Kategoriler

Bless Mobile Geliyor!

2020 yılında çıkması beklenen oyunlar arasında yer alan Bless Mobile, bir süredir Güney Kore sunucusunda beta olarak oynanabiliyor. Peki Bless Mobile diğer mobil MMORPG oyunlarından farklı olarak neler sunuyor? Detaylar yazımızda..
Bless Mobile

Bless Online oyuncularına bir müjdemiz var! Bless Mobile Geliyor! Oyun bir süredir Güney Kore sunusunda oynanabilir durumda ve oldukça fazla oyuncuya sahip. Geçmişte Bless Online ile çok kısa bir ilişkim olsa da; optimizasyon sorunundan dolayı oyunu bırakma kararı almıştım. Şu an ise mobilde oldukça akıcı ve mobil MMORPG oyunları arenasında iddaalı gözüküyor.

Bless ilk olarak PC versiyonunu duyurduğunda geniş bir oyuncu kitlesine sahip olmayı başarsa da sonradan yaşanan optimizasyon sorunlarıyla oldukça fazla oyuncu kaybetmişti. Ardından Xbox için Bless Unleashed oyunu duyuruldu ve sadece Xbox’tan oynanabildiği için beklediği oyuncu sayısına ulaşamadı. Şimdi ise karşımızda Bless Mobile duruyor. Bakalım Bless Mobile beklediği başarıya ulaşabilecek mi?

Bu soruya cevap vermek için erken olsa da Güney Kore sunucusunun oldukça aktif olduğunu söyleyebilirim. Bless Mobile’ı diğer mobil MMORPG’lerden ayıran birkaç detayda bulunuyor. O halde oyunun detaylarına geçiş yapalım.

Bless Mobile

Öncelikle oyunun karakter yaratma ekranını ve CH (bazı mobil MMORPG’ler CH sistemi yerine yeni server açmayı tercih ediyorlar) olayını oldukça beğendiğimi söylemeliyim. Karakterimizi oldukça yeterli ve karışık olmayan bir sistemle oluşturabiliyoruz.

Bless Mobile karakter yaratma

4 ırk, 5 sınıf arasından seçim yaparak karakterimizi oluşturuyor ve eğitim moduyla oyuna başlıyoruz. Eğitim modu tamamen otomatik olarak ilerliyor ve bize sadece ‘SKIP’ butonuna tıklamak kalıyor. Genel oynanışta otomatik modun can sıkıcılığını Bless Mobile geliştirici ekibi anlamış olacak ki; ‘PVE ve PVP modlarında otomatik modun pek de iyi bir fikir olmadığı anlaşıldı. Manuel olarak oynanması zorunlu olan PVE ve PVP modları yer alacak.’ şeklinde bir açıklama yapılmış.

Aynı zamanda 30. seviyeye kadar herkes aynı loncada bulunuyor ve kolayca arkadaş edinebiliyor. En güzel detay ise; eşya yükseltimi yapılırken eşyalar yanmayacak veya yok olmayacak. Bütün eşyaları oyun içerisinden elde edebilir ve son seviyeye kadar yükseltebilirsiniz. Bu açıklamayla oyunun P2W’e yönelik olmayacağını düşünmüş olsam da oyunu uzun bir süre oynamadan karar vermek oldukça zor.

Oyun içi ticaret sistemine bakacak olursak da; her şey açık artırma sistemi üzerinden ilerliyor. Yani birebir ticaret yok. Böylelikle oyun piyasası kontrol edilebilecek ve uçurum fiyatlar olmayacak.

Oyunu bir süredir oynuyorum ve grafikleri oldukça hoşuma gitti. Mekanikleri konusunda rakiplerini daha başarılı bulsam da Bless Mobile’ın global versiyonu çıktığında oyuna zaman ayıracağım gibi duruyor.

Bless Mobile Ne Zaman Çıkacak?

Oyunun şu an global versiyonunun çıkış tarihi tam olarak belli değil ancak 2020’nin içerisinde çıkması bekleniyor. Oyunu şu an bu link üzerinden indirerek oynayabilirsiniz. Oyunu İngilizce olarak oynayabilmek için telefonunuzun dilini İngilizce yapmanız gerekiyor. Eğer telefonunuzun dili Türkçe ise Korece oynamak zorunda kalacaksınız. (Korece oynayanlara başarılar dilerim 🙂 )

Bless Mobile giriş ekranı

Bu arada oyunun yayımcısının JoyCity ve geliştirici şirketinin de ThinkFun olduğunu belirtmeden geçmeyeyim. Oyunun arkasında oldukça dişli şirketler yer alıyor. Anlayacağınız bu oyun çıktığında ya mobil MMORPG oyunları arasında çok iyi bir noktaya gelecek ya da hiç bir noktaya gelemeyecek 🙂 Yine de benim beklentim oldukça yüksek. Şimdiden oynayacaklara veya oynayanlara iyi oyunlar dilerim.

Mehmet Balaban
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü ve video içerik editörü olarak yer alıyorum. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak MOBA ve Strateji oyunları oynuyorum.