Kategoriler

Bless Mobile P2W mi? Global Lansman Yaklaşıyor

Play Store ve App Store üzerinden bir süredir ön kayıt toplayan Bless Mobile, global lansmanı için gün içerisinde bakım çalışması yapacak. Global lansmanın ardından Bless Mobile küresel olarak oynanabilir olacak.
Bless Mobile P2W mi?

Bless Online oyuncuları tarafından heyecanla beklenen Bless Mobile, gün içerisinde Global Lansman bakımına girecek. Bununla birlikte oyunun yayıncılığını JOYCITY üstlendiği için oyuncuların en çok merak ettiği soru oyunun P2W olup olmadığı oldu.

İlk olarak Güney Kore sunucusunda beta olarak oynanabilir olan Bless Mobile, uzun bir bekleyişin ardından küresel olarak yayınlanacak. Bless Mobile Geliyor! başlıklı yazımızda oyunun global lansman tarihi olarak beklentilerin 2020 içerisinde olduğunu belirtmiştik ancak oyuncu beklentileri çoğu zaman olduğu gibi biraz iyimserdi.

Grafikleriyle ön plana çıkan Bless Mobile’a ön kayıt yaptıran oyuncular global lansmanın ardından 50$ değerinde oyun içi ödüllere sahip olacaklar. Unreal Engine 4 ile geliştirilen ve grafik anlamında rekabetçi olan Bless Mobile, en büyük rakiplerinden Black Desert Mobile’a büyük benzerlik gösteriyor.

Bless Mobile Oynanır mı?

Bless Mobile birçok yeni mobil MMORPG gibi PC oyunundan mobil platforma uyarlanmış bir oyun. Yani MMORPG dünyasında yeni bir isimle karşı karşıya değiliz. Oyun grafik, PVP ve ticaret gibi konularda da rakipleriyle rekabet edebilecek seviyede. Özellikle yetenek sistemi Bless Mobile’ı rakiplerine oranla ön plana çıkaracak gibi duruyor. Yani buradan çıkartabileceğimiz sonuç oyunun yüksek bir oyuncu kitlesi olacağı yönünde. Arkasında da JOYCITY gibi reklam devi olduğunu düşündüğümüzde (bu konuya birazdan değineceğim) oyunun kesinlikle yüksek bir oyuncu kitlesi olacaktır.

Bless Mobile’dan detaylıca inceleme yazımda bahsedecek olsam da kısaca bahsetmem gerekirse; oyunda 4 ırk ve 5 sınıf bulunuyor ve eğitim moduyla oyuna başlıyoruz. Eğitim modu tamamen otomatik olarak ilerliyor ve bize sadece ‘SKIP’ butonuna tıklamak kalıyor. Oyunu “biraz” diğer mobil MMORPG’den farklı kılan detay ise ilerleyen süreçlerde oyunda manuel olarak oynamak zorunda olduğumuz PVE ve PVP modları yer alıyor. Artık mobil MMORPG’lerde standartlaşmış olan otomatik modu sevmeyenler için bu detay fark yaratıcı olabilir.

Oyunda 30. seviyeye kadar herkes aynı loncada bulunuyor ve kolayca arkadaş edinebiliyor. Bir diğer detay ise; eşya yükseltimi yapılırken eşyalar yanmıyor veya yok olmuyor. Oyunda şu an için Türkçe dil desteği bulunmuyor ancak hikayesi dışında oyunda İngilizce bilgisine pek ihtiyacınız olmuyor.

Oyunda binek ve pet sistemi bulunuyor. Aynı zamanda balık tutma, toplama ve madencilik gibi aktiviteler de yer alıyor. Oyunun daha fazla detayına global lansmanın ardından inceleme yazımda değineceğim.

Bless Mobile P2W mi?

Bless Mobile tarafından paylaşılan bilgide “Bütün eşyaları oyun içerisinden elde edebilir ve son seviyeye kadar yükseltebilirsiniz.” ibaresi yer alsa da oyunun arkasında P2W’e bağlılığıyla bilinen JOYCITY yer alıyor. Oyun elbette çoğu mobil MMORPG oyunu gibi P2W öğeleri içerecektir ancak bunların oyun içi rekabete ne kadar etki ettiği birçok oyuncu belirleyici unsur olacaktır.

Bless Mobile Oynanır mı? P2W mi?
Bless Mobile

Oyunu uzun süre oynamadan bu soruya cevap verebilmek güç olsa da oyunun arkasında JOYCITY olduğu için kişisel tahminim oyunun aşırı P2W taraftarı olacağı yönünde. Yine de emin olamadığım için oyunun inceleme yazısını okuyarak son ve güncel cevabıma ulaşabilirsiniz. Daha fazla mobil MMORPG seçeneği ve tavsiyesi için 2020’nin En İyi Mobil MMORPG Oyunları listemize göz atabilirsiniz.