Kategoriler

Bu Mobil MMORPG Telefon Yakar: TRAHA

2020'nin en çok beklenen mobil MMORPG oyunları arasında yer alan TRAHA, grafikleri ve mekanikleriyle büyük bir oyun dünyası sunuyor. Oyun şu an Kore ve Japonya'da oynanabiliyor.
TRAHA mobil MMORPG oyunu

NEXON Company tarafından geliştirilen TRAHA, mobil platform için sunduğu göz kamaştıran grafikleriyle en çok beklenen oyunlar arasında yer alıyor. Oyun şu an Kore ve Japonya’da oynanabilir olsa da 2020’nin sonlarına doğru veya 2021’in içerisinde global sürüme geçiş yapması bekleniyor.

TRAHA, grafikleri ve mekanikleriyle şu ana kadar oynanabilen en iyi mobil MMORPG’lerden kesinlikle birisi. Tabi bunun karşılığını da sistem gereksinimleri olarak alıyoruz. Oyunu oynayabilmek için en az Samsung Galaxy S7 denginde bir telefona ihtiyacımız var. Bir de en az 5 GB boş depolama alanına.

Oyun karakter oluşturma ekranından itibaren grafikleri ve detaylarıyla oyuncuları etkilemeye başlıyor. Üzerinde uğraşılmış karakter sınıfları ve özelleştirme seçenekleri mevcut. Oyun içinde ise yapabileceğimiz çok fazla detay mevcut.

Balık tutma, craft sistemi, yardımcı sistemi, binek sistemi, zindan sistemi, BOSS sistemi, zincirleme yetenek sistemi.. TRAHA, bazı PC MMORPG oyunlarında bile olmayan detayları mobil platforma taşıyor.

TRAHA mobil oyun

En güzel yanı ise otomatik savaş modunu ayarında kullanmaya izin vermesi. Yani ben göreve tıklayayım; gitsin yapsın işlevi bu oyunda yok. Çoğu zaman kontrolün sizde olması gerekiyor.

TRAHA Hakkında

Öncelikle oyunun ön kayıt fragmanında Chris Hemsworth (Thor, Yenilmezler, Extraction..) oynuyor. Sanırım bu bile oyunun geliştiricisi olan NEXON Company şirketinin TRAHA’ya gösterdiği özeni belirtmeye yeter.

Oyun oldukça büyük bir haritaya sahip. Zincirleme yetenek sistemi ve vuruş hissiyatı güzel dizayn edilmiş. Oyunda enerji sistemi de bulunuyor. Görev alırken ve zindanlara girerken enerji kullanmamız gerekiyor. Umarım bunu P2W yönünde kullanmazlar.

Karakterimizi güçlendirmeye yarayan kart sistemi gibi detaylarda bulunuyor ancak oyunun tüm detaylarından bahsetmeye kalkarsam bu yazı uzar gider 🙂 Global sürümü çıktığında oyunla ilgili koskoca bir rehberi Turkish Mobile’da görebilirsiniz.

TRAHA Nasıl İndirilir?

Oyunu denemek isterseniz alttaki adımları takip ederek oyuna giriş yapabilirsiniz. Oyuna farklı ülkelerden bağlanılmasın diye sıkı önlemler alınmış. Yine de biraz uğraşarak oyunu oynayabilmeniz mümkün.

  1. Öncelikle oyunu bu link üzerinden APK olarak indirin.
  2. Cihazınızda en az 5 GB boş alan olduğundan emin olun.
  3. VPN ile Kore’ye bağlanın. (SoloVPN’i tavsiye ederim.)
  4. Cihazınızın saat dilimini +9 (Güney Kore) olarak değiştirin.
  5. Artık oyuna giriş yapabilirsiniz. Eğer yine hata alırsanız aşağıdaki videoyu izleyerek dosya ismiyle oynamanız gerekmekte.

Oyun en çok Blade & Soul Revolution ve Black Desert Mobile ile karşılaştırılıyor. Bakalım oyunların global sürümü çıktığında karşılaştırmalarını yaparız.

TRAHA’nın global sürümünün çıkış tarihi ile ilgili bir açıklama yok. Gelişmeleri Turkish Mobile’dan takip edebilirsiniz.

Mehmet Balaban
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü ve video içerik editörü olarak yer alıyorum. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak MOBA ve Strateji oyunları oynuyorum.