Kategoriler

Bless Mobile İncelemesi: Paranın Gücü Adına

Grafikleriyle ön plana çıkan Bless Mobile geçtiğimiz ay JOYCITY tarafından küresel olarak yayınlandı. Peki ya oyun neler sunuyor? P2W mi? tüm detaylar inceleme yazımızda.
Bless Mobile İncelemesi

2021’in beklenen mobil MMORPG oyunlarından olan Bless Mobile küresel olarak oynanabilir hale geldi. Oyunun arkasında popüler oyunlarıyla yakından tanıdığımız JOYCITY ve ThinkFun yer alıyor.

İlk olarak Güney Kore’de erişime açılan (Bless Mobile Geliyor! yazımızda bahsetmiştik) Bless Mobile, ortalama 1 yılın ardından küresel olarak erişime açıldı. Aynı zamanda oyuna ön kayıt yapan oyunculara 50$ değerinde oyun içi ödüller verildi.

Unreal Engine 4 oyun motoru ile geliştirilen Bless Mobile, grafikleriyle mobil MMORPG oyunları arasında rekabetçi konumunu kesinleştirmiş durumda. Black Desert Mobile oyuncuları için Bless Mobile’ın grafikleri oldukça benzer bir his uyandırabilir. Oyuna başladığınız andan itibaren fark edebileceğiniz üzere Bless Mobile’ın grafikleri ve mekanikleri Black Desert Mobile’a büyük ölçüde benzerlik gösteriyor.

Grafikleri dışında Bless Mobile, standart mobil MMORPG mantığının dışına çıkamamış gibi gözüküyor ki oyun büyük değişiklikler sunmuyor. Sürekli görev yap, otomatik modda sadece “SKIP” butonuna tıkla, para yatırıp daha çok güçlen (yazımın devamında değineceğim) ve günlük etkinlikleri tamamla mantığı aynı şekilde devam ediyor. Ekstra olarak ilginizi çekiyorsa bazı mobil MMORPG oyunlarında olmayan balık tutma, toplayıcılık yapma ve madencilik gibi yapabileceğiniz aktiviteler bulunuyor. İsterseniz fazla uzatmadan gelin Bless Mobile neymiş, ne değilmiş, neler sunuyormuş beraber bakalım.

Bless Mobile İncelemesi

İlk olarak oyun az sunucu sayısına sahip olduğu ve sürekli yeni sunucu açmadığı için gözümde artı bir puanla başlamayı başarıyor. Oyunun çıkışından bir ay geçmesine rağmen oyunda sadece 3 sunucu bulunuyor. Oyun sıkça sunucu açmak yerine sunucularında oyuncuların daha çok sevdiği CH sistemini kullanmayı tercih etmiş. Karakter oluşturma kısmında ise 4 ırk 5 sınıf arasından seçim yapabiliyoruz. Oynayabileceğimiz sınıflar, seçeceğimiz ırka göre değişiklik gösteriyor.

Bless Mobile karakter oluşturma

Karakter özelleştirme ekranında ise bir Dragon Raja kadar olmasa da yeterli seviyede özelleştirme seçenekleri üzerinden karakterimizi şekillendirebiliyoruz. Oyuna başladığımız andan itibaren otomatik koştuğumuz görevlerle maceramız başlıyor. Diğer mobil MMORPG’lerden farklı olarak Bless Mobile’da telefonu yana bırakıp görevleri kendi kendine yapıp takılsın olayı işlemiyor. Görevler sırasında çıkan SKIP yazısına ve görevi alma-tamamlama butonuna tıklamanız gerekiyor.

Oyunda Türkçe dil desteği bulunmuyor ancak İngilizce bilmenizi gerektirecek bir durum da bulunmuyor. Mobil MMORPG’lere aşinaysanız oyunu çözmeniz en fazla saatlerinizi alacaktır. Bu süreçte bol bol satın alma penceresiyle de karşılaşacağınızı söylemeden geçmeyeyim. (Bless Mobile P2W’mi? başlığında detaylı değineceğim.)

Bless Mobile

Oyunda pet sistemi (çizimleri etkileyici), binek sistemi, craft sistemi, market sistemi, koleksiyon sistemi, kostüm sistemi, zindan sistemi ve BOSS sistemi gibi birçok detay bulunuyor. Bless Mobile’ı oynadığım süre boyunca oyunda bol bol etkinlikte düzenleniyordu. Yani oyunda yapacak aktivite bulmakta zorlanacağınızı düşünmüyorum.

Peki ya her şey var var, her şey muhteşem, Bless Mobile’ın hiç mi kötü yanı yok? Bu soruya çoğu oyuncu için belirleyici bir başlıkta değinelim.

Bless Mobile P2W mi?

Bu başlığa daha önceden Bless Mobile P2W mi? Global Lansman Yaklaşıyor yazımızda değinmiş olsak da oyun çıkış yapmadığı için tam netliğe kavuşturamamıştık. Sorumuzun cevabı evet, Bless Mobile sadece para için yayınlanmış bir oyun gibi duruyor. Neredeyse tüm mobil MMORPG’ler P2W’e yönelim gösterse de Bless Mobile’da bu oran oldukça fazla. Oyuna başladığınız ilk andan itibaren sürekli satın alma pencereleriyle ekranınız kaplanmaya başlıyor. Bu satın alımlar oyun içi gücünüze direkt olarak etki ediyor.

Bless Mobile P2W mi?

Bless Mobile’da 42 TL karşılığında açabileceğiniz Battle Pass sistemi de bulunuyor. Oyunun arkasında JOYCITY yer aldığı için oyun daha çıkmadan önce P2W durumu neredeyse kesinleşmiş bir unsurdu.

Eğer bir mobil MMORPG’de aşırı P2W yönelimi sizin için önemli bir unsur değilse Bless Mobile size iyi bir oyun deneyimi yaşatabilir. Eğer P2W varsa ben yokum diyenlerdenseniz Bless Mobile’ı denemenize bile gerek olmadığını söyleyebilirim. (2020’nin En İyi Mobil MMORPG Oyunları listemize göz atabilirsiniz.)

Bless Mobile Neler Sunuyor?

Bless Mobile, P2W unsurunu göz ardı edersek geniş bir dünya, bol aktivite, iyi grafikler, üzerine çalışılmış sesler ve güzel çizimler sunuyor. Bu saydığım öğeleri 2021 yılında neredeyse çoğu mobil MMORPG’nin sunduğunu varsayarsak Bless Mobile’ın fazla bir ayrıcalığı kalmıyor gibi gözüküyor.

Bless Mobile

Bless Mobile’da diğer mobil MMORPG’lerden farklı olarak; oyunda herkes 30. seviyeye kadar aynı loncada bulunuyor ve kolayca arkadaş edinebiliyor. Eşya yükseltimi yapılırken eşyalar yanmıyor veya yok olmuyor. Oyun içi ticaret sistemine bakacak olursak da; her şey açık artırma sistemi üzerinden ilerliyor. Yani birebir ticaret yok. Böylelikle oyun piyasası kontrol edilebiliyor ve uçurum fiyatlar olmuyor. Otomatik mod ile ilgili olarak; oyunda manuel olarak oynanması zorunlu olan PVE ve PVP modları yer alıyor. Son olarak da yazımın başında da belirttiğim gibi; balık tutma, toplayıcılık yapma ve madencilik gibi yapabileceğiniz aktiviteler bulunuyor.

Bless Mobile 2021 yılında mobil MMORPG dünyasında büyük farklar yaratmıyor olabilir ancak rakiplerine karşı eksik bir yanının olmadığını da söyleyebiliriz.

Bless Mobile Oynanır mı?

Bless Mobile 2021 yılının ilk iddaalı mobil MMORPG’lerinden birisi. İsminin Bless olması bile birçok oyuncu için bu oyunu oynama veya deneme sebebi olacaktır. İnceleme yazımda da belirttiğim gibi grafik ve mekanik anlamında Bless Mobile iyi bir mobil MMORPG deneyimi sunmayı başarıyor. Oynanır mı? sorusuna gelirsek ise alttaki maddelere bağlı olarak Bless Mobile’ın size uygun olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

Otomatik modda kendi kendine oynayan mobil MMORPG’ler size kötü gelmiyorsa, (otomatik oynama oranı birçok rakibine göre daha düşük seviyede)

P2W yönelimi sizin için sorun değilse,

Oynadığınız oyunun grafiklerinin iyi seviyede, aktivitelerinin de bol olmasını istiyorsanız,

Günlük rekabetten düşmemek için oyuna bol vaktimi ayırabilirim diyorsanız,

Bless Mobile denemeniz veya oynamanız için iyi bir mobil MMORPG tavsiyesi olabilir.

BLESS MOBILE
BLESS MOBILE
Geliştirici: JOYCITY Corp.
Fiyat: Ücretsiz
‎BLESS MOBILE
‎BLESS MOBILE
Geliştirici: JOYCITY Corp
Fiyat: Ücretsiz+

Mehmet Balaban
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü ve video içerik editörü olarak yer alıyorum. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak MOBA ve Strateji oyunları oynuyorum.