Bookmate: E-Kitap İçin Yeni Bir Sayfa

Emir
6 Minimum Okuma Süresi
Bookmate Uygulaması

Bookmate uygulaması isminden de tahmin edeceğiniz üzere bir kitap okuma kategorisinde olan e-kitap uygulaması. Uygulama bir Rus firma tarafından tasarlanmış diğer büyük firmalar daha bu işin içinde yokken piyasaya dahil olmuş. E-kitap sektörü için büyük bir girişime büyük firmalardan önce girmiş olmaları kullanıcılar için biraz şüphe uyandırdı açıkçası.

Kitap okuma eylemini farklı platformda görmeye başladık. Her zaman kitaplarımızı yanımıza alamıyoruz veya farklı telaşlardan dolayı unutuyoruz. E-kitap uygulamalarının varlığı ise bizi bu durumlara düştüğümüzde rahatlatıyor.

Bu tarz uygulamaların çıkmış olduğu ilk zamanlarda insanlar birçok şeyden şikâyet etti. Bazı uygulamaların istenileni verememesi birçok kaynağın eksik olması ve uygulama içerisinde yapılabileceklerin kısıtlı olması gibi faktörler düşünülerek Bookmate uygulaması tasarlanmış.

Uygulama size platform fark etmeden kullanım imkânı sunuyor. Örneğin bir kitabı okumaya başlıyorsunuz ve cihazınızın şarjı azalıyor yarıda bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Farklı bir cihazdan okumaya devam edebilmenizin mümkün olduğu bu özellik uygulamanın beğenilen özellikleri arasında yer alıyor. Uygulama ücretsiz olarak mağazalardan indirilebiliyor ve sadece bazı kitapların ücretsiz olduğunu burada belirtmemiz gerekiyor.

Bookmate çıktığı günden bugüne kadar uygun olan geliştirilmiş (Premium) sürüm ücreti ile de dikkat çekiyor. Uzun bir süre 10 TL olan aylık kullanım ücreti yakın zamana kadar bu şekilde devam etti. Şu an ise aylık ücreti 13.99 TL. Ayrıca uygulama size hoş geldin hediyesi olarak Orhan Pamuk ve Dan Brown gibi yazarlarında içerisinde yer aldığı belirli sayıda nadide eseri sizlere ücretsiz olarak sunuyor.

Bookmate’de Neler Var?

Yazımızın bir kısmında bu uygulamanın klasik bir okuma uygulaması olmadığını sizlere biraz hissettirmeye çalışmıştım. Şimdi biraz da uygulama içinde bulunan özelliklerden ve bizleri nelerin beklediğinden bahsedeyim.

Öncelikle sınırsız kitap okuma imkânınız olduğunu söyleyelim. 12 dilde birçok farklı kaynağın olduğu kitaplar sizleri bekliyor. Okuduğunuz kitapları arkadaşlarınız ile paylaşabileceğiniz ve kitaplarla ilgili fikirlerinizi platform üzerinden birbirinize aktarabileceğinizi de belirtmekte fayda var. Bu özellik ile kolay bir şekilde arkadaşınızın size önerdiği kitaplara erişebileceksiniz. Okurken sıkılmamanız adına kitaplar içerisinden beğenmiş olduğunuz bölümleri not ederek istediğiniz şekilde paylaşmanız da mümkün. Sayfalar içinden beğendiğiniz bölümleri anında sevdikleriniz ile paylaşabiliyor olmanız bana kalırsa gayet etkileyici bir özellik. Bu tarz uygulamalar olmazsa olmaz desek sanırım yanılmış olmayız.

Uygulamanın internetinizin olmadığı zamanlarda da sizlerin yanında olduğunu söyleyelim. Uygulama açık olduğu süre içerisinde okumuş olduğunuz kitapların listesini ve içeriklerini güncel tutuyor. Bu sayede herhangi bir kesinti yaşamadan internetiniz olmadan da okumaya devam edebiliyorsunuz. Özellikle yolculukları düşündüğümüzde her zaman internetimiz olmayabilir. Böyle durumlarda herkes için geçerli olmasa da güzel bir müzik eşliğinde sevdiğiniz bir kitabı okumak yolculuğunuzu keyifli hale getirecektir.

Bookmate e-kitap uygulaması

Uygulama içerisinde bulunan farklı bir özellik ise yazarların ve editörlerin takip edilebiliyor olması. Bu özellik ile beğenmiş olduğunuz eserlerin yazarlarını ve onların da beğenip takip ettiği tarzları görebilmeniz mümkün oluyor. Onların önerilerini alabilmek ve beğendiği içerikleri görebilmek de güzel bir özellik olmuş.

Uygulama içi özelleştirme seçeneklerinden de bahsedeyim. Bookmate okuma esnasında sizi rahatsız edecek hiçbir şey olmasını istemiyor. Yani içeriğin düzenlenmesine müsaade ediyor. Şöyle ki uygulama içinde parlaklığı düzenlemek bilinen bir özellik. Bunun dışında yazıların boyutlarını ve yazı tipini değiştirebilmeniz ise okuyucu için büyük bir rahatlık oluşturuyor. Uygulama içerisinde isterseniz .epub veya .fb2 dosya formatında farklı kitaplarınıza dahil etmeniz mümkün oluyor. Ayrıca uygulamada sesli kitap dinlemekte mümkün fakat şu anda bulunan içerikler çok zengin değil. (Birkaç dil için hizmet veriyor.)

Bookmate: E-Kitap İçin Yeni Bir Sayfa

Uygulamanın biraz da eleştirilen kısımlarına odaklanalım. Uygulama içi satın alım ve premium üyelik sahibi olmadan uygulamadan verim alabilen kullanıcı sayısı bir hayli az gibi görünüyor. Ücretsiz kullanım süresinin az olması ve genel olarak kullanıcıların verilen süre içerisinde istediği eserlere ulaşamamış olması biraz düşündürücü.  Daha sonra bu süre hakkında değişikliğe gidilse de kullanıcıları tatmin etmiş görünmüyor.

Bunun dışında kullanıcıların ücret ödedikten sonra uygulama tam anlamıyla bazı kullanıcılar için verimli olmamış gibi görünüyor. Kullanıcılar uygulama çıktığı andan itibaren kullanış ve sağlıklı çalışma konularından şikâyet etmeseler de istediklerine ulaşamama konusunda sorun yaşıyorlar gibi görünüyor. Tabi ki bu durum herkes için geçerli olmasa da dışarıdan şöyle bir incelendiğinde göze çarpan kötü bir tablo olduğu da gerçek.

Bookmate uygulamasına genel hatları ile değinmeye çalıştım. Uygulamanın kullanımı ve ücreti geçer not almayı genel olarak başardı gibi gözüküyor. Türkiye’de bu fiyatın uygun seviyelerde kalmış olması da sevindirici haberlerden. Kitap fiyatları ve süreklilik arz eden bir etkinlik olan okumayı hayatına yaymış kimseler düşünüldüğünde uygulama gayet uygun görünüyor.

Kitap sayılarında ki sınırlılık ve kütüphanenin biraz daha fazlalaştırılması konusu herkes gibi beni de endişelendiriyor. Çünkü örnek olarak bir öğrenci düşünüldüğünde bu uygulama için ayırmış olduğu bütçesinden tam olarak faydalanmak isteyecektir. Uygulamanın genel olarak kullanıcı kitlesi de tahminimce gençler olacağı için çeşitlilik konusunu yorumlarda sürekli belirttiklerini gördüm. Bütün yapılan iyi ve kötü eleştirilere rağmen bir şekilde bizlere ulaşan Bookmate umarım sizin de işinize yarar. Peki siz arkadaşlarınıza en çok hangi cümleyi gönderdiniz?

Bu makaleyi paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir