların seviliyor olması her yaşa uygun olduğunu veya her oyunun yararlı olduğu anlamına maalesef gelmiyor. İnsanların telefonlarla, internetle tanışma yaşı günümüzde 3-4 yaşa kadar inerken mobil oyunların çocuklara ulaşması daha da kolay hale geldi. Biz yetişkinlere bu konuda büyük bir rol düşüyor. Çocuklarımızın yaş gruplarına göre onlara oyunlar oynatmalı ve bu oyunları denetlemeliyiz çünkü mobil oyunlar da aynı film veya diziler gibi belli başlı yaş sınırlamaları ile yayınlanır. Eğer bu yaş sınırlamalarını dikkate almazsak, gelişim aşamasında ki çocuklarımız fiziksel veya ruhsal olarak zarar görebilir.

Bu listenin tamamını okuduktan sonra çocuklarınız için birbirinden eğlenceli ve öğretici oyunları öğrenmiş olacaksınız. Her yaş grubuna göre oyunlara yer vermeye çalıştım.

MentalUP

Listenin ilk sırasına yerleştirmek istediğim MentalUP, birden fazla oyunun bir araya gelmesi ile oluşan bir uygulama.

MentalUP uygulamasının mottosu farklı yeteneklere sahip çocukların, sahip oldukları yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak ve bu güçlü yönlerini geliştirmek. Bu uygulamanın içerisinde Türkçe, Matematik, Mantık, Hafıza, Dikkat ve Geometri oyunları yer alıyor. Bu yer alan konuların hepsi zekice yerleştirilmiş oyunların içerisinde çocukların akıllarında kalıcı yer ediniyor.

Özellikle uzaktan eğitimin yaygın olduğu günümüzde, evde ders çalışmaya oldukça yardımcı olabilecek bir uygulama. Uygulama görselliği ön plana çıkardığı için çocukların dikkatini daha da çekiyor.

MentalUP uygulaması Google Play Store da 16 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan eski bir uygulama. Yayınlandığı tarihten günümüze 1 milyondan fazla indirilme sayısına ulaşmış ve 80 binden fazla oy arasından 4.6 gibi harika bir puanı elde etmiş. İstatistikleri de göz önünde bulundurarak oldukça başarılı bir uygulama olduğunu söyleyebilirim.

Yavru Pandanın Dünyası

Yavru Pandanın Dünyası
Yavru Pandanın Dünyası

İkinci sırada ki oyunumuz Yavru Pandanın Dünyası, ilk oyunumuza göre biraz daha oyun gibi duruyor diyebilirim. Ama ilk başta dediğim gibi yararlı oyunlar çocuklarımızın gelişimini doğru yönde etkiler. Yavru Pandanın Dünyası mobil oyunu renkli ve canlı dünyası ile çocuklarınızın bakış açısını değiştirip daha mutlu bireyler olmalarını sağlayabilir.

Oyunun içerisinde çok geniş içerikler barındırıyor. Çocuklarınız bu oyunu oynarken isterlerse bir pastanenin başına geçip pastalar, kurabiyeler yapıp onları süsleyebilirler. Bu sayede yemek ve beslenme gibi temel alışkanlıklara gözleri alışmış olur.

Benim size tavsiyem ise Kariyer dünyası. Oyunun içerisinde kariyer dünyası denilen özelliği kullanarak çocuklarınıza bazı meslekleri öğretebilir ve onların becerilerini keşfetmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Hayvanlar dünyasının da Yavru Pandanın Dünyasının içine dahil olduğunu belirteyim. Oyun düz hayvanları tanıtmak üzerine değil bizzat bu hayvanları oyuna dahil edip onların yaşamlarını anlamak üzerine kurulu.

Yavru Pandanın Dünyası oyunu Google Play Store da BabyBus firması tarafından 10 Kasım 2019 yılında yayınlanmış ve yayınlandığı günden günümüze 10 milyondan fazla indirilme sayısına ulaşmış durumda. 105 oy arasından da 4.4 gibi güzel bir puana sahip olmuş.

2,3,4 Yaş Çocukları İçin Bebek Oyunları

2,3,4 Yaş Çocukları İçin Bebek Oyunları

Listenin üçüncü oyunu direkt olarak amacını zaten uygulamanın ismi olarak belirlemiş. 2, 3, 4 yaş grubu için bebek oyunlarını içerisinde barındıran oyunumuz basit kontrollere ve oynanışa sahip. Daha çok okul öncesi çocuklara hitap eden bu mobil oyunda, çocuklarınıza temel renkleri öğretebilirsiniz. Şekilleri, hayvanları ve temel nesneleri ayırt etme yeteneğini geliştirmek üzerine çocuklarımıza oynatabileceğimiz güzel bir oyun.

Bu uygulamanın güzel taraflarından siz ebeveynler için bahsedecek olursak en başta şunu söylersem doğru olur; ayarlar ve bağlantılar gibi sekmeler bebeklerin ulaşamayacağı şekilde gizlenmiştir. Bir diğer güzel özelliği ise içinde hiç reklamla karşılaşmayacak olmanız. Günümüzde neredeyse birçok mobil oyunda reklamlar gözümüze sokulurken bu oyunda reklamların olmayışı oldukça güzel.

2, 3, 4 Yaş Çocukları İçin Bebek Oyunları uygulaması Google Play de Bebi Family Games firması tarafından 17 Temmuz 2019 yılında yayınlanmış. Yayınladığı tarihten günümüze 5 milyon fazla indirilme sayısına ulaşmış durumda. İndirmenin yanı 90 binden fazla oy arasından 4.6 gibi güzel bir puanı da elde etmeyi başarmış.

Bini Süper ABC

Listemizin dördüncü uygulaması Bini Süper ABC, çocuklarımıza okul öncesi okuma yazma eğitimi verme amacı ile geliştirilmiş başarılı bir uygulamadır.

Harfleri farklı oyunlar ile öğreterek çocuklar için okula hazırlık yapılmasına kolaylık sağlar. Harflerin nasıl yazıldığını farklı ve eğlenceli yöntemler ile öğrenmeyi sağlar. Sadece yazılımları ve harflerin kendisini öğretmekle kalmayan uygulamamız aynı zamanda harflerin nasıl söylendiğini de telaffuz eder.

Uygulamanın ara yüzü hem çocuklar hem de ebeveynlerin kolay kullanabilmesi için özel olarak tasarlanmış. Uygulamanın tüm özelliklerinden yararlanabilmek için satın almanız gerekmekte.

Binir Süper ABC uygulaması, Bini Bambini firması tarafından 8 Aralık 2017 yılında Google Play Store da yayınlanmıştır. Yayınlandığı tarihten bu yana 10 milyondan fazla indirilme sayısına ulaşmıştır. 70 binden fazla oy arasından 4.5 gibi çok iyi bir puana da sahip olmuş durumda.

Çocuklar İçin Sayıları Öğrenme

Renkler, hayvanlar veya şekiller kadar önemli bir şey varsa o da sayılardır. Çocukların erken yaşta sayılar ile tanışması demek; matematik ile aralarının her zaman barışık olması anlamına gelir. Günümüzde birçok çocuk matematikten korkmakta ve bunun doğrultusunda başarısız olmakta.

Çocuklar için Sayıları Öğrenme uygulaması, okul öncesi çocuklara 1’den 20’ye kadar saymayı mantıklı ve akılda kalıcı şekilde öğretmeyi amaçlıyor.

Farklı ve eğlenceli mini oyunlar ile bu uygulamayı sonuna kadar oynayan her çocuk bence çok rahat bir şekilde 1’den 20’ye kadar saymayı öğrenebilir. Bu eğitici mobil oyunda 1’den 20’ye kadar öğrenmeyi sağlayacak 100’ün üzerinde aktivite yer alıyor.

Oyunun en önemli özelliklerinden biri; sayıları 17 farklı dile çevirebiliyor ve bunları aksanlı bir şekilde telaffuz edebiliyor olması. Sadece sayı saymayı değil aynı zamanda öğrettiği sayılar ile matematik soruları da yönelterek bu doğrultuda mantık yeteneğinin gelişmesini de sağlıyor.

Çocuklar için sayıları öğrenme uygulaması, Bimi Boo Kids Learning Games firması tarafından 12 Temmuz 2018 yılında Google Play Store da yayınlanmış ve yayınladığı günden bugüne 1 milyondan fazla indirilme sayısına ulaşmış durumda. 5 binden fazla oy arasından 4.5 gibi harika bir puanı da elde etmiş.

Kiki & Fifi Pet Friends

Listenin başından buraya kadar fark ettiyseniz çocuklarımıza; sayıları, renkleri, şekilleri, hayvanları hatta Türkçe, Matematik, Mantık, Dikkat gibi önemli konuları öğretecek eğitici ve öğretici oyunlar önerdim. Bunlar kadar, belki de bunlardan çok daha önemli olan sorumluluk alma ve sahiplenme duygularını geliştirmek de çok önemli.

Listemizin son oyunu olan Kiki & Fifi Pet Friends oyunu, çocuklarımıza hayvan beslerken sorumluluk alma, sahiplenme ve bunlara bağlı olarak merhamet duygularının gelişmesini sağlamayı amaçlıyor. Çocuklarımız, kedisine ve köpeğine bakım yaparken, onunla oynarken veya onu beslerken onlara en saf duygular ile yaklaşacak ve çevresinde gerçekleşen olaylara daha ılımlı davranmayı öğrenecek.

Kiki & Fifi Pet Friends oyunu, TutoTOONS firması tarafından 15 Şubat 2017 yılında yayınlamıştır. Yayınlandığı tarihten günümüze 10 milyondan fazla indirilme sayısına ulaşmıştır ve 20 binden fazla oy arasından 4.0 gibi iyi bir puanı elde etmiştir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir